Reklama

Polska

Druga rocznica śmierci śp. abp. Józefa Życińskiego

[ TEMATY ]

rocznica

Msza św.

Lublin

Wydawnictwo „Gaudium"

W niedzielę 10 lutego, w drugą rocznicę śmierci śp. abpa Józefa Życińskiego, w lubelskiej archikatedrze Mszę św. w intencji swego poprzednika wraz z kapłanami archidiecezji odprawi obecny metropolita abp Stanisław Budzik. Słowo wygłosi ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zmarły arcybiskup kierował w KUL Katedrą Relacji Między Nauką a Wiarą i pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza lubelskiej uczelni.

We Mszy św. weźmie udział m.in. wspólnota Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Jego rektor ks. dr Marek Słomka jest także adiunktem w Katedrze utworzonej przez śp. Arcybiskupa, a przez ponad 6 lat pełnił przy jego boku funkcję kapelana.

Wspominając abp. Życińskiego, ks. Słomka wymienia trzy, jak podkreśla, znamienne cechy jego postaci. Po pierwsze - pracowitość. To był tytan pracy na poziomie Kościoła diecezjalnego, polskiego i poza granicami, a także w nauce – mówi były kapelan. Dodaje, że abp Życiński wręcz spalał się fizycznie w swojej aktywności jako biskup i jako profesor, godzinami pracując i służąc w ten sposób tak jak potrafił najlepiej. Był wzorem człowieka gorliwej pracy.

Dalej były osobisty sekretarz podkreśla otwartość śp. Arcybiskupa, wyrażającą się chociażby w poszukiwaniach naukowych, czy szerzej - w otwartym sięganiu w strony przez innych zapominane lub po prostu nie stanowiące przedmiotu troski biskupiej czy profesorskiej. Ale przede wszystkim abp Życiński był otwarty na drugiego człowieka. Pomagał potrzebującym, także tym spoza kręgu Kościoła katolickiego.

Były takie sytuacje, kiedy ktoś – jak wspomina ks. Słomka - znienacka wpadał, aby prosić arcybiskupa o wsparcie w jakichś bardzo ważnych sprawach. Tej otwartości na potrzeby innych i na świat od niego się uczyłem – zaznacza rektor Seminarium, wskazując troskę abp. Życińskiego, by ta otwartość, zgodnie z duchem Ewangelii, była cechą każdego chrześcijanina.

Reklama

Wreszcie trzecia cecha, którą wymienia ks. Słomka, wspominając śp. abp. Józefa Życińskiego, to tworzenie więzi. Chodzi o więzi przyjacielskie – jak choćby ta znana z ks. prof. Michałem Hellerem – ale też po prostu o pójście w głąb wspólnoty przeżyć, emocji, nie tylko zaangażowania intelektualnego.

Najważniejsze jednak, co ks. Słomka świadomie wymienia na podsumowanie swojej refleksji, to budowanie więzi z Bogiem. To budowanie i pogłębianie przez Arcybiskupa relacji z Panem Bogiem można było zaobserwować w różnych konkretach: kiedy wcześnie rano wstawał do modlitwy, kiedy w ciągu dnia zaglądał do kaplicy, czy kiedy po prostu było widać, że bliskość Chrystusa to dla niego coś, czym żyje na co dzień i co stara się zaszczepiać w sercach tych, którzy byli w zasięgu jego troski.

Dzielę się tym – zaznacza na koniec ks. dr Marek Słomka - z przekonaniem, że abp Życiński wstawia się za nami i że ta niedzielna liturgia będzie nie tylko liturgią żałobną, ale też dziękczynną za jego piękną posługę, której ja również mogłem doświadczyć.

Abp Józef Życiński, metropolita lubelski, zmarł nagle przed dwoma laty w Rzymie, gdzie uczestniczył w obradach Kongregacji Edukacji Katolickiej. Został pochowany w kryptach lubelskiej archikatedry. W uroczystościach pogrzebowych obok kardynałów, biskupów i rzesz kapłanów i wiernych, uczestniczył także Prezydent RP.

2013-02-09 10:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie na Mszę Świętą po polsku będąc na wakacjach za granicą?

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

wakacje

Archiwum ks. Zdzisława Malczewskiego SChr

Kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w dalekiej Brazylii,

Kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w dalekiej Brazylii,

Czasem wyjeżdżając na wakacje za granicą rezygnujemy z pójścia na Mszę Świętą w niedzielę – przecież i tak nic nie zrozumiemy, bo nie znamy języka. To tylko wymówka! Tunezja, Brazylia czy RPA to tylko niektóre z krajów, w których co niedzielę odprawiane są Msze Święte po polsku. Takich miejsc poza granicami naszego kraju jest niemal 2000. Ich spis jest na wyciągnięcie ręki.

Kontynent, kraj i miasto – tyle potrzeba, by dzięki prostej i intuicyjnej wyszukiwarce – www.emigracja.chrystusowcy.pl – znaleźć Mszę Świętą w kraju, do którego wybieramy się na wakacje. Stworzona przez Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego Zgromadzenia Chrystusowców strona pomoże również w odszukaniu interesującego nas miejsca na interaktywnej mapie widocznej po wyborze kraju. Możemy tam znaleźć także wykaz Polskich Misji Katolickich w poszczególnych krajach świata, wraz z danymi kontaktowymi do duszpasterzy i parafii.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

[ TEMATY ]

sąd

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która skierowała do sądu apelację w tej sprawie, domaga się uchylenia wyroku wydanego przez sąd rejonowy oraz przekazania sprawy sądowi do ponownego rozpoznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję