Reklama

Polska

Klerycy powalczyli o medale po raz XXI

Czy klerycy uprawiają sport? Jasne, że tak. Czy są w tym dobrzy? I to jeszcze jak. Dowodem na to są Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym, które po raz XXI odbyły się w hali Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie w dniach 26-28 listopada.

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Andrzej Przybylski

tenis stołowy

Archiwum WSD/Częstochowa

Do duchowej stolicy Polski przyjechali alumni z 19 seminariów. W pierwszy dzień zawodów odbył się turniej drużynowy.

Jeden z kleryków tak relacjonuje to wydarzenie:

„To wielka radość reprezentować swoje seminarium. Chętnych do gry w reprezentacji było więcej, jednak musieliśmy wytypować w turnieju wewnętrznym trzech najlepszych kleryków.” Przypatrując się z trybun drużynom seminaryjnym dało się zauważyć wzajemną mobilizację, wsparcie i udzielające się emocje. Nie zabrakło okrzyków radości ale także …. goryczy porażki. Po pasjonującej walce Mistrzem Polski, a zarazem obrońcą tytułu została drużyna seminarzystów z Kielc (w składzie: Grzegorz Chlewicki, Tomasz Pytlarz, Mateusz Wójcik, Marcel Musiał) natomiast V-ce Mistrzostwo zdobyli klerycy z Poznania (Paweł Napierała, Michał Piechota, Marek Dziwak). Na najniższym stopniu podium stanęli alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej

(w składzie: Paweł Kwaśniewski, Jakub Łabuz, Kamil Niesytko, Wojciech Kamiński).

Po „drużynówce” nadszedł czas na rywalizację indywidualną, w której wzięło udział 56 zawodników. Mistrzem Polski w tej kategorii został kleryk Robert Borzyszkowski (Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów w Tuchowie) pokonując w meczu finałowym Grzegorza Chlewickiego (Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach). III miejsce zajął Marek Dziwak (Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu).

Mistrzostwa Polski to niesamowity czas dla wszystkich kleryków. Współzawodnictwu przy stole pingpongowym towarzyszyła wspólna modlitwa, braterskie rozmowy i doświadczenie jedności. „Pomimo tego, że jesteśmy z różnych stron Polski, to wszyscy razem gramy w drużynie Jezusa Chrystusa, który jest naszym wspólnym trenerem, nauczycielem, a zarazem przyjacielem.” – powiedział kleryk Sebastian. Zwieńczeniem Mistrzostw była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. W homilii podkreślił, iż chrześcijanin to zawsze człowiek nadziei. Zauważył, że chrześcijańska nadzieja ma w sobie jakiś paradoks, który przez dźwiganie krzyża prowadzi do chwały nieba.

Reklama

Po Mszy Świętej i wspólnej agapie nadszedł czas na wręczenie pucharów, medali i nagród. Przedłużeniem ceremonii zamknięcia tegorocznych mistrzostw był otwarty koncert ewangelizacyjny zespołu „nie ma Go tu”, który zgromadził wielu młodych na wspólnym uwielbieniu Boga we wspólnocie Kościoła.

2018-11-28 23:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sobotę ruszają Jasnogórskie Wieczory Organowe

Pierwszy z koncertów zaplanowanych w ramach 19. edycji Jasnogórskich Wieczorów Organowych odbędzie się już w najbliższą sobotę, 4 grudnia w bazylice. Jasnogórskie organy należą do największych w Polsce. Na wieczory organowe zapraszają paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska. Wstęp na wszystkie muzyczne spotkania – wolny.

Koncerty zabrzmią w kolejne soboty adwentu: 4 XII, 11 XII i 18 XII o godz. 17.00.

CZYTAJ DALEJ

Agonia św. ojca Pio. Jak cierpiał wielki święty?

[ TEMATY ]

O. Pio

św. Ojciec Pio

wyd. Esprit

Ojciec Pio za życia cierpiał przede wszystkim z oskarżeń, które wysuwano przeciwko niemu. Często płakał z tego powodu. Jego beatyfikacja stała się możliwa dzięki Janowi Pawłowi II. Kapucyna i Papieża Polaka łączyła wyjątkowo bliska więź – mówi uznany włoski dziennikarz Renzo Allegri, autor książki „Zniszczyć Świętego. Śledztwo w sprawie prześladowania ojca Pio”.

Jakie oskarżenia kierowano przeciwko ojcu Pio?

CZYTAJ DALEJ

Grekokatolicy u Jezusa Miłosiernego

2023-09-23 20:41

Małgorzata Pabis

Do Łagiewnik przybyło około trzy tysiące pątników ze Słowacji.

Do Łagiewnik przybyło około trzy tysiące pątników ze Słowacji.

    W sobotę 23 września do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła XII Metropolitalna Pielgrzymka Grekokatolików ze Słowacji.

    Uroczystej liturgii przewodniczył i homilię wygłosił abp Peter Rusnák, eparcha Eparchii Bratysławskiej i administrator Apostolski Archieparchii Preszovskiej. Do Łagiewnik przybyło około trzy tysiące pątników ze Słowacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję