Reklama

Duchowość

Odmawiać Komunii św. politykom proaborcyjnym

[ TEMATY ]

aborcja

BOŻENA SZTAJNER

Legalizacja aborcji w Irlandii przyczyni się do wykreowania „kultury śmierci” – ostrzegł kard. Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. W rozmowie na łamach „Catholic Voice”, watykański „minister sprawiedliwości” przyznał, że boi się o los Irlandii i zachęca, by biskupi tego kraju w zgodzie z prawem kanonicznym odmawiali politykom proaborcyjnym Komunii świętej.

Purpurat zabierając głos w debacie nt. groźnych konsekwencji legalizacji aborcji w Irlandii przypomniał, że księża wciąż mogą dyscyplinować polityków popierających ustawy liberalizujące zabijanie dzieci nienarodzonych. „Tym, którzy z uporem tkwią w jawnym grzechu ciężkim nie powinno się pozwalać na przyjmowania Komunii świętej. Niewątpliwie aborcja jest jednym z najcięższych jawnych grzechów” – powiedział kard. Burke, przypominając treść artykułu Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 915).

„Dopóki polityk katolicki nadal popiera ustawodawstwo zachęcające do aborcji lub innego zła, powinno się mu odmawiać Komunii świętej” – dodał kard. Burke i zaznaczył, że biskupi diecezjalni powinni „jasno uczyć w tej sprawie” i zachęcać swoich kapłanów, by dbali o zachowanie dyscypliny kościelnej.

Po nagłośnieniu przez główne irlandzkie media przypadku śmierci Savity Halappanavar, której szpital miał odmówić dokonania aborcji, minister zdrowia Irlandii dr James Reilly zapowiedział ostatnio przygotowanie regulacji prawnych dopuszczających aborcję. W proteście przeciwko planom legalizacji aborcji w Irlandii, w styczniu br. w stolicy tego kraju odbyła się manifestacja. Wzięło w niej udział ponad 25 tys. osób.

2013-02-08 10:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandia: w maju referendum nt. aborcji

[ TEMATY ]

aborcja

referendum

Bożena Sztajner/Niedziela

Prawdopodobnie już w maju br. w Irlandii odbędzie się ogólnokrajowe referendum dotyczące aborcji. Projekt zmian ma być gotowy na początku marca, ale premier Leo Varadkar już zapowiedział, że poddana pod głosowanie zostanie możliwość dokonania aborcji do 12. tygodnia, na życzenie matki. Obecnie obowiązujące w Irlandii prawo, ósma poprawka do Konstytucji, przewiduje możliwość zabicia dziecka nienarodzonego tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia matki.

Irlandzki rząd wyraził właśnie zgodę na zorganizowanie ogólnokrajowego referendum, którego celem będzie zastąpienie ósmej poprawki do Konstytucji przepisem zezwalającym na aborcję na życzenie matki do 12. tygodnia życia. Jak powiedział premier Leo Varadkar po tym terminie aborcja dozwolona miałaby być tylko „w wyjątkowych okolicznościach”, gdy istnieć będzie poważne ryzyko dla życia lub zdrowia kobiety lub w przypadku, gdy dojdzie do śmiertelnej anomalii płodu.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Kongo gotowe, aby przyjąć papieża: mieszkańcy liczą na owoce wizyty

2023-01-30 15:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Oczekujemy Ojca Świętego, wszystko jest już gotowe – mówi kongijski biskup Félicien Mwanama Galumbulula. Jak dodaje, w kościołach na prośbę miejscowego episkopatu odmawia się po każdej mszy specjalną modlitwę, aby ta pielgrzymka papieska przyczyniła się do pojednania w Demokratycznej Republice Konga. Ludność bardzo pragnie, aby papież przywrócił pokój.

Biskup diecezji Luiza zaznacza, że Kinszasa jest w pełni zmobilizowana. Miasto zapełniło się plakatami witającymi papieża oraz jego towarzyszy. Co ważniejsze, do stolicy ściągnęły tłumy ludzi przygotowujące się do wysłuchania następcy św. Piotra. Wcześniej Kościół prowadził specjalne przygotowania do pielgrzymki, m.in. organizując cykle katechez wyjaśniających znaczenie wizyty Franciszka. Bp Galumbulula tłumaczy, że dzisiaj dla Konga największym wyzwaniem jest konflikt na wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję