Reklama

Diecezjalne i wojewódzkie dożynki w Dobromierzu

Święto plonów

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 44/2001

W bieżącym roku Dobromierz był miejscem diecezjalnych i zarazem III wojewódzkich dożynek. Odbyły się one w drugą niedzielę września. Na tę wspólną modlitwę dziękczynienia za tegoroczne plony przybyło 70 delegacji z wiejskich parafii województwa dolnośląskiego. Uroczystościom przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak, a wzięli w niej udział także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzyści, delegacje organizacji i kół zrzeszających rolników.

Dobromierz został wybrany nieprzypadkowo. Tutejsza parafia wraz z należącymi do niej okolicznymi wioskami zasłynęła w ubiegłym roku z zebrania i wysłania rolnikom Podlasia 40 wagonów paszy i zboża. Tutejsi mieszkańcy pod przewodnictwem swego proboszcza, ks. Jana Gargasewicza, uczynili to w odpowiedzi na ubiegłoroczny apel Biskupa Legnickiego o pomoc dla rolników dotkniętych skutkami powodzi. Dzisiejsi gospodarze uroczystości, mieszkańcy gminy Dobromierz, próbują znaleźć najwłaściwszy model gospodarowania. Obecnie postawiono tu na rozwój agroturystyki, a obok tradycyjnych upraw planuje się założyć także... winnice.

Podczas sprawowanej Eucharystii w wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że naród polski jest od wieków związany z Chrystusem i Kościołem katolickim i przenika go chrześcijańska kultura. "Jej znakiem - mówił Ksiądz Biskup - są świątynie otoczone troską wiernych, znakiem jej są zwyczaje i obyczaje widoczne zwłaszcza w życiu i trudzie rolnika, znakiem są obrazy święte zawieszone w domach, a także krzyże stawiane przy drogach. Wśród nich i ten wspaniały krzyż granitowy wzniesiony na górze nad Dobromierzem przez mieszkańców tej parafii. Do wymownych znaków naszej chrześcijańskiej i polskiej kultury i naszej tożsamości należy także dzisiejsza diecezjalna i wojewódzka uroczystość dziękczynienia za plony obchodzona po wczorajszym święcie Matki Bożej Siewnej. Jest piękną cechą polskich rolników, że każdego roku, czy urodzaj jest duży czy mały, czy warunki pracy na roli są znośne czy trudne, rolnicy stają na końcu żniw przed Bogiem, aby dziękować Mu za plony. Przeżywana przez nas dzisiaj uroczystość dziękczynienia za plony jest wyrazem wiary, jaką w sercu posiadał poprzez wieki mądry polski rolnik. Ta wiara rodziła się z przyjęcia głoszonego przez Kościół Słowa Bożego, do którego zrozumienia pomaga rolnikowi odkrywana mądrość Boża zawarta w przyrodzie. Rolnik wie, jak potrzebny jest wysiłek człowieka i ulepszanie sposobów uprawiania ziemi, ale potrafi w roślinach i żyjących istotach dostrzec mądrość ich Stwórcy i Bożego Rolnika, który daje zbożu wzrost i urodzaje" .

W swojej wypowiedzi Ksiądz Biskup zwrócił także uwagę, że mimo częstych trudności rolnicy potrafią patrzyć w przyszłość z nadzieją. "Ta nadzieja wyrasta z zaufania do Bożej Opatrzności, która mimo błędów i fałszywych kroków podejmowanych przez ludzi, potrafi prowadzić człowieka i naród, który Bogu zaufał, do zwycięstwa dobra" - mówił bp Rybak.

Poruszył także problem młodzieży wiejskiej, apelując o jak najlepsze jej wykształcenie i przygotowania do pracy w nowoczesnym rolnictwie, a tym samym, by młodzież ta nie uległa różnym zagrożeniom. " Są ludzie, - mówił Ksiądz Biskup - którzy lekceważą wartości chrześcijańskie, a przez to uderzają w rodzinę, w moralność narodu, w młode pokolenie. Korzystają z nowoczesnych środków przekazu, z metod opracowanych przez doświadczonych psychologów. Korzystają z tego, że młodzież chce się zabawić, więc importują formy zabawy, które są rozsadnikiem demoralizacji, narkotyków i alkoholu... Trzeba, żebyśmy, opierając się na Bożej prawdzie i ludzkiej mądrości, pomagali polskiej młodzieży, młodzieży związanej z polską ziemią i kulturą rolników kochać Ojczyznę - Matkę naszą, kochać polską wieś, byśmy pomagali kształtować ich sumienia, odpowiedzialność za życie, za drugiego człowieka, za Kościół, za ziemię, za Polskę". Pasterz Kościoła legnickiego na nowo stanął w obronie świętości dnia, jakim jest niedziela.

"Prosimy dziś Pana Boga, żeby nie zabrakło ludziom chleba, by nie zabrakło miejsc pracy, żeby nie zabrakło mądrych ludzi szanujących Boga i człowieka, mądrych i odpowiedzialnych rodziców, duszpasterzy, nauczycieli i wychowawców. Boża Opatrzność dała nam na obecne czasy wielu wspaniałych ludzi, którzy niosą nam światło Boże i jak prorocy przypominają o godności człowieka, godności Polaka i wskazują drogi postępowania. Wsłuchujmy się w głos Ojca Świętego, wielkiego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, w głosy prawdziwych patriotów i w głosy mądrych polityków" - apelował Biskup Legnicki.

Po Eucharystii Biskup Legnicki dokonał poświęcenia ponad siedemdziesięciu przywiezionych przez delegacje dożynkowych wieńców. Obok wieńców tradycyjnych znalazły się także wieńce przedstawiające Ojca Świętego, monstrancje, kaplice kryjące w sobie obrazy Matki Bożej, inne przedstawiały gospodarstwa rolne, koszącego pole rolnika, wiatrak i in. Uformowany korowód z wieńców wyglądał więc bardzo imponująco.

II część uroczystości odbyła się na dobromierskim rynku, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia, ceremoniał dożynkowy i wręczenie nagród delegacjom z wieńcami. Całości dopełniły występy artystyczne zespołów folklorystycznych i folkowych, kabarety i kapele. Ponadto nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci, było też wesołe miasteczko, konkursy, wystawy, prezentacje okolicznościowe, a także punkt doradztwa rolniczego.

Gratulując organizatorom przygotowania tej uroczystości, życzymy, by miejsce to pozostało na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Reklama

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Costa: jakościowa zmiana synodalnej debaty

2019-10-16 16:08

vaticannews / Watykan (KAI)

Na synodzie doszło do jakościowej zmiany. Pogłębiła się jedność, co wyzwoliło jeszcze bardziej otwartą, odważną i osobistą dyskusję. „Chęć upchania w dokumencie końcowym choćby fragmentu swoich przekonań ustąpiła pragnieniu, by całkowicie oddać miejsce działaniu Ducha Świętego” - na synodalnym briefingu w watykańskim Biurze Prasowym mówił o tym ks. Giacomo Costa, sekretarz Komisji ds. Informacji.

Grzegorz Gałązka

Także Paolo Ruffini, kierujący watykańską Dykasterią ds. Komunikacji, zauważył, że w czasie wtorkowej popołudniowej kongregacji generalnej w auli zaszła odczuwalna zmiana. Podkreślono, że pewne propozycje, które starano się forsować, wcale nie były nową drogą, ale jedynie funkcjonalnym rozwiązaniem.

"W sposób bardzo mocny, wręcz zaskakujący wypłynęło pragnienie, by nie zatrzymywać się kurczowo na pojedynczych tematach, ale szukać apostolskiego zapału, dynamizmu. Gdy skupimy się wyłącznie na jakiejś jednej kwestii, grozi nam utrata szerokiego spojrzenia, ryzyko, że to, co próbujemy przeforsować, wcale nie jest nową drogą, a jedynie funkcjonalnym rozwiązaniem pojedynczej kwestii. Ta postawa sprawia, że tracimy z oczu złożoność problematyki Amazonii i zdradzamy ducha synodu. To tak jakbyśmy zgubili busolę i zamiast iść ku nowym drogom przestępowali w miejscu z nogi na nogę. Mówiono, że synodalna droga nie polega na zdyscyplinowaniu konfliktu, ale na daniu proroctwa. Trzeba zostawić miejsce Duchowi Świętemu i nie łudzić się, że ma się już gotowe normy. To nie prawo ludzkie, ale łaska jest rozwiązaniem. Nie prawo kanoniczne może rozwiązać problem, ale nowy zapał apostolski” - mówił na synodalnym briefingu Paolo Ruffini.

Paolo Ruffini przypomniał, że synod jest już na półmetku i pod koniec tygodnia rozpoczną się prace nad redagowaniem dokumentu końcowego. Wskazał, że główne tematy, jakie do tej pory wybrzmiały, dotyczyły Amazonii jako wspólnego domu, który dla całego świata i Kościoła jest wezwaniem do nawrócenia. Podkreślono, że nie jest wcale powiedziane, że będziemy mieć kolejną szansę na uratowanie naszej planety, jeśli już dziś nie dojdzie do ekologicznego nawrócenia.

Inne z podejmowanych tematów dotyczą interkulturowości, dialogu i inkulturacji, w perspektywie misji. Wiele mówiono też o kwestii dostępu do sakramentów, konieczności prowadzenia dzieł edukacyjnych oraz formacji, roli świeckich we wspólnocie, posługach kobiet nie związanych ze święceniami oraz znaczeniu duszpasterstwa powołaniowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem