Reklama

Głosić Ewangelię rodzinie

Ks. Franciszek Jabłoński
Edycja gnieźnieńska 44/2001

W dniach 22-23 września br. pod hasłem Głosić Ewangelię rodzinie odbyła się XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin na Jasną Górę, w której uczestniczyło ok. 2 tys. osób z całego kraju. Do Częstochowy udała się również pielgrzymka z archidiecezji gnieźnieńskiej pod przewodnictwem ks. Tomasza Krawczyka, ks. Sławomira Rachwalskiego i ks. Franciszka Jabłońskiego, w której wzięli udział przedstawiciele parafii św. Bogumiła, bł. Michała Kozala i św. Maksymiliana z Gniezna, z parafii św. Floriana ze Żnina oraz kilka rodzin z Szubina i Bydgoszczy.

W piątek i w sobotę odbyły się spotkania dla diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców poradnictwa rodzinnego. Zarówno uczestnicy tych spotkań, jak i sami pielgrzymi mieli okazję wysłuchać wykładów ks. Marka Dziewieckiego, o. Jacka Salija, prof. Tomasza Strzembosza, red. Bernarda Margueritte, min. Marii Smerczyńskiej oraz Kazimierza Kapery.

Centralnym punktem Pielgrzymki Rodzin była niedzielna Eucharystia na wałach jasnogórskich, której przewodniczył bp Stanisław Stefanek wraz z 40 kapłanami. W homilii Ksiądz Biskup powiedział m.in.: "W kontekście aktualnej wizyty apostolskiej Jana Pawła II do Kazachstanu i Armenii oraz w Roku kard. Stefana Wyszyńskiego pragniemy rozważać temat głoszenia Ewangelii rodzinie, na którą przez wieki idzie nieustanny atak. To ona doświadczyła i nadal doświadcza skutków wszystkich rewolucji, począwszy od francuskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, meksykańskiej, po kulturową i obyczajową. Rodzina potrzebuje ciągłej troski, bowiem - jak mówił Papież Jan Paweł II - przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę".

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Małżonkowie - zarówno ci zgromadzeni wokół ołtarza, jak i ci pod wałami - zwrócili się do siebie niczym dwa filary Kościoła domowego, by odnowić swą małżeńską przysięgę.

Pielgrzymka zakończyła się ponowieniem aktu zawierzenia polskich rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej.

Reklama

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

2019-09-20 21:30

pb / Watykan (KAI)

Trzy wydarzenia zaplanowano w Rzymie z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przypadającego w październiku. Ogłosił go papież Franciszek w 2017 r., aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa.

©Adam Jn/fotolia.com

Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

Pierwszym punktem rzymskiego programu obchodów będą 1 października o 18.00 w bazylice św. Piotra Nieszpory wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym. Przed liturgią o 17.15 odbędzie się czuwanie misyjne połączone z wysłuchaniem świadectw o pracy misjonarzy.

Z kolei 7 października o 15.00 w bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzi kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ta misyjna dykasteria Stolicy Apostolskiej wraz z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poprosiły światową sieć Radia Maryja o organizację tego wydarzenia, które będzie miało charakter międzynarodowy za sprawą bezpośredniej transmisji (także w wersji wideo) za pośrednictwem niemal 80 stacji Radia Maryja na pięciu kontynentach.

Wreszcie w Światowy Dniu Misyjnym, przypadającym w tym roku w niedzielę 20 października, papież Franciszek odprawi o 10.30 Mszę św. na placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem