Reklama

Abdykacja

Reakcje przedstawicieli Kościołów i religii na abdykację Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Z całego napływają reakcje na zapowiedzianą przez Benedykta XVI na 28 lutego br. abdykację. Większość przedstawicieli Kościołów i innych religii nie kryje swego zaskoczenia i przyjmuje ustąpienie papieża ze zrozumieniem.

Dla emerytowanego prymasa Czech kard. Miloslava Vlka zapowiedziana przez Benedykta XVI abdykacja "nie była całkowitym zaskoczeniem". W rozmowie z czeskim kanałem telewizyjnym CT24 kard. Vlk przypomniał, że w ostatnim czasie trzykrotnie widział się z Benedyktem XVI. Jego zdaniem, Papież sprawiał wrażenie wyczerpanego, wyraźnie nie czuł się dobrze i miał trudności z poruszaniem się. "W sumie jest słaby i w podeszłym wieku" - powiedział kard. Vlk. Nazwał Benedykta XVI "niezwykłą osobowością".

Reklama

Arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan powiedział na wieść o abdykacji, że jest "zmieszany i osłupiały". Jego zdaniem uczestnicy konklawe będą dobrze poinformowani tak, aby kierować się zaletami, jakie posiadał Benedykt XVI. "A mianowicie: znajomością świata, teologiczną głębią, osobistą pobożnością i talentem językowym" - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów USA w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji.

Przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Angelo Bagnasco określił decyzję papieża jako "przykład głębokiej wewnętrznej wolności". Kardynał o abdykacji dowiedział się dzisiaj osobiście od papieża podczas spotkania w Watykanie. Jego zdaniem Benedykt XVI sprawował swój urząd spokojnie i z pokorą.

Abdykację papieża desygnowany anglikański arcybiskup przyjął ze "smutkiem ale i z pełnym zrozumieniem". "Benedykt XVI wypełniał swoją rolę z wielką godnością, zrozumieniem i odwagą" - powiedział w Londynie abp Justin Welby, przyszły prymas światowej Wspólnoty Anglikańskiej.

Reklama

Naczelny aszkenazyjski rabin Izraela wysoko ceni dokonania Benedykta XVI na płaszczyźnie międzyreligijnej. Po otrzymaniu wiadomości o jego abdykacji Jona Metzger podkreślił, że w czasie tego pontyfikatu „relacje między Kościołem a Wielkim Rabinatem Izraela były najlepsze w historii. Sądzę, że Papież zasługuje na duże uznanie za wysiłek na rzecz pogłębiania dialogu międzyreligijnego na całym świecie między judaizmem, chrześcijaństwem a islamem” – dodał rabin. Życzył ustępującemu Papieżowi „dużo zdrowia i długich lat życia”.

Rzecznik ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego w Egipcie bp Angelos w rozmowie z włoską agencją Ansa podkreślił wielką "uczciwość papieża" a Wielki Mufti sunnickiego meczetu al-Azhar w Kairze powiedział, że jest "poruszony" papieską decyzją, a informacja o ustąpieniu Benedykta XVI "nie jest dobrą wieścią".

Były rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls nazwał ustąpienie papieża „bardzo odważną i bardzo duchową decyzją". Podkreślił, że Benedykt XVI w żadnym wypadku nie ustępuje z powodu "brzemienia skandali", lecz po tym, jak je wszystkie sam wyjaśnił i wskazał na nadużycia seksualne popełniane przez ludzi Kościoła oraz Vatileaks.

2013-02-12 07:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Benedykt XVI zachwycony rokiem św. Józefa

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Uznanie dla ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa wyraził papież-senior Benedykt XVI i zachęcił katolików do przeczytania listu apostolskiego Franciszka Patris corde, określając go jako tekst prosty „pochodzący z serca i trafiający do serca, a jednak zawierający wielką głębię" – informuje agencja CNA.

Dziś ukaże się wywiad Benedykta XVI dla niemieckiego tygodnika katolickiego Die Tagespost, w którym papież-senior mówi także o wspomnieniach rodzinnych oraz wrażeniach z pielgrzymek do Ziemi Świętej. 16 kwietnia Benedykt XVI będzie obchodził 94 urodziny.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję