Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 196)

Niedziela gnieźnieńska 44/2001

Kard. Stefan Wyszyński był aktywnym uczestnikiem czwartej sesji Soboru Watykańskiego II nie tylko z racji członkowstwa w Prezydium. 20 września 1965 r. w czasie dyskusji schematem o wolności religijnej zabrał głos w imieniu całego Episkopatu Polski. Jego wypowiedź wzbudziła powszechne zainteresowanie i uznanie. Wielu ojców sobrowych zwróciło się do Prymasa Tysiąclecia z prośbą o tekst tego przemówienia. Co takiego istotnego powiedział kard. Wyszyński?

Zwrócił uwagę, że w dobie Soboru Watykańskiego istniał silny podział "dwa światy": kapitalistycznego Zachodu i komunistycznego Wschodu.

Dla Zachodu pojęcie wolności, podobnie jak i wiążące się z nim pojęcia państwa i prawa, wywodziło się z tradycji Starożytnego Rzymu i rozwinięte zostało później między innymi przez naukę św.Tomasza czy "deklarację praw człowieka". Gdyby istniało tylko takie rozumienie wolności, nie byłoby problemu, ponieważ Zachód pojmuje wolność religijną podobnie jak Kościół.

Jednak obok Zachodu był komunistyczny Wschód, dla którego podstawą rozumienia wolności był dialektyczny materializm. Według tej teorii - mówił kard. Stefan Wyszyński - prawo służy tylko jednemu celowi: dobru klasy. Stąd też prawem jest to, co służy klasie pracującej w walce o przebudowę społeczeństwa. Tak więc wyznawcy dialektycznego materializmu, socjaliści i marksiści, uznają, że wszystko, a więc i prawo, jest podporządkowane rewolucji społecznej. W takiej sytuacji nie ma stałego prawa, jego normy nie są trwałe i niezmienne. Zależą od okoliczności, od sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej. Podobnie, według dialektycznego materializmu, ma się sprawa zarówno z państwem, jak i wolnością. Nie ma w tych dziedzinach żadnych stałych norm. Wolność, w tym także, a może przede wszystkim, wolność religijna, jest tylko narzędziem dla zrealizowania nadrzędnego celu: panowania proletariatu.

Stąd też kard. Wyszyński zwrócił się z wnioskiem, by już we wstępie dokumentu o wolności religijnej wyraźnie to zaznaczyć.

Potrzebne to jest, a mówił to Prymas Tysiąclecia na podstawie doświadczeń kontaktów na linii Kościół - państwo w ustroju, w którym dialektyczny materializm był obowiązującą doktryną, aby tekst deklaracji był właściwie rozumiany i nie był użyty przeciwko prawom człowieka wierzącego.

13 listopada, w uroczystość św. Stanisława Kostki, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Paweł VI przyjął na audiencji polskich biskupów. Ksiądz Prymas wygłosił powitalne przemówienie, w czasie którego zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o przyjazd do Polski na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski.

W odpowiedzi Paweł VI powiedział między innymi:

Oto stoją przed nami najdrożsi i nadostojniejsi biskupi polscy, dzięki którym jakby naocznie oglądamy ów szlachetny naród, który już od młodości zwykliśmy kochać szczególną miłością, gdyż jego nieustraszoną wiarę, żarliwą pobożność, wierność Stolicy Apostolskiej, niegdyś tam przebywając, mieliśmy możność poznać, a nawet dziś jesteśmy pokrzepieni, wspominając sobie jego cnoty.

Papież był optymistycznie nastawiony do ewentualnego wyjazdu do Polski. Żegnając się z przeorem paulinów, o. Jerzym Tomzińskim, wyraził nadzieję na swój pobyt w jasnogórskim sanktuarium maryjnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla Szymona Hołowni

2020-01-16 13:55

[ TEMATY ]

Komunia

karmelici

komunia święta

Andrzej Niedźwiecki

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca – podkreśla o. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu, w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu.

Publikujemy treść oświadczenia:

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca. Odpowiedzialny za zamieszanie został upomniany i pouczony o zasadach udzielania Komunii w Kościele katolickim.

O. Piotr Ziewiec OCD

Administrator parafii Trójcy Świętej

Oświadczenie odnosi się do sytuacji opisanej w mediach społecznościach przez Szymona Hołownię. „Wieczorna Msza w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu, przychodzę tu często. Gdy w kolejce innych wiernych podchodzę do komunii, celebrans odwraca się do mnie bokiem i udziela komunii innym. (...) Nie odpuszczam, stoję. Minutę, dwie, trzy. Ksiądz (a w zasadzie ojciec, bo karmelita) grozi mi publicznie palcem, po czym wzdycha i udziela komunii kręcąc głową, po czym znów grozi mi palcem jak dwuletniemu dziecku – napisał dziennikarz i publicysta, który ogłosił start w wyborach prezydenckich.

Karmelita, zapytany o powód takiego zachowania, według Hołowni, stwierdził, że „nie pozwala mu na to sumienie, przez względu na poglądy, które głosi”. Jak podkreślił dziennikarz, całe zajście obserwowali zgromadzeni w kościele wierni.

CZYTAJ DALEJ

Poczta Polska upamiętnia wyzwolenie niemieckiego obozu KL Auschwitz

2020-01-24 10:13

[ TEMATY ]

Auschwitz

znaczek

poczta polska

Poczta Polska SA

27 stycznia trafi do obiegu emisja filatelistyczna upamiętniająca ofiary niemieckiego obozu KL Auschwitz. Znaczek „75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz” ukaże się w wielomilionowym nakładzie.

Najnowsza emisja Poczty Polskiej ma na celu upamiętnienie ofiar jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości. Konzentrationslager Auschwitz był miejscem masowego mordu dokonanego przez niemieckich nazistów. Szacuje się, że w wyniku ich działań zginęło ponad milion osób różnych narodowości.

– Wydany przez nas walor ma na celu przypominanie o prawdzie. W dzisiejszych czasach często jesteśmy atakowani absurdalnymi zarzutami. Poczta Polska czuje się w obowiązku, aby wykorzystując swoje wydawnictwo filatelistyczne, upamiętnić ofiary nazistowskiej zbrodni oraz przeciwstawić się działaniom zakłamującym historię katów i ich ofiar – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Autor projektu Roch Stefaniak ukazał na znaczku grafikę przedstawiającą symbol obozu Auschwitz - otwartą bramę obozową, a w nią wpisaną datę 27/I/1945 oraz napis: Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz. Oprócz znaczka, Poczta Polska wydała kopertę FDC (Pierwszego Dnia Obiegu), na której została przedstawiona fotografia ukazująca widok z lotu ptaka na bramę byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

KL Auschwitz został przez Niemców utworzony w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, miasta wcielonego do III Rzeszy. Na początku przywożono tu głównie Polaków, od 1942 r. obóz stał się miejscem masowej zagłady Żydów – więzionych i mordowanych przede wszystkim w rozbudowanej na te potrzeby filii KL Auschwitz-Birkenau. To tu zginęło ok. 90 proc. ofiar całego kompleksu KL Auschwitz.

W styczniu 1945 r. wraz z ofensywą Armii Czerwonej, Niemcy ewakuowali się w pośpiechu i nie zdążyli zniszczyć obozu. Pozostały baraki, krematorium, ogrodzenia z drutów kolczastych i brama. Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Obóz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Auschwitz Birkenau German Nazi Concentration and Extermination Camp (1940–1945)”.

Wprowadzana do obiegu emisja to już kolejne tego typu wydawnictwo Poczty Polskiej. W styczniu 2018 roku Spółka wprowadziła do obiegu znaczek okolicznościowy „Nigdy więcej! Never again!”, poświęcony ofiarom niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na ziemiach polskich.

Wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można kupić w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: Zobacz

O znaczku:

autor projektu: Roch Stefaniak

liczba znaczków: 1

wartość: 3,30 zł

nakład: wielomilionowy, powtarzalny

technika druku: rotograwiura

format znaczka: 31,25 x 25,5 mm

papier: fluorescencyjny

arkusz sprzedażny: 100 znaczków

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję