Reklama

Na góralską nutę, czyli Józefinki Muzykanckie

Anna Dąbrowska
Niedziela w Chicago 13/2005


Fot. Anna Dąbrowska

Jadący ulicą 55 w pobliżu lotniska Midway, w południowej części Chicago przyzwyczajeni są do widoku strojów ludowych górali. Od wielu lat tu właśnie duchowo przeżywają oni większość swoich rodzinnych, regionalnych czy związkowych uroczystości, a od niemal 2 lat proboszczem parafii św. Kamila jest naczelny kapelan Związku Podhalan - o. Wacław Lech (OCD). Dziś, 13 marca, również jest tu kolorowo i tylko może gwarniej niż zwykle, ale to z powodu obchodzonych z okazji uroczystości św. Józefa - Muzykanckich Józefinek.

Poczty sztandarowe, muzykanci z instrumentami, wszyscy oczywiście „po góralsku”. Spotkało się tu kilka pokoleń. Najstarszy muzykant - Bartłomiej Stanek - ma 94 lata, najmłodsi około 4 lat. Na wstępie przewodniczący uroczystej Mszy św. o. W. Lech przywitał wiernych i podziękował za pomoc w jej przygotowaniu. Współcelebransami byli ks. Franciszek Florczyk i ks. Jarosław Janocha, który przybył tu specjalnie z Polski, aby głosić rekolekcje wielkopostne. Wprowadzając do nauki rekolekcyjnej, o. Lech podkreślił konieczność mądrego wykorzystania czasu Wielkiego Postu do nawrócenia się, podniesienia z grzechu. Ojciec Rekolekcjonista nawiązał w swej nauce do współczesności. Mówił o misji Jezuitów nawracających ludność Ameryki Południowej, o ludziach, którzy ciągle szukają drogi do Boga, i radości, jaką daje jej odnalezienie.
W procesji z darami, których symbolikę przedstawił wiernym aktor i muzyk Stanisław Zatoka Gadowski, uczestniczyli przedstawiciele władz Związku, muzykanci - młodzi i starsi oraz królująca w tym roku Związkowi Podhalan w Ameryce Północnej - Bernadetka Macura.
Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. F. Florczyk, zastępca kapelana ZPPA, który podziękował za liczne uczestnictwo w Eucharystii i podkreślił znaczenie podtrzymywania tradycji. Natomiast prezes Związku Henryk Mikołajczyk wspomniał o dniach skupienia w Munster, które odbyły się w ubiegłym tygodniu i podziękował wszystkim góralom za zaangażowanie w przekazywaniu swoich muzycznych pasji młodszemu pokoleniu. Wspomniał również, w kontekście wizyty pod kliniką im. Agostino Gemellego, ks. Mirosława Drozdka SAC z kapelą z sanktuarium na Krzeptówkach, która tak wiele radości przysporzyła swym graniem Ojcu Świętemu i wzbudziła powszechny aplauz słuchających jej mieszkańców Wiecznego Miasta. Jako ostatni głos zabrał zastępca prezesa ds. kultury Andrzej Tokarz, który w poetyckiej formie opowiedział swoją przygodę z muzyką góralską, podkreślając, jak wielką rolę odgrywa ona w jego życiu. Po Mszy św. muzycy wraz z kapłanami utrwalili uroczysty dzień wspólnym zdjęciem.
Następnie wszyscy miłośnicy góralskiej muzyki mogli posłuchać jej w Domu Podhalan, gdzie była również okazja do rozmów i wspólnej biesiady. Dobrze, że góralskiej muzyki można słuchać nie tylko przy okazji Muzykanckich Józefinek.

Bp Kamiński: Doświadczenie choroby pozwala właściwie ustawić życiowe priorytety

2019-10-18 09:30

mag / Warszawa (KAI)

Doświadczenie choroby i cierpienie uczy człowieka pokory i pozwala właściwie ustawić życiowe priorytety - powiedział Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Romuald Kamiński. W wigilię wspomnienia św. Łukasza, patrona środowiska medycznego w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze odbyło się doroczne spotkanie pracowników Służby Zdrowia. Zainaugurowała je uroczysta msza św., której przewodniczył biskup warszawsko-praski. Po liturgii w podziemiach świątyni odbyła się gala wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym na polu posługi medycznej.

Artur Stelmasiak
Bp Romuald Kamiński

Chcieliśmy podziękować tym wszystkim, którzy na co dzień z całym oddaniem i zaangażowaniem służą pacjentom zarówno w wymiarze opieki lekarskiej, jak i pielęgniarskiej, czy w końcu jako wolontariusze poprzez swoja obecność, słowo oraz niesienie Najświętszego Sakramentu jak w przypadku nadzwyczajnych szafarzy komunii św. - powiedział Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski.

W homilii bp Kamiński zachęcał do spojrzenia na chorobę i cierpienie w świetle wiary. Podkreślił, że zdrowie nie jest w życiu największą wartością, ale relacja z Bogiem i drugim człowiekiem. Przyznał, że trzeba czynić wszystko co jest możliwe by wesprzeć pacjenta, ale nie można nadmiernie obciążać się kiedy brakuje środków, wiedzy, czy postęp nauki okazują się nie wystarczające. - Są wartości wyższe. W tym wyścigu o zdrowie można coś ważnego przeoczyć, coś może nam umknąć i kosztem zdobytego dobrostanu fizycznego na innej płaszczyźnie naszego życia poniesiemy klęskę – ostrzegł duchowny.

Zachęcał, by w sytuacjach trudnych szukać mądrości i pomocy u Boga, który jest jedynym ratunkiem człowieka. - Nie potrzeba wiele trudu. Wystarczy delikatny poryw serca i wołanie do Chrystusa, a On przyjdzie ze swoją mocą i podniesie, umocni, da światło – przekonywał bp Kamiński nawiązując do spotkania Jezusa z uczniami zmierzającymi do Emaus.

Zwrócił uwagę, że niejednokrotnie doświadczenie choroby, które przyciska człowieka do ziemi jest dla niego czasem głębszej refleksji i przewartościowania własnego życia. - Jezus często poprzez trudne sytuacja doprowadza daną osobę do odzyskania wiary, nadając sens jej życiu, bądź pomnaża jej wiarę by wzrastała w świętości – powiedział biskup.

Jako przykład służby pacjentom wskazał postać miłosiernego Samarytanina z Ewangelii, który nie tylko zatrzymał się przy człowieku, ale również podjął konkretny wysiłek by przyjść mu z pomocą. – Trzeba mieć otwarte serce, by dostrzec cierpiącego, który potrzebuje naszej uwagi, towarzyszenia oraz wsparcia, które niekiedy będzie nas kosztowało czas i zaangażowanie – powiedział bp Kamiński.

Po liturgii w podziemiach katedry odbyła się uroczystość wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym na polu posługi medycznej. Wśród nich znaleźli się między innymi: dr Hanna Sulikowska, dr Stanisław Nitek, dr Janusza Meder, dyr. Jarosław Chmielewski, Krystyna Starosta, Elżbieta Murawska, Iwona Stanis, Hanna Stanisławska, oraz s. Milena Kamieniecka.

Uroczystości uświetnił koncert muzyczny, który wykonał duet Beata i Jakub Paulscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

2019-10-18 21:54

Beata Pieczykura

– Wkraczamy z ufnością w nowy rok akademicki 2019/2020. Ośmielamy się śmiałością nie ludzką, ale pochodzącą od Ducha Świętego podjąć studia teologiczne, którym towarzyszy formacja do dojrzałego życia chrześcijańskiego i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym święcie – mówił ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie podczas inauguracji nowego roku akademickiego w murach tej uczelni.

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie odbyła się 18 października br. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył i homilię głosił abp Wacław Depo. Do zebranych, czyli „uczestników zmagań o komplementarność wiary i rozumu”, Ksiądz Arcybiskup powiedział: – Prośmy Ducha Świętego o pogłębienie naszej wiary i ludzkiej współpracy w tym dziele, którym jest Uniwersytet i nasz Instytut.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku oraz wręczeniu dyplomów magisterskich, dyplomów i świadectw Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej wykład inauguracyjny „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Damian Wąsek.

W ub. r. akademickim w Instytucie studiowało 125 studentów na studiach magisterskich i podyplomowych. W warsztatach biblijnych uczestniczyło 59 osób. Stopień magistra teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ponieważ Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie jest związany umową z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie) uzyskało 9 osób, a studia podyplomowe ukończyło 7 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem