Reklama

Wiadomości

CBOS: mniej Polaków świętuje 11 listopada udziałem w nabożeństwach

73 proc. Polaków deklaruje, że w jakiś sposób obchodzi Święto Niepodległości (o 23 proc. więcej, niż 10 lat temu), jednak tylko 29 proc. respondentów weźmie z tej okazji udział we Mszy świętej (dekadę temu deklarowało to 36 proc.) – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

[ TEMATY ]

Polacy

Artur Stelmasiak

Zdecydowana większość badanych (81%) poprawnie identyfikuje datę 11 listopada ze Świętem Niepodległości. Tylko co dziesiąty respondent (10%) udzielił błędnej odpowiedzi, a co jedenasty (9%) nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.

W porównaniu z rokiem 2008, kiedy ostatnio CBOS pytał o tę kwestię, zwiększył się odsetek respondentów prawidłowo identyfikujących datę 11 listopada (wzrost o 5 punktów procentowych), jednocześnie mniej było błędnych odpowiedzi (spadek o 5 punktów).

Reklama

Znajomość genezy Święta Niepodległości jest tym większa, im młodsi są badani, a największą wiedzę w tym zakresie mają osoby w wieku od 18 do 24 lat (91%). W starszych grupach wiekowych odsetek respondentów poprawnie identyfikujących datę, choć utrzymuje się na wysokim poziomie, maleje, a wśród badanych kwalifikujących się do najstarszego pokolenia (mających 65 lat i więcej) poprawne odpowiedzi udzielane są relatywnie najrzadziej (70%). Wiedza o 11 listopada związana jest również z poziomem wykształcenia badanych – im on wyższy, tym częstsze są poprawne odpowiedzi, a także z miejscem ich zamieszkania – lepszą znajomością daty wykazują się mieszkańcy dużych i największych miast.

Obecnie – inaczej niż przed dekadą – większość Polaków (72%) deklaruje, że w jakiś sposób obchodzi Święto Niepodległości (wzrost o 23 punkty procentowe). Najpopularniejsze sposoby celebracji święta 11 listopada to wywieszenie flagi państwowej (43%) oraz uczestnictwo w mszy świętej (29%). Rzadziej badani deklarują, że biorą udział w obchodach i uroczystościach publicznych (18%), świętują rocznicę poprzez przygotowanie w domu uroczystego obiadu lub też obchodzą to święto w jeszcze inny sposób (po 11%).

W porównaniu z rokiem 2008 zwiększyły się odsetki badanych, którzy 11 listopada wywieszają flagę państwową (wówczas tylko 15 %) oraz uczestniczą w publicznych obchodach w swojej miejscowości zamieszkania. Rzadziej niż przed dziesięcioma laty respondenci deklarują natomiast udział w nabożeństwach (dekadę temu było to 36% badanych, w tym roku jedynie 29%).

Reklama

Święto Niepodległości częściej niż inni celebrują mieszkańcy największych miast (81%), osoby z wykształceniem średnim i wyższym (po 76%) oraz badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne (85%).

Dla kogo szczególnie ważne jest Święto Niepodległości? Na 11 listopada jako datę zasługującą na wyjątkowe upamiętnienie częściej niż inni wskazują ludzie młodzi, zwłaszcza w wieku 18–24 lata (87%), mieszkańcy miast dużych, ale nie największych (85%) oraz respondenci z wyższym wykształceniem (84%). Warto zwrócić uwagę, że poglądy polityczne nie różnicują opinii badanych – niezależnie od poglądów data 11 listopada jest dla nich ważna w takim samym stopniu.

2018-10-25 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dniu Święta Narodowego Papież pobłogosławił Polskę

[ TEMATY ]

Polacy

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Do wsłuchiwania się w głos Maryi, podążania drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości oraz poszukiwania prawdy, wspólnego dobra i pokoju zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W uroczystość Królowej Polski Franciszek udzielił Polakom w ojczyźnie i rozproszonym w świecie swego błogosławieństwa.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

CZYTAJ DALEJ

Abp Grzegorz Ryś: Artur miał w sobie pasję wspólnoty

2021-01-22 14:06

[ TEMATY ]

pogrzeb

abp Grzegorz Ryś

Ks. Artur Godnarski

Karolina Krasowska

Mszę św. w intencji śp. ks. Artura Godnarskiego przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś

Mszę św. w intencji śp. ks. Artura Godnarskiego przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś

Pogrzeb śp. ks. Artura Godnarskiego w parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Mszy św. pogrzebowej w intencji zmarłego kapłana przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. śp. ks. Artur spocznie na cmentarzu komunalnym w Otyniu, gdzie odbędą się dalsze obrzędy pogrzebowe.

Na początku Mszy św. pogrzebowej zostały odczytane listy biskupów wraz z zapewnieniem o modlitwie. Na okoliczność pogrzebu śp. ks. Artura Godnarskiego listy skierowali abp Rino Fisichella - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Służba w przekazie prawdy i dźwiganie człowieka

Do służby człowiekowi w przekazie prawdy zachęcał dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który w Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i Niedzielę Słowa Bożego przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Pozdrawiając uczestników liturgii, zauważył, że przeżywany w Kościele okres zwykły „nie oznacza przeciętności”. – Poprzez tajemnicę źródła, którym jest Eucharystia, jest dla nas zawsze darem wejścia Boga w nasze ludzkie życie po to, żebyśmy zrealizowali plan Jego współpracy i zbawienia – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję