Reklama

Bolesławiec

Regionalne spotkanie POAK

Anna Guzik
Edycja legnicka 44/2001

8 października br. w parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu odbyło się I spotkanie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej regionu bolesławieckiego. Wzięli w nim udział członkowie Akcji Katolickiej z Bolesławca i okolic. Spotkaniu przewodniczył asystent kościelny AK - ks. Jan Klinkowski, a rolę gospodarzy pełnili proboszcz parafii - ks. Józef Gołębiowski oraz pełniący obowiązki prezesa oddziału AK w parafii Chrystusa Króla Eugeniusz Jabłoński.

Po Mszy św. odprawionej dla członków AK spotkanie odbywało się w domu katechetycznym. Wraz z Księdzem Asystentem przybyli na nie członkowie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej - Franciszek Kwaśniak oraz Antonina Jaz z Legnicy. Na początek ks. Asystent zaznaczył, że spotkania regionalne odbywają się już regularnie w wielu miejscach diecezji i są inspirowane przez samych członków AK. Następnie F. Kwaśniak przedstawił zagadnienia związane z przygotowaniem do I Krajowego Kongresu AK, który będzie miał miejsce w Poznaniu w listopadzie. Referat A. Jaz poświęcony był osobie Prymasa Stefana Wyszyńskiego, przy czym największy nacisk położony został na takie cechy Księdza Kardynała, jak jego pełne szacunku zachowanie wobec kobiet, prostota w stosunku do ludzi.

Po wystąpieniach gości przyszedł czas na wymianę doświadczeń z działalności poszczególnych oddziałów AK w regionie. Charakterystyczne było przy tym, jak bardzo realizowanie statutowej działalności jest zależne od warunków, w jakich dany oddział pracuje. Parafia w Wykrotach często pojawiała się na łamach Niedzieli, gdzie parafianie informowali o pracy parafialnej świetlicy, o zajęciach sportowych organizowanych dla dzieci i młodzieży, o szeroko pojmowanej działalności na rzecz rodziny. Te dokonania przypomnieli teraz członkowie oddziału AK z Wykrot, podkreślając, że tak owocna praca świeckich jest możliwa dzięki życzliwości i stałej współpracy z księdzem proboszczem. Ks. proboszcz informuje parafian o tym, co zamierzają dobrego zrobić członkowie Akcji Katolickiej.

Mieszkańcy parafii w Gierałtowie nie mają takiego zaplecza lokalowego jak w Wykrotach, ale i oni nie pozostają bierni. Jako działacze AK włączają się aktywnie w liturgiczne życie parafii oraz są inicjatorami i organizatorami wielu pielgrzymek do miejsc świętych - do Częstochowy, Krzeszowa, Trzebnicy.

W Bolesławcu jest kilka budujących się kościołów, jednym z nich jest ten w parafii pw. Bożego Ciała. I to rodzi zadania dla członków parafialnego oddziału AK - włączyć się w pomoc przy budowie kościoła, ale nie zapominać przy tym o potrzebie wznoszenia także tej duchowej świątyni. Dlatego wspólnie z innymi grupami pracującymi w parafii dbają o formację religijną wiernych - prowadzą bibliotekę, biorą czynny udział w kościelnych uroczystościach.

Głos wiążący wszystkie wypowiedzi należał do ks. Asystenta. Podkreślał on, jak ważne jest to, co robią poszczególne oddziały w swoich parafiach, choć ta praca jest tak bardzo różna. Wszystkie jednak działania podejmowane przez członków AK są ważne i potrzebne dla Kościoła. Nie może być owocnej pracy bez modlitwy i liturgii, ale też bardzo istotna jest praca z młodzieżą i dziećmi. Ks. Klinkowski przypomniał zebranym słowa bp. Tadeusza Rybaka skierowane do członków Akcji Katolickiej, że dziś jednym z najważniejszych ich zadań staje się opieka roztaczana nad młodymi ludźmi. To oni są przyszłością Kościoła i nie można dopuścić, by w dzisiejszym tak nieraz trudnym życiu zagubili drogę i odeszli od Boga.

Generał jezuitów: celem ataków na papieża jest wpływ na przyszłe konklawe

2019-09-19 17:40

pb (KAI/americamagazine.org) / Rzym

Ataki na papieża Franciszka w Kościele są walką między tymi, którzy chcą Kościoła o jakim marzył Sobór Watykański II i tymi, którzy tego nie chcą - uważa przełożony generalny zakonu jezuitów o. Arturo Sosa. Na spotkaniu z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech zakonnik stwierdził, że „nie ma wątpliwości, iż w Kościele trwa obecnie walka polityczna”.

Grzegorz Gałązka

- Jestem przekonany, że nie jest to jedynie atak na papieża. Franciszek jest przekonany do tego, co robi od czasu, gdy został wybrany papieżem. Nie zmieni się - stwierdził o. Sosa. Wiedzą o tym także jego krytycy, dlatego w istocie ich ataki są „sposobem wpłynięcia na wybór następnego papieża”.

Generał jezuitów przypomniał, że niemal 83-letni Franciszek nie jest młody i z powodu jego wieku „nie będzie to najdłuższy pontyfikat w historii”. Jego przeciwnicy wśród kościelnych liderów i popierających ich niektórych katolickich tytułów prasowych celują w sukcesję po Franciszku, „ponieważ wiedzą, że do pełnego wprowadzenia w życie Soboru Watykańskiego II potrzebny jest długi czas, więcej niż 50 lat”.

Jednym z elementów tej walki, o którym często mówi papież, jest klerykalizm jako „sposób rozumienia sprawowania władzy w Kościele”. Franciszek zwalcza klerykalny sposób sprawowania władzy, proponując „Kościół synodalny”, który wspiera większą kolegialność i współudział w podejmowaniu decyzji.

- Papież Franciszek jest dzieckiem Soboru Watykańskiego II - wskazał generał jezuitów. A jako „odpowiedzialne dziecko” soboru, „wkłada całą swą energię we wprowadzanie w życie wszystkiego, co na soborze wymarzono dla Kościoła”. - Moim zdaniem jest to ogromna zasługa dla Kościoła - powiedział o. Sosa. Według niego „prawdziwą reformą” Kościoła jest jak największe zbliżenie się do zamysłu soborowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

2019-09-20 21:30

pb / Watykan (KAI)

Trzy wydarzenia zaplanowano w Rzymie z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przypadającego w październiku. Ogłosił go papież Franciszek w 2017 r., aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa.

©Adam Jn/fotolia.com

Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

Pierwszym punktem rzymskiego programu obchodów będą 1 października o 18.00 w bazylice św. Piotra Nieszpory wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym. Przed liturgią o 17.15 odbędzie się czuwanie misyjne połączone z wysłuchaniem świadectw o pracy misjonarzy.

Z kolei 7 października o 15.00 w bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzi kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ta misyjna dykasteria Stolicy Apostolskiej wraz z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poprosiły światową sieć Radia Maryja o organizację tego wydarzenia, które będzie miało charakter międzynarodowy za sprawą bezpośredniej transmisji (także w wersji wideo) za pośrednictwem niemal 80 stacji Radia Maryja na pięciu kontynentach.

Wreszcie w Światowy Dniu Misyjnym, przypadającym w tym roku w niedzielę 20 października, papież Franciszek odprawi o 10.30 Mszę św. na placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem