Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: podsumowanie projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”

Na Jasnej Górze odbyło się dziś podsumowanie działań projektowych „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Jego najważniejszą częścią były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowane w sanktuarium 4 listopada. Uroczystości odbywały się pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy a projekt zyskał wsparcie programu Niepodległa. Przygotowali go: delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kat. Stow. „Civitas Christiana” i jasnogórski klasztor.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Projekt miał charakter edukacyjny i adresowany był głównie do dzieci i młodzieży. Jego celem było dotarcie z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i z 4 listopada 1918 r. kiedy to Jasną Górę z rąk austriackich zaborców przejęło polskie wojsko pod dowództwem kpt. Artura Wiśniewskiego, i która po przeszło wiekowej niewoli stała się niejako „skrawkiem” wolnej Polski, a której niepodległość ogłoszono 11 listopada.

Aby lepiej zrozumieć rolę Jasnej Góry „w drodze” do niepodległości, znaczenie sanktuarium w dziejach naszej ojczyzny, aby poznać nieznaną dotąd kartę historii z 4 listopada 1918 r. i jasnogórskiego bohatera narodowego, uczniowie podejmowali szereg różnych zadań. Projektowali i ozdabiali w designerskiej wersji maciejówki czyli czapki, które stanowiły umundurowanie legionistów polskich; w oparciu o specjalnie przygotowany scenariusz zajęć uczestniczyli w lekcjach historii; w kronikach „100 życzeń na 100 lat dla Polski” wpisywali swoje życzenia dla Niepodległej; opracowywali kartki okolicznościowe; przedszkolaki rysowały „Laurkę dla Ojczyzny”; grupa teatralna przygotowała rekonstrukcję historycznych wydarzeń; wszyscy uczyli się patriotycznych śpiewów i tego jak tańczyć poloneza.

Reklama

Kulminacją działań projektowych był 4 listopada, kiedy to z udziałem rodziny kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz dużej rzeszy pielgrzymów, odbyły się główne uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości. Młodzi w rytmie poloneza, Alejami NMP, przynieśli na Jasną Górę 100-metrową flagę, dar prezydenta RP, zaprezentowali przedstawienie o wydarzeniach z 1918 r., wspólnie z orkiestrami śpiewali patriotyczne pieśni i uczestniczyli w niepodległościowym pikniku. Do udziału w świętowaniu zaproszona została także grupa polskich uczniów z Litwy.

W sumie od kwietnia, kiedy projekt zainaugurowano, miało miejsce 17 różnych przedsięwzięć. Uczestniczyło w nich ok. 10 tys. uczniów z 200 szkół. Jak podkreśliła Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Śląskiego Kuratorium Oświaty, „statystki dużo mówią, są bardzo bogate, ale największą wartością jest to, że te inicjatywy zintegrowały młodych, nauczycieli, dyrektorów i przyczyniły się do wzmocnienia przynależności do narodowej wspólnoty, poznania historii Polski i dziejów Jasnej Góry”.

Podsumowując działania projektowe, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podkreślił, że świętowanie 4 listopada wpisało się w historię sanktuarium, a miało niezwykły wymiar dzięki obecności dzieci i młodzieży. - Widok radości, zaangażowania, wzruszenia, młodych ludzi, którzy tutaj przybyli, często z rodzicami, to chyba najpiękniejszy owoc tego działania i za to chcę serdecznie podziękować – powiedział jasnogórski przeor. Zauważył, że jasnogórskie świętowanie „uruchomiło w nas piękne duchowe przeżycia i emocje, które dotykają miłości wobec naszej matki, którą jest Ojczyzna”. -Trzeba podziękować Panu Bogu za to, że w tym świętym miejscu, ważnym dla wszystkich Polaków, mogliśmy przeżywać duchową jedność i miłość do Polski - podkreślił.

Reklama

Jacek Szczotka, śląski wicekurator oświaty, zauważył, że „to wspaniałe wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci na długo”. - Wykonaliście państwo wielkie zadanie, które w skali całego województwa nie miało sobie równych. To ogromne przedsięwzięcie i bardzo pocieszającym jest to, że z pewnością wpisało się ono w pamięć przede wszystkim młodych ludzi, bo to było głównym celem tych inicjatyw”. - To wielkie dzieło, które mogło być zrealizowane tylko na Jasnej Górze i wpisało się w program kuratoryjny „Polska to jest wielka rzecz” - dodał.

W spotkaniu podsumowującym projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” uczestniczyli zarówno ci, którzy go realizowali, jak i ci którzy na różnych płaszczyznach go wspierali. Obecni byli: dyrektorzy, nauczyciele szkół i przedszkoli, przedstawiciele instytucji współpracujących m.in. Samorządowego Ośrodka Doskonalenia, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiej Policji, Centralnej Szkoły PSP, NSZZ Solidarność, ZHP, Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”.

Dzisiejszą uroczystość uświetnił pokaz kolekcji ubioru inspirowany tematem niepodległości przygotowany przez uczennice z Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Wł. Reymonta w Częstochowie. Elementem wspólnym dla prezentowanej odzieży współczesnej Polki był guzik, który ma wielką symbolikę, bowiem przyszywały go kobiety żołnierzom, swoim mężom, gdy ci szli na wojnę, czasem tylko ten guzik po nich zostawał.

Patronami medialnymi projektu byli: Radio Jasna Góra i Tyg. Kat. „Niedziela”.

2018-11-21 15:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mędrcy rozpoznali w Dziecięciu Boga

Na wzór Mędrców ze Wschodu, którzy złożyli pokłon Dziecięciu Jezus, 6 stycznia w parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Trzej Królowie złożyli dary Chrystusowi. Wszyscy zgromadzeni dziękowali za objawienie się Jego miłości.

– W uroczystość Objawienia Pańskiego Mędrcy rozpoznali w Dziecięciu Boga. Modlimy się za cały Kościół, który jest misyjny i niesie Dobrą Nowinę o Chrystusie na wszystkie krańce świata, szczególnie polecamy misjonarzy, których chcemy dziś wspierać modlitwą i ofiarą. Modlimy się także za nas samych, abyśmy w Jezusie zawsze widzieli naszego Zbawiciela i naszego Odkupiciela – mówił ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 6 stycznia. Przewodniczył on Mszy św. o godz. 12. Wśród koncelebrasów był ks. Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, a w Eucharystii uczestniczyli alumni.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję