Reklama

VIII Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej

Beczka soli na Chrystusa Króla

Ks. Andrzej Przybylski
Edycja częstochowska 44/2001

Uroczystość Chrystusa Króla to wielkie święto patronalne Akcji Katolickiej. Jest to również bardzo ważny dzień dla Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, które stanowi młodzieżową część Akcji Katolickiej. Od wielu lat na Chrystusa Króla do częstochowskiej archikatedry pielgrzymują młodzi z wszystkich parafii archidiecezji. Są wśród nich KSM-owiecze, ale również i młodzi nie związani z żadnym ruchem czy stowarzyszeniem. W tym roku młodzi rozpoczną swoje spotkanie w archikatedrze częstochowskiej 25 listopada o godz. 10.00. Uroczystej Mszy świętej będzie przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W nawiązaniu do tematu roku duszpasterskiego i Listu Jana Pawła II na XVII Światowy Dzień Młodzieży, podczas Eucharystii nastąpi krótki obrzęd poświęcenia soli. Delegacje młodych z parafii wezmą do swoich wspólnot woreczki z poświęconą solą i wspólnie ze swoimi rówieśnikami będą przypominać sobie słowa Chrystusa: "Wy jesteście solą ziemi". Będzie to pierwszy ważny znak przygotowania się młodych do spotkania z Ojcem Świętym w Kanadzie. Zapraszamy więc duszpasterzy i wszystkich młodych do przygotowania grup pielgrzymkowych na Uroczystość Chrystusa Króla.

Od ośmiu lat to wielkie święto młodych poprzedzone jest spotkaniem reprezentantów młodzieży w ramach Forum Młodych Archidiecezji Częstochowskiej. Do Domu Rekolekcyjnego "Święta Puszcza" przyjeżdża zazwyczaj 200-osobowa grupa młodych. W tym roku VIII Forum Młodych odbędzie się w dniach od 24 do 26 listopada br. Mogą w nim wziąć udział cztery osoby wydelegowane z parafii. Spotkanie to nie jest przeznaczone wyłącznie dla młodych z KSM, dlatego co roku biorą w nim udział młodzi z innych wspólnot i stowarzyszeń. Ważne jest aby duszpasterze zgłosili odpo-wiednio wcześniej delegacje młodzieży na to spotkanie. (Zgłoszenia przyjmuje do 22 listopada Wydział Duszpasterstwa Młodych). Jest już opracowany szczegółowy program zajęć formacyjnych. Jak zawsze dużo będzie wspólnej modlitwy i okazji do wymiany doświadczeń na temat miejsca i roli młodych w Kościele. Co zrobić aby nie być zwietrzałą solą? Jak zachować smak wiary i miłości we współczesnym świecie? Jak nadawać ewangeliczny smak wspólnotom rówieśniczym i swoim znajomym? Na te pytania młodzi będą wspólnie szukać odpowiedzi. Dużą część programu organizatorzy Forum zamierzają poświęcić zorganizowanej działalności młodych w Kościele, w tym szczególnie w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zapraszamy więc wszystkie parafie do obecności na Forum w Olsztynie i na Pielgrzymce Młodych w Uroczystość Chrystusa Króla.

Reklama

Wrocław: prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przeciw kard. Gulbinowiczowi

2019-09-18 11:24

xrk / Wrocław (KAI)

Wrocławska prokuratura po przesłuchaniu Przemysława Kowalczyka, oskarżającego kard. Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne, odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na przedawnienie się zarzucanego hierarsze czynu.

BP KEP
Kard. Henryk Gulbinowicz

Przypomnijmy – po emisji filmu braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu” Przemysław Kowalczyk (posługujący się pseudonimem Karol Chum) oskarżył w mediach społecznościowych kardynała seniora archidiecezji wrocławskiej o molestowanie, którego hierarcha miał się dopuścić, gdy Chum, jako uczeń liceum prowadzonego przez franciszkanów, został wysłany do kurii po korespondencję. Swoją relację Kowalczyk powtórzył w mediach, deklarując jednocześnie, iż nie zamierza składać zawiadomienia w sądzie kościelnym.

Po jakimś czasie mężczyzna zmienił zdanie i przyszedł na spotkanie z delegatem biskupa, aby – jak twierdził – złożyć wyjaśnienia w tej sprawie, na której rozwiązaniu mu zależało. Towarzyszyła mu kobieta, którą przedstawił jako przyjaciółkę, a która miała go wspierać w trudnym momencie składania zeznań. Jak się później okazało, była to lokalna dziennikarka jednej z gazet, a Chum całe przesłuchanie nagrywał.

Po złożeniu zawiadomienia do prokuratury ta odmówiła wszczęcia śledztwa ze względu na przedawnienie się czynu. – Kiedy sprawa jest badana przez organy władzy państwowej, w tym przypadku prokuraturę, kościelne dochodzenie zostaje zawieszone – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

– Kategoria „przedawnienia” istnieje również w Kodeksie Prawa Kanonicznego, jednak w odróżnieniu od prawa państwowego, o jej zniesieniu może zadecydować Stolica Apostolska. Wystąpimy więc do Watykanu z prośbą o instrukcję, jak postępować dalej w danej sprawie – dodał rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Parlament Ekwadoru odrzucił legalizację aborcji!

2019-09-18 14:36

We wtorek 17 września 2019 r. Zgromadzenie Narodowe odmówiło przyjęcia poprawek do Zintegrowanego Kodeksu Karnego (COIP), pomiędzy którymi była legalizacja aborcji eugenicznej oraz na skutek przemocy. Za zmianami opowiedziało się jedynie 65 deputowanych, a 6. wstrzymało się od głosu. Ekwadorskie Zgromadzenie Narodowe liczy 137 członków. Dla przyjęcia zmian koniecznych było 70 głosów.

Wynik był dla wielu dużym zaskoczeniem, ponieważ wcześniej wydawało się, że zmiany te zostaną zaaprobowane z przewagą ok. 20 głosów. Za odrzuceniem tych zamian głosowali niektórzy posłowie z prawie wszystkich ugrupowań, co było wielkim zaskoczeniem.

Ostatecznie do ich przyjęcia zabrakło 5 głosów! Prawo zabraniające aborcji w Ekwadorze pozostało nie zmienione!

Mobilizacja obrońców życia była bardzo duża. Bardzo stanowczo wypowiadali się ekwadorscy biskupi, mobilizując wiernych. Obrońcy życia z Guayaquil, największego miasta Ekwadoru, gdzie obecnie wędruje Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” postanowili z wielką modlitwą zabrać Ją ze sobą przed Zgromadzenie Narodowe do stolicy Quito. Ludzie byli przeciwni tym zmianom, ale w większości przekonani, że zostaną wprowadzone, więc prosili Matkę Boża o cud. Towarzyszył im ks. Leon Juchniewicz, polski misjonarz od ponad 30 lat pracujący w Ekwadorze, a obecnie kustosz wędrującej Ikony.

Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” została bezpiecznie ustawiona za barierkami, tuż koło wejścia do Parlamentu. Wszyscy wchodzący do środka patrzyli Jej w Oczy. Trwała wielka modlitwa na całym świecie.

Niepokonane Zwycięstwo, jak nazywają tę Ikonę prawosławni, znowu zwyciężyło! Aborcja w Ekwadorze pozostała nielegalna, uratowanych zostało tysiące, najczęściej bardzo ubogich dzieci.

Na plac przed Parlamentem przyjechały tłumy. Krzykliwa grupa feministek została zamknięta w osobnym sektorze, a i tak po ogłoszeniu wyniku głosowania stały się tak agresywne, że musiała interweniować policja.

Ks. Leon prosi, aby podziękować Polakom, którzy przyłączyli się do modlitwy w intencji Ekwadoru oraz wszystkim agencjom prasowym, które upowszechniły nasz apel. Przede wszystkim Jasnej Górze, która modliła się przed Cudownym Wizerunkiem w czasie Różańca i Apelu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem