Reklama

VII Gnieźnieńskie Dni Rodziny

Już po raz siódmy w Gnieźnie odbywały się Dni Rodziny. Patronat nad imprezą sprawował abp Henryk Muszyński oraz prezydent Gniezna Bogdan Trepiński.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się 30 września. Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, w kościele pw. Świętej Trójcy, przewodniczył ks. Jan Kasprowicz. W kazaniu mówił na temat: Naród w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia.

1 października Mirosław Mikołajczyk prowadził spotkanie formacyjno-modlitewne w kościele Ojców Franciszkanów. Omówił w nim formację rodziny przez modlitwę i własny przykład. Natomiast w Wieczerniku przy parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego przewodniczący Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" Tadeusz Pietrzak wygłosił referat o prawach przysługujących rodzinie.

Kontynuacją tego spotkania była społeczna debata 2 października, która miała miejsce także w Wieczerniku, na temat: Troska o rodzinę i wychowanie priorytetem działań Akcji Katolickiej. Podczas tego spotkania omówiono główne zagrożenia nękające współczesne rodziny, zwłaszcza wielodzietne. Zastanawiano się także nad pomocą dla tych rodzin oraz zorganizowaniem czasu dla dzieci, pochodzących często z rodzin patologicznych.

3 października w Miejskim Ośrodku Kultury podsumowano Ogólnomiejski Konkurs Szkół Gnieźnieńskich pt. Ja i moja rodzina. Zgłoszono do niego 122 prace, z czego jury wybrało 21, a ich autorów wyróżniło książkami. W kategorii klas I-II nagrodzono uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie: Agnieszkę Kajdaniak, Milenę Małyszkę, Darię Stachowiak, Martę Kurzawską, Natalię Fałdzińskią, Rafała Strzyżewskiego. W kategorii klas III-V wyróżniono: Beatę Rajską, Agatę Kurz, Michała Wilkorza, Agnieszkę Kajdaniak, Błażeja Kozłowskiego, Karolinę Raczyńską i Magdalenę Małolepszą, uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 8 w Gnieźnie. Natomiast w kategorii klas VI wyróżniono: Dominikę Pucek, Karolinę Kulecką, Julitę Jarzyńską, Iwonę Drożdż, Paulinę Różańską, Joannę Przybysławską, Justynę Rus i Marzenę Felińską. Nagrody wręczał dyrektor MOK-u Paweł Kostusiak. Podsumowaniu tego konkursu towarzyszył program artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie, podczas którego dzieci recytowały wiersze o rodzinie oraz wykonały przedstawienie pt. Stworzenie matki i ojca. Urozmaiceniem wieczoru był także występ studentów Akademii Muzycznej w Warszawie - Janusza Wawrowskiego i Cezarego Kwapisza. Poza tym zaprezentowano kluby i sekcje działające przy Miejskim Ośrodku Kultury.

4 października w sali Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" odbył się Sejmik Rodzinny. Na spotkanie przybyli Antoni Leśniak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Jacek Stróżyński, dyrektor Myśli Politycznej i Inicjatyw Samorządowych "Civitas Christiana" . Pierwszy z referentów wygłosił wykład na temat: Rodzina fundamentem rozwoju osobowości człowieka. Zaznaczył w nim bardzo mocno zagrożenie współczesnej rodziny. Antoni Leśniak przedstawił modele rodziny tradycyjnej, industrialnej, czyli przeszłościowej oraz przyszłościowej. Wymienił także elementy cechujące rodzinę normalną, w których wyakcentował bliskie więzi rodzinne oraz odpowiedzialność. W swym wykładzie mówił także o problemie utraty autorytetu dziadków i babć.

Kolejny referent mówił o komplementarności we wspólnocie miłości rodzinnej. Jacek Stróżyński skupił się w nim na definicji miłości, która według niego brzmi: "kocham, ale i wymagam". Wspomniał o zepsutym dziś świecie bajek dla dzieci, a także niszczących wzorzec miłości rodzinnej programach telewizyjnych. VII Gnieźnieńskie Dni Rodziny zakończyły się 5 października Mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie. Przewodniczył jej bp Bogdan Wojtuś.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za obronę małżeństwa i rodziny

2020-01-15 09:13

[ TEMATY ]

pomoc

CŻiR

Prof. Ewa Budzyńska podczas zajęć o rodzinie przywołała badania naukowe mówiące o negatywnych skutkach wychowywania dzieci przez pary jednopłciowe. Między innymi za tę wypowiedź grozi jej kara dyscyplinarnej nagany. Centrum Życia i Rodziny przygotowało petycję do władz uczelni w obronie wieloletniej pracownik naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Można ją podpisać na stronie internetowej Zobacz

Podczas zajęć prowadzonych dla studentów Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ewa Budzyńska przywołała badania naukowe na temat negatywnych skutków wychowywania dzieci przez pary homoseksualne. Miała również wyrazić swój krytyczny stosunek do eutanazji. Na skutek skargi grupy studentów, Rzecznik Dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego wszczął postępowanie wyjaśniające. Pomimo złożenia przez prof. Ewę Budzyńską obszernych wyjaśnień, zażądał od Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich ukarania prof. Budzyńskiej karą dyscyplinarnej nagany.

W jej obronie stanęło Centrum Życia i Rodziny, które przygotowało apel do władz Uniwersytetu Śląskiego, aby natychmiast zakończyły postępowanie dyscyplinarne wobec prof. Ewy Budzyńskiej, a także publicznie przeprosiły za potraktowanie jej w sposób niezwykle upokarzający dla naukowca ze znaczącym dorobkiem naukowym. W obronę prof. Ewy Budzyńskiej zaangażowali się również prawnicy Instytutu Ordo Iuris, którzy reprezentują ją w postępowaniu i domagają się jej uniewinnienia.

„Wszystko wskazuje, że oskarżenia wobec prof. Budzyńskiej stanowią część kampanii zastraszania wykładowców uniwersyteckich, którzy ośmielają się stawać w obronie rodziny i podejmują polemikę z postulatami ideologii gender i organizacji LGBTQ”
– czytamy w petycji, którą można podpisać na stronie internetowej Zobacz.

Autorzy apelu do władz Uniwersytetu Śląskiego podkreślają, że prof. Ewa Budzyńska podczas zajęć ze studentami stanęła w obronie małżeństwa i rodziny, a więc wartości chronionych przez konstytucję. Co więcej, jej postawa została określona jako tzw. homofobia, pomimo tego, że posługiwała się definicją małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety – zgodną z tą obowiązującą w polskim systemie prawnym. „Stanowczo nie zgadzam się, by za obronę małżeństwa i rodziny udzielano nagany!” – podkreślają autorzy apelu, którzy zachęcają do wstawienia się za prof. Ewą Budzyńską i złożenia swojego podpisu pod petycją do władz uczelni.

„Uniwersytet Śląski powinien być ostoją wolności słowa i swobody prowadzenia badań naukowych oraz przykładem stosowania jednakowych standardów i wymogów etycznych wobec wszystkich członków społeczności akademickiej, a nie trybuną propagandową agresywnych grup lobbystycznych czy ideologii uderzających w małżeństwo i rodzinę!” – napisano w treści apelu do władz uczelni, znajdującym się na stronie Zobacz.

Centrum Życia i Rodziny zachęca również do poparcia petycji do wicepremiera Gowina o obronę wolności słowa na polskich uniwersytetach poprzez wprowadzenie zmian w przepisach prawa chroniących nauczycieli akademickich przed podobnymi szykanami. Apel do ministra nauki i szkolnictwa wyższego jest dostępny bezpośrednio po podpisaniu petycji w obronie prof. Ewy Budzyńskiej.

Źródło: Centrum Życia i Rodziny, bronmyprofesor.pl

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejna zbrodnia dżihadystów – 38 zabitych

2020-01-22 21:10

[ TEMATY ]

terroryzm

atak

Burkina Faso

Oleg Zabielin/Fotolia.com

W zamachu na targ w prowincji Sanmatenga w Regionie Środkowo-Północnym Burkina Faso dżihadyści zabili 38 osób. Ten kraj w Afryce Zachodniej przez wiele lat uchodził za enklawę spokoju i tolerancji, ale wszystko się zmieniło, gdy ten region Czarnego Lądu znalazł się pod wpływem bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Sytuacja w Burkina Faso pogarsza się, jest tam coraz niebezpieczniej – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Luca Caveada, chargé d’affaires nuncjatury apostolskiej w tym kraju. Zwrócił uwagę, że nasilanie się przemocy trwa tam już od kilku miesięcy, tworząc nieprzerwany łańcuch wydarzeń. Dodał, że w praktyce codziennie dochodzi do jakiegoś ataku, zwłaszcza na północy i wschodzie, na pograniczu z Nigrem i Mali.

21 stycznia władze potwierdziły ostatecznie, że w wyniku niedawnego zamachu na targowisko zginęło 38 osób

– oświadczył dyplomata papieski. Zaznaczył, że dziś rano na miejsce udała się delegacja z gubernatorem prowincji na czele, w jej składzie jest również miejscowy biskup. Przedstawiciele władz spotykają się z rodzinami ofiar, chcą dodać im otuchy i odbudować dialog.

"Niestety mamy tu jednak do czynienia z postępującą eskalacją" – stwierdził z ubolewaniem ks. L. Caveada. Przypomniał, że zaledwie kilka dni temu w sąsiednim Nigrze zabito 89 żołnierzy, dodając, że nuncjatura w stolicy Burkina Faso - Wagadugu obejmuje także ten kraj. "W stolicy 8 stycznia w szkole wybuchł granat. Na szczęście obyło się bez ofiar. Jest to długi łańcuch wydarzeń, które niestety nadal trwają“ – podsumował swą wypowiedź tymczasowy szef placówki papieskiej w Burkina Faso.

Jest ona nieobsadzona od 19 marca ub.r., gdy dotychczasowy jej szef abp Piergiorgio Bertoldi został przeniesiony na podobne stanowisko do Mozambiku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję