Reklama

Zdrowie

Pierwsza na Pomorzu Poradnia Opieki Perinatalnej

[ TEMATY ]

pomoc

BOŻENA SZTAJNER

W Gdańsku powstała pierwsza na Pomorzu, a druga w Polsce Poradnia Opieki Perinatalnej. Jej celem jest wsparcie psychologiczne i duchowe kobiet w ciąży ze stwierdzoną wadą letalną płodu. Pomoc skierowana jest do rodziców na każdym etapie życia dziecka, a także po jego śmierci. Poradnia działa przy Hospicjum im ks. Dutkiewicza w Gdańsku.

Placówkę powołały do życia Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza oraz Fundacja Hospicyjna. Rodzice mogą zostać objęci opieką kiedy w badaniach prenatalnych potwierdzona jest letalna wada płodu. Chodzi tu o takie przypadki, jak: zaburzenie rozwojowe prowadzące do poronienia samoistnego, zgon wewnątrzmaciczny czy zaburzenia rozwojowe prowadzące do przedwczesnej śmierci żywo urodzonego dziecka.

Reklama

- To nie miejsce, to raczej sposób myślenia. To towarzyszenie rodzinie w jej drodze przez ciążę, akt narodzin i śmierci - mówi lekarz pediatra Małgorzata Grabska. - Śmierci godnej. Takiej, która nie jest "na darmo". Takiej, która pozostawia w pamięci trudne, ale jakże pełne miłości doświadczenie powitania i pożegnania dziecka - dodaje lekarka.

Jak zaznacza Bogna Kozłowska, wicedyrektor Hospicjum im. ks. Dutkiewicza celem hospicyjnej opieki perinatalnej jest wsparcie psychologiczne i duchowe kobiet w ciąży ze stwierdzoną wadą letalną płodu - od pierwszych chwil po usłyszeniu informacji, że ich dziecko będzie ciężko i nieuleczalnie chore. "Troskliwa opieka skierowana jest do rodziców na każdym etapie życia dziecka lub jego śmieci" - zaznacza Kozłowska.

Celem poradni jest przekazanie rodzicom wszelkich informacji dotyczących konsekwencji urodzenia chorego dziecka oraz przygotowanie ich na to, jak postępować z chorym dzieckiem. Zespół opiekunów uświadamia również rodzicom, jakie działania mogą być podejmowane w celu podniesienia jakości życia chorego dziecka, a jakie mogą sztucznie utrzymywać go przy życiu uzależnionym od aparatury medycznej.

Reklama

- Ludzkie cierpienie, a szczególnie dzieci, jest tajemnicą i trudno znaleźć na nie wytłumaczenie. Zawsze jednak możemy okazać swoje wsparcie i miłość tym, którzy przechodzą to trudne doświadczenie i po prostu z nimi być - mówi Alicja Stolarczyk, prezes Fundacji Hospicyjnej. Zapewnia, że jest "Fundacji Hospicyjnej nie zabraknie determinacji, by znaleźć środki na pokrycie jej działań".

W ramach Hospicyjnej Opieki Perinatalnej rodzice mogą liczyć na: całodobowy kontakt z koordynatorem (pod numerem 784435882); wsparcie psychologiczne i duchowe; konsultacje z lekarzem, pielęgniarką i pracownikiem socjalnym oraz przygotowanie rodziców do opieki nad ciężko chorym dzieckiem. Opieka Perinatalna może być kontynuowana także po porodzie w ramach opieki Hospicjum Domowego dla Dzieci.

Hospicjum im ks. E. Dutkiewicza mieści się przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku.

2013-02-04 08:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie zostawiajmy ich samych

Niedziela częstochowska 5/2019, str. VI

[ TEMATY ]

pomoc

bezdomni

M. Jędryka

Rozmowa streetworkera i bezdomnego niedaleko katedry

Rozmowa streetworkera i bezdomnego niedaleko katedry

Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni podczas tegorocznej zimy?

Zima jest zawsze trudną porą dla ludzi pozbawionych dachu nad głową i dla tych, którzy starają się im pomóc. Podstawą jest znalezienie ciepłego kąta i ciepłej strawy – inaczej bezdomny może nie przetrwać kolejnej zimowej nocy. Jak się okazuje, ta dziedzina jest zagospodarowana nie najgorzej w samej Częstochowie, trochę gorzej jest natomiast w innych miejscowościach naszej archidiecezji. W niektórych usłyszeliśmy nawet, że w ogóle nie ma u nich ludzi bezdomnych, więc nie ma potrzeby tworzenia takich miejsc.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję