Reklama

Na góralską nutę, czyli Józefinki Muzykanckie

Anna Dąbrowska
Niedziela w Chicago 13/2005


Fot. Anna Dąbrowska

Jadący ulicą 55 w pobliżu lotniska Midway, w południowej części Chicago przyzwyczajeni są do widoku strojów ludowych górali. Od wielu lat tu właśnie duchowo przeżywają oni większość swoich rodzinnych, regionalnych czy związkowych uroczystości, a od niemal 2 lat proboszczem parafii św. Kamila jest naczelny kapelan Związku Podhalan - o. Wacław Lech (OCD). Dziś, 13 marca, również jest tu kolorowo i tylko może gwarniej niż zwykle, ale to z powodu obchodzonych z okazji uroczystości św. Józefa - Muzykanckich Józefinek.

Poczty sztandarowe, muzykanci z instrumentami, wszyscy oczywiście „po góralsku”. Spotkało się tu kilka pokoleń. Najstarszy muzykant - Bartłomiej Stanek - ma 94 lata, najmłodsi około 4 lat. Na wstępie przewodniczący uroczystej Mszy św. o. W. Lech przywitał wiernych i podziękował za pomoc w jej przygotowaniu. Współcelebransami byli ks. Franciszek Florczyk i ks. Jarosław Janocha, który przybył tu specjalnie z Polski, aby głosić rekolekcje wielkopostne. Wprowadzając do nauki rekolekcyjnej, o. Lech podkreślił konieczność mądrego wykorzystania czasu Wielkiego Postu do nawrócenia się, podniesienia z grzechu. Ojciec Rekolekcjonista nawiązał w swej nauce do współczesności. Mówił o misji Jezuitów nawracających ludność Ameryki Południowej, o ludziach, którzy ciągle szukają drogi do Boga, i radości, jaką daje jej odnalezienie.
W procesji z darami, których symbolikę przedstawił wiernym aktor i muzyk Stanisław Zatoka Gadowski, uczestniczyli przedstawiciele władz Związku, muzykanci - młodzi i starsi oraz królująca w tym roku Związkowi Podhalan w Ameryce Północnej - Bernadetka Macura.
Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. F. Florczyk, zastępca kapelana ZPPA, który podziękował za liczne uczestnictwo w Eucharystii i podkreślił znaczenie podtrzymywania tradycji. Natomiast prezes Związku Henryk Mikołajczyk wspomniał o dniach skupienia w Munster, które odbyły się w ubiegłym tygodniu i podziękował wszystkim góralom za zaangażowanie w przekazywaniu swoich muzycznych pasji młodszemu pokoleniu. Wspomniał również, w kontekście wizyty pod kliniką im. Agostino Gemellego, ks. Mirosława Drozdka SAC z kapelą z sanktuarium na Krzeptówkach, która tak wiele radości przysporzyła swym graniem Ojcu Świętemu i wzbudziła powszechny aplauz słuchających jej mieszkańców Wiecznego Miasta. Jako ostatni głos zabrał zastępca prezesa ds. kultury Andrzej Tokarz, który w poetyckiej formie opowiedział swoją przygodę z muzyką góralską, podkreślając, jak wielką rolę odgrywa ona w jego życiu. Po Mszy św. muzycy wraz z kapłanami utrwalili uroczysty dzień wspólnym zdjęciem.
Następnie wszyscy miłośnicy góralskiej muzyki mogli posłuchać jej w Domu Podhalan, gdzie była również okazja do rozmów i wspólnej biesiady. Dobrze, że góralskiej muzyki można słuchać nie tylko przy okazji Muzykanckich Józefinek.

Reklama

Amerykańscy katolicy i żydzi: polityka Trumpa wobec imigrantów jest moralnie naganna

2019-07-16 16:02

tom (KAI) / Waszyngton

Czołowi amerykańscy katolicy i żydzi zdecydowanie sprzeciwiają się praktyce deportacyjnej rządu amerykańskiego wobec imigrantów. Falę aresztowań imigrantów w minioną niedzielę potępiła przewodnicząca katolickich organizacji charytatywnych "Catholic Charities", siostra Donna Markham i nazwała jako „okrutną”. "Zdecydowanie odrzucam takie obławy" - powiedziała katolickiej agencji prasowej CNS. "Katolickie organizacje charytatywne są zobowiązane do zapewnienia imigrantom pomocy prawnej i humanitarnej" - zaznaczyła s. Markham. Również wspólnoty żydowskie zaoferowały migrantom bez dokumentów ochronę przed aresztowaniem przez policję imigracyjną.

Wikipedia

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w minioną niedzielę ogólnokrajową akcję deportacyjną nielegalnych imigrantów. W rzeczywistości, według doniesień medialnych, początkowo było tylko kilka obław. Najnowsza inicjatywa synagog jest częścią ogólnokrajowego ruchu „Sanctuary Cities”, którego celem jest ochrona imigrantów. Wspierają go działacze na rzecz praw obywatelskich oraz chrześcijańskie, żydowskie i muzułmańskie wspólnoty religijne.

Biskup graniczącej z Meksykiem diecezji Teksasu w Brownsville, Daniel Flores, powiedział, że masowe deportacje i praktyka oddzielania rodziców od dzieci są „po prostu naganne”. "Prawo musi traktować rodziny i dzieci inaczej niż baronów narkotykowych” - stwierdził biskup.

Również arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan potępił planowane masowe deportacje. Z kolei współprzewodnicząca Międzyreligijnej Koalicji Imigracyjnej, Katie Adams, nazwała planowane obławy jako kolejny dowód moralnego bankructwa administracji Trumpa. Podobnie Krajowa Rada Kościołów nazwała deportacje jako akcje „pozbawione skrupułów”.

Żydowska organizacja praw człowieka "T'ruah" zorganizowała ośrodki pomocy dla osób bez ważnych dokumentów w 70 synagogach w całym kraju. Organizacja zrzeszająca ponad 2 tys. rabinów i działaczy religijnych odrzuca akcje obław nazywając je "okrutnymi, ponieważ rozdzierają rodziny i wzbudzają strach". Wielu amerykańskich Żydów zorganizowało w całym kraju akcję protestów przeciwko bezwzględnemu traktowaniu nielegalnych imigrantów.

Amerykańskie media, powołując się na urzędy imigracyjne, poinformowały w ostatnią niedzielę, że pierwsze 2 tys. imigrantów bez ważnych dokumentów powinno zostać aresztowanych i deportowanych. W rzeczywistości obławy zostały zakończone. Burmistrzowie w wielu miastach ogłosili, że nie pozwolą organom ścigania na współpracę z policją imigracyjną.

W wywiadzie telewizyjnym szef policji imigracyjnej Matt Albence powiedział, że planowane działania były skierowane na osoby, których wnioski o azyl zostały już odrzucone przez sędziego imigracyjnego. Zaznaczył, że urzędnicy wykonują „tylko wydane zgodnie z prawem nakazy sędziego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niemcy: Kościół katolicki gratuluje von der Leyen

2019-07-17 13:00

tom (KAI) / Bonn

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx, pogratulował Ursuli von der Leyen wyboru na przewodniczącą Komisji Europejskiej. "Wobec stojących przed Panią zadań, życzę odważnych wizji, wiele sił, niezbędnego wsparcia i przede wszystkim Bożego błogosławieństwa" - napisał w liście kardynał w imieniu niemieckiego episkopatu.

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

„Przejmuje Pani to stanowisko w decydującej fazie integracji europejskiej, w której toczy się ożywiona debata na temat przyszłości naszego wspólnego europejskiego domu. Szczególnie w tych czasach możemy być wdzięczni, że jest Pani gotowa przejąć ten ważny urząd" - napisał kard. Marx.

Niemiecki purpurat podziękował nowej przewodniczącej KE za pracę w różnych ministerstwach, ostatnio w ministerstwie obrony. "Pani von der Leyen wielokrotnie pokazywała, że kształtuje ją szeroki europejski duch, który jest potrzebny do kształtowania Unii. Dziś i w przyszłości potrzebujemy Unii Europejskiej, której głównymi celami są: stabilność, niezawodność i rządy prawa i która kieruje się zaangażowaniem w budowę udanego projektu pokojowego i jest gwarantem wartości europejskich” - napisał kard. Marks. I dodał: „Jestem głęboko przekonany, że dzięki Pani wieloletniemu bogatemu doświadczeniu politycznemu, które jest głęboko zakorzenione w chrześcijańskiej wizji człowieka, ma Pani najlepsze warunki do tego wypełnienia tego zadania”.

Wczoraj wieczorem Parlament Europejski wybrał w Strasburgu Ursulę von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Za jej kandydaturą zagłosowało 383 europosłów, przeciwko było 327, a 22 wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem