Reklama

W Warszawie otwarto Mazowiecką Drogę św. Jakuba

2013-02-11 08:59

rl (KAI) / Warszawa / KAI

BOŻENA SZTAJNER

W Warszawie otwarto 10 lutego Mazowiecką Drogę św. Jakuba. Wytyczanie prawie 140-kilometrowego szlaku trwało niemal trzy lata. Wiodącą na północny-zachód naszego kraju drogę udało się wytyczyć dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wraz z otwartym dzisiaj szlakiem drogi Jakubowe w Polsce liczą już ponad 3 tys. km.

Droga św. Jakuba na Mazowszu istniała już prawdopodobnie w XIV wieku, bowiem w ok. 1380 r. do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela przybyli chorąży płocki Paweł z Radzanowa oraz wojewoda czerski Jan Pilik z Sierpca. Odtwarzanie historycznego szlaku nie było jednak łatwe. Jak wyjaśniła w rozmowie z KAI Beata Skwierczyńska-Mizerska, ze Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, sporo czasu pochłonęły analizy historyczne szlaku, które konsultowano z Pracownią Atlasu Historycznego. Prócz tego niezwykle pomocne okazały się prace nt. dróg Jakubowych prof. Małgorzaty Wilskiej. Kolejnym etapem było weryfikowanie szlaku w terenie. Razem z Kamilą Pasławską i Reginą Madej-Janiszek podjęto współpracę z gminami, przez które przebiega szlak, jak również opracowano przewodnik pielgrzyma. Wynikiem 3-letniej, społecznej działalności jest otwarta 10 lutego Mazowiecka Droga św. Jakuba.

Niemal 140-kilometrowy szlak rozpoczyna się przy katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie, wiedzie na północny-zachód wzdłuż Wisły, przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin, w kierunku Torunia, przez Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Opuszczając Mazowsze, przez Włocławek, Siniarzewo droga jakubowa wiedzie do Mogilna, gdzie wkracza na Wielkopolską Drogę św. Jakuba.

Reklama

„Szlak jest oznakowany, istnieje po nim przewodnik w wersji cyfrowej, można również pobrać na telefon tzw. ślad GPS, dzięki czemu łatwiej będzie nam wędrować” – poinformował Emil Mendyk, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Jak dodał dzięki otwartemu właśnie szlakowi łączna długość dróg jakubowych w Polsce przekroczyła właśnie 3 tys. km a kilkaset kolejnych kilometrów jest przygotowywanych lub planowanych.

Mazowiecka Droga św. Jakuba jest o tyle ważna, zwrócił uwagę Emil Mendyk, że wychodząc ze stolicy w sensie symbolicznym włącza cały kraj w zjawisko jakim są szlaki Jakubowe. Nade wszystko jednak droga wypełnia białą plamę na mapie szlaków Jakubowych. Przez lata w tej części centralnej Polski nie było żadnej drogi Jakubowej.

Odtworzenie i wytyczenie na nowo szlaku nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W prace włączyły się również organizacje turystyczne. Szlak to ludzie, więc muszą istnieć środowiska lokalne, które w swoich regionach będą wspierać ideę dróg Jakubowych i uzupełniać ją przez własne działania. Pielgrzym to też człowiek, który musi gdzieś zatrzymać się na noc, skorzystać z posiłku, znaleźć punkt informacyjny, czy otwarty kościół” - powiedział prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.

W otwarciu Mazowieckiej Drogi św. Jakuba w Warszawie wziął udział ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie, w diec. zielonogórsko-gorzowskiej, wiceprezes Bractwa św. Jakuba Apostoła. Kapłan przyznał, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie szlakami Jakubowymi. „Tylko do Jakubowa każdego roku przybywa kilkaset osób. W naszym kraju istnieją trzy sanktuaria św. Jakuba: w Jakubowie, Lęborku i Szczyrku. Bardzo wielu świeckich angażuje się w tę ideę” - przyznał ks. Czerwiński. Jego zdaniem potrzeba natomiast jeszcze większego zainteresowania pątnikami wędrującymi szlakami Jakubowymi ze strony kapłanów. „Staram się, by jak najwięcej księży zainteresowało się szlakami Jakubowymi, by zrozumieli ten rodzaj pielgrzymowania” - dodał kustosz sanktuarium w Jakubowie.

Jak poinformował KAI Emil Mendyk, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” każdego roku ok. 2 tys. Polaków dociera pieszo do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii. Obecnie Polska znajduje się już wśród 12. krajów, z których najwięcej pielgrzymów pojawia się u grobu św. Jakuba.

Również polskie Drogi św. Jakuba stają się coraz popularniejsze. W ubiegłym roku Stowarzyszenie wydało ponad 400 paszportów pielgrzyma na przejście Drogami św. Jakuba w Polsce. Jedna trzecia korzystających z polskich szlaków to pielgrzymi z zagranicy.

Symbolicznego otwarcia Mazowieckiej Drogi św. Jakuba dokonano przechodząc 10-kilometrowy odcinek spod stołecznej archikatedry do kościoła św. Jakuba na warszawskim Tarchominie.

Tagi:
Drohiczyn

Reklama

Nowy Rok Akademicki W WSD

2018-10-10 11:21

Al. Rafał Oleksiuk
Edycja podlaska 41/2018, str. I

„Uroczysta inauguracja roku akademickiego to dzień wyruszenia w nową drogę” – takimi słowami ks. Tadeusz Syczewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie przywitał gości, którzy 3 października br. zgromadzili się w gmachu drohiczyńskiej uczelni

Al. Piotr Zdzieborski
Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy św.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, sprawowaną przez wielu kapłanów, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Mielnicki. Przypomniał on, że kluczowym pytaniem w życiu każdego człowieka nie powinno być, „czego ja chcę?”, lecz „czego chce ode mnie Jezus?”. Zwrócił uwagę, że właśnie okres sześcioletniej formacji seminaryjnej jest czasem, w którym alumni mogą znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Po Mszy św. zebrani udali się na aulę WSD. Po uroczystym odśpiewaniu „Gaude Mater Polonia”, ksiądz rektor z wielką atencją przywitał gości: kapłanów naszej diecezji, przedstawicieli seminariów z Ełku, Siedlec, Białegostoku, Łomży i Warszawy – Pragi, delegatów z Uniwersytetu w Białymstoku i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, a także przybyłych samorządowców i przedstawicieli różnych urzędów. Kolejnym punktem uroczystości była immatrykulacja alumnów pierwszego roku. Są to: Dawid Bołtman z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku, Michał Dziedzic z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalinowie (diecezja Ełcka), Karol Łuniewski z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach oraz Karol Młynarczyk z parafii św. Stanisława BM w Knychówku. Po zaprzysiężeniu nowych studentów, prefekt WSD, ks. Marcin Szymanik przedstawił sprawozdanie z działalności naukowo-dydaktycznej za rok akademicki 2017/2018. Nieodłącznym punktem inauguracji jest wykład. W tym rok wygłosił go ks. prof. dr hab. Józef Warzeszak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, do którego afiliowana jest drohiczyńska uczelnia. Prelegent przybliżył słuchaczom dorobek naukowy zmarłego przed rokiem ks. prof. Stanisława Warzeszaka (swojego brata) w dziedzinie obrony życia nienarodzonych.

Po odśpiewaniu hymnu „Gaudeamus igitur” głos zabrał bp Tadeusz Pikus, który przypomniał zadania teologii. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek do refektarza seminaryjnego. Oprawę muzyczną Eucharystii oraz części naukowej przygotował chór seminaryjny pod batutą ks. Jarosława Kuźmickiego oraz Chór Kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego pod kierunkiem Anety Mroczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prokuratura w Łomży: śmierć kleryka najprawdopodobniej przez powieszenie

2019-05-20 17:10

lk, lomza.po.gov.pl, diecezja.lomza.pl / Łomża (KAI)

Do śmierci kleryka seminarium duchownego w Łomży, którego ciało znaleziono w nocy z 18 na 19 maja, doszło najprawdopodobniej przez powieszenie - poinformowała w wydanym dziś komunikacie Prokuratura Okręgowa w Łomży. Śledztwo w tej sprawie prowadzi tamtejsza Prokuratura Rejonowa.

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

O nagłym zgonie kleryka I roku miejscowego seminarium duchownego Prokuratura Rejonowa w Łomży została powiadomiona w nocy z 18/19 maja ok. godz. 23.12. Poinformował o tym oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

"Zwłoki mężczyzny ujawniono na strychu budynku seminarium. Na miejscu przeprowadzono z udziałem prokuratora oględziny miejsca ujawnienia zwłok. W ich wyniku ustalono, że do śmierci doszło najprawdopodobniej przez powieszenie" - brzmi komunikat Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo w sprawie o czyn z art. 151 k.k.: „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie”.

W toku śledztwa zlecono Zakładowi Medycyny Sądowej w Białymstoku przeprowadzenie sekcji zwłok. Na obecnym etapie postępowania wykluczono udział osób trzecich w zdarzeniu. "Trwają intensywne czynności śledcze, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy w tym przede wszystkim ustalenia powodów targnięcia się na życie przez kleryka" - czytamy w komunikacie.

W sprawie tragicznego zgonu alumna wypowiedziały się także władze łomżyńskiego seminarium duchownego.

"Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej" - napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. dr Jarosław Kotowski, rektor WSD w Łomży.

Termin pogrzebu kleryka nie jest jeszcze znany z uwagi na trwające czynności śledcze.

Przeczytaj także: Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

PIELGRZYMKA ROZPOCZNIE SIĘ W TYM ROKU MSZĄ ŚWIĘTĄ

2019-05-20 23:23

Agata Pieszko

W tym roku Piesza Pielgrzymka Wrocławska rozpocznie się Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 6:00.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Rok temu pielgrzymi zgromadzili się we wrocławskiej katedrze o godz. 6:00 na uroczystym rozesłaniu przed wyruszeniem na szlak, natomiast w tym roku o tej godzinie rekolekcje w drodze rozpocznie uroczysta Eucharystia! Trudno wyobrazić sobie lepszy początek 39. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę!

Dzięki tej zmianie we Mszy Świętej będą modli uczestniczyć nie tylko pielgrzymi, ale wszyscy, którzy w sposób duchowy wspierają dzieło PPW. Organizatorzy już dziś proszą o przybycie do katedry kilka minut wcześniej, aby nie zakłócać modlitewnego skupienia i celebracji Eucharystii.

Pierwszego dnia zeszłorocznej pielgrzymki temperatura sięgała 34 °C, pielgrzymi pokonali 28 km., a Ewangelia mówiła o rozradowaniu się Jezusa w Duchu Świętym. Miejmy nadzieję, że i w tym roku OŻYWICIEL , który patronuje tegorocznej wędrówce na Jasną Górę użyczy nam swojej radości i tchnie w nasze serca nowe życie! Oto módlmy się już dziś.

Przypominamy także, kto w tym roku poprowadzi poszczególne grupy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

gr. I - POKUTNA - ks. Włodzimierz Wołyniec

gr. II - PAULIŃSKA - o. Maksymilian Stępień

gr. III - AKADEMICKA - BIBLIJNA - Ks. Bartek Kot

gr. IV - ZIEMIA OŁAWSKA - Ks. Mateusz Wojciechowski, ks. Adam Skalniak

gr. V - ZIEMIA OLEŚNICKA - Ks. Teodor Sawielewicz

gr. VI - BRZEG, WOŁÓW, BRZEG DOLNY - Ks. Daniel Solarz

gr. VII - STRZELIN, NOWY DWÓR, KĄTY WROCŁAWSKIE - ks. Paweł Jędrzejski

gr. VIII - SALWATORIAŃSKA - ks. Marek Sawicki

gr. IX - SALEZJAŃSKA - ks. Grzegorz Dłużniak

gr. XI - ZIEMIA NAMYSŁOWSKA - ks. Krzysztof Wojtaś

gr. XII - AKADEMICKA - o. Wojciech Kobyliński

gr. XIII - FRANCISZKAŃSKA - o. Marian Michasiów

gr. XIV - MILICZ, GÓRA ŚLĄSKA - ks. Łukasz Romańczuk oraz Ks. Zbyszek Topolnicki

gr. XV - FRANCISZKAŃSKA - o.Oskar Maciaczyk

gr. XVI - DUCHOWI UCZESTNICY - ks. Aleksander Radecki

gr. XVIII - KARMELITAŃSKA - o. Krzysztof Piskorz

gr. XX - RODZINNO- MŁODZIEŻOWA - Ks. Jakub Deperas

gr. XXI - MŁODZIEŻOWA (Wrocław - Katedra) - ks. Marek Leśniak

gr. XXII - LECTIO DIVINA - s. Samuela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem