Reklama

Z wizytą w parafii św. Daniela Proroka w Chicago

Angelika Szczepańska
Niedziela w Chicago 13/2005

Cztery lata temu przyszedł do nas, służył Panu Bogu i nam. Wspierał dobrym słowem, nie odmawiał pomocy, głosił słowo Boże. Ks. Jacek Dada był z nami. Razem z nami czekał na Boże Narodzenie i razem z nami zagłębiał się w Mękę Pana Jezusa i Jego śmierć na krzyżu. Z Nim też śpiewaliśmy Alleluja! Dziś przyszedł czas, aby powiedzieć sobie: do widzenia, do zobaczenia. Ks. Jacek idzie z posługą do innej parafii. Nie zostawia nas jednak samych, ponieważ do parafii św. Daniela przybył ks. Sławomir Kurc, który będzie kontynuował pracę ks. Jacka i dbał o sprawy polskich i amerykańskich parafian. Ks. Sławomir przyjechał do nas z Rzeszowa. 13 lutego br., w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczęła się jego posługa kapłańska w parafii św. Daniela Proroka w Chicago.
Ks. Sławomir Kurc urodził się 21 grudnia 1968 r. w Ropczycach (diecezja rzeszowska). Tam ukończył szkołę podstawową i zdobył wykształcenie średnie, po czym w 1988 r., odpowiadając na głos Bożego powołania, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Po 6 latach formacji duchowej i intelektualnej, w 1994 r. przyjął święcenia diakonatu i kapłaństwa z rąk ordynariusza diecezji rzeszowskiej, bp. Kazimierza Górnego. Po święceniach został skierowany na dwa miesiące do pracy w gorlickim szpitalu jako kapelan ludzi chorych i cierpiących. Od 1 września 1994 do 1997 r. pracował jako wikariusz w sanktuarium Narodzenia Matki Bożej w Tarnowcu k. Jasła. Przez kolejne 3 lata służył w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, a w Roku Jubileuszowym Biskup Ordynariusz powierzył mu obowiązki w nowo powstałej, ale prężnie działającej parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach, gdzie pracował 2 lata. Rok 2002 to dla ks. Sławomira całkowita zmiana rodzaju posługi duszpasterskiej. Rozpoczął wtedy pracę w Katolickim Radiu „Via” oraz w Duszpasterstwie Policji przy Komendzie Wojewódzkiej w Rzeszowie. Stamtąd wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez władze archidiecezji chicagowskiej został skierowany do parafii św. Daniela Proroka.
Jak wspomina ks. Sławomir, jego praca kapłańska skupiała się na posłudze drugiemu człowiekowi - tak małemu, jak dużemu, choremu i zdrowemu, w Radiu czy policji. Jednak najwięcej serca ofiarował młodzieży, z którą pracował i wyjeżdżał na Światowe Spotkania z Ojcem Świętym oraz Europejskie Spotkania Młodych w duchu Taizé.
Księże Jacku, żegnamy Cię i zapewniamy o pamięci w modlitwie. Dziękujemy Ci za wszystkie lata spędzone z nami, dziękujemy za troskę o nas i naszą parafię. Życzymy sił w dalszej posłudze kapłańskiej i opieki Matki Najświętszej, a Ciebie, Księże Sławku, witamy i zapraszamy do współpracy. Życzymy zdrowia i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień służby Bogu i bliźniemu.

…mówią, że odchodzisz

Kapłanie -
nie odchodzi ten,
który w pamięci zostanie.
Idziesz -
żeby w miejscu nie stać,
bo droga daleka.
Idziesz -
bo wiesz - Pan czeka.
Idziesz -
żeby jednym Słowem
wygłaszać kazanie,
żeby przykładem nauczać
„Ufam Tobie, Panie”,
a że zwyczajnie
po ludzku
nam łza rozstania spływa,
to dobrze, to dobrze,
nieczęsto tak bywa.

Ewa Szczepańska

Ogień

Patrzę, Jezus na brzegu
wydawał się łatwy
taki do serca na co dzień
Mówił: - Przyjdź,
czekam,
tylko nie licz na cuda,
do mnie się idzie przez ogień.

Ks. Jan Twardowski

Reklama

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem