Reklama

Niedziela Częstochowska

Rocznica poświęcenia archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie

Dokładnie 68 lat temu, 29 października 1950 r., w uroczystość Chrystusa Króla, bp Teodor Kubina dokonał uroczystej konsekracji częstochowskiej katedry.

[ TEMATY ]

archikatedra

Magda Nowak/Niedziela

– Katedra to matka kościołów – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej – Stąd, jak ze źródła, spływają strumienie wody żywej, strumienie łaski Pana Boga i rzeczywiście świętowanie takiej rocznicy jest fundamentalne dla Kościoła. – W Wielki Czwartek tutaj święcone są m.in. oleje święte, które potem są rozwożone do parafii, żeby stały się materią sakramentów. Tu w tej katedrze święci się biskupów, kapłanów, potem stąd ci kapłani wędrują do różnych naszych wspólnot, parafii, żeby tam nauczać i uświęcać – wyjaśnił.

Uroczysta Msza św., z okazji rocznicy konsekracji częstochowskiej „matki kościołów” została odprawiona o godz. 18.00. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, a koncelebrowali m.in.: ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej, ks. prał. Stanisław Gębka oraz ks. dr Grzegorz Szumera, rektor WSD w Częstochowie.

Magda Nowak/Niedziela

– Niech to święto będzie dla nas wszystkich przypomnieniem sobie, przez chwilę choćby, tajemnicy naszego związku z Kościołem, naszej miłości do Kościoła, odkrycia na nowo ważności Kościoła w naszym życiu – zachęcał w homilii bp Przybylski. Przypomniał, że „to Bóg postanowił, że jest w Kościele i przychodzi do nas w Kościele”, i dlatego na Kościół „trzeba umieć patrzeć z pokorą i wdzięcznością”.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że diabeł uderza w Kościół, bo rozumie, że jak człowiek oderwie od ciała Chrystusa w Kościele, to duchowo umrze. – Ile jest takich nieporozumień w środkach przekazu, które mówią: Pismo Święte – tak, Ewangelia – tak, ale nie ten Kościół, zmurszały i sztywny. To jest zwodnicze, bardzo zwodnicze – przestrzegał biskup – To intryga diabła, żeby ustawić Kościół w opozycji do Słowa Bożego, żeby powiedzieć ludziom, że ważniejsza jest osobista wiara niż wiara Kościoła, że ważniejsze jest jakieś osobiste doświadczenie niż nauka Kościoła. – Kościół jest nam niezbędny do zbawienia – podkreślił z mocą.

W czasie homilii bp Andrzej Przybylski przywołał także obraz Kościoła jako drzewa oliwnego zachęcając: – Kiedy nam się czasem wydaje, że to drzewo Kościoła to już tylko pień z korzeniami, stary, z tradycją, z historią, ale bez świeżości, bez liści, to to jest nieprawda. Bo tajemnica Kościoła to jest tajemnica i korzenia, i pnia i latorośli. I dzisiaj jesteśmy tu po to, żeby Bogu dziękować za korzenie, za pień, za historię Kościoła, który jest w Częstochowie, za historię tej świątyni, za wszystkich biskupów, kapłanów, ludzi świeckich, bo nie od nas się Kościół zaczyna, On trwa i daje nam życie.

2018-10-30 07:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczególne wyróżnienie

Niedziela łódzka 52/2021, str. VI

[ TEMATY ]

nagroda

archikatedra

Piotr Drzewiecki

Carlo De Marco, doradca burmistrza, który w jego imieniu odbiera nagrodę

Carlo De Marco, doradca burmistrza, który w jego imieniu odbiera nagrodę

Odznaczenie dla włoskiej społeczności wręczył prymas Polski abp Wojciech Polak w trakcie Mszy św. w łódzkiej archikatedrze.

Laureatami tegorocznej nagrody Orła im. Jana Karskiego zostali burmistrz Salvatore Martello i społeczność włoskiej wyspy Lampedusa. Podczas Eucharystii modlono się za całą społeczność wyspy, która od lat pomaga migrantom przybywającym na nią z wybrzeży Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na obniżki cen biletów PKP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję