Reklama

Listy do Redakcji...

Z życia schroniska "Przystań" w Leśnej

Niedziela legnicka 44/2001

Szczęść Boże!

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam w 40. numerze Niedzieli artykuł "Kochać Boga, ludzi i świat" poświęcony "Albertówce" i jej twórcy - ks. Franciszkowi Głodowi. Tego wspaniałego Kapłana miałam okazję poznać wiele lat temu w Duszpasterstwie Akademickim, gdy studiowałam we Wrocławiu medycynę. Obecnie jestem lekarzem rodzinnym, niestety nie mogę ze względu na dużą odległość pomóc osobiście ks. Głodowi, jednakże chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z bezdomnymi.

Od wielu lat sprawuję opiekę nad mieszkańcami Schroniska im. Brata Alberta "Przystań" w Leśnej. Początkowo wszystko było proste. Nikt nie liczył kosztów leczenia, za większość usług płacił ZOZ w Lubaniu, w skład którego wchodziła nasza przychodnia. Obecnie, po przekształceniu Przychodni w Niepubliczny ZOZ, w dalszym ciągu leczymy mieszkańców Schroniska. Początkowo rodziło to wiele problemów. Nasze porady, oczywiście, były i są nadal bezpłatne. Jednak bezdomni, choć ludzie młodzi, to w większości schorowani, wymagający niejednokrotnie opieki również szpitalnej czy specjalistycznej. Za każde skierowanie wydane do specjalisty musi zapłacić lekarz, który kieruje pacjenta. Nasz niewielki stosunkowo NZOZ nie mógłby bez uszczerbku dla innych ubezpieczonych pacjentów udźwignąć tego kosztu. Z chwilą sprywatyzowania naszej placówki zaczęliśmy również myśleć, jak ubezpieczyć naszych podopiecznych. Wspólnie z kierownikiem Schroniska Janem Sykałą, przy dużej pomocy kierownika lubańskiego PCPR Tadeusza Kupczaka, ustaliliśmy tryb, w którym również bezdomni mogą zostać ubezpieczeni. Osoby posiadające dowód osobisty meldują się na pobyt czasowy i rejestrują się w miejscowym Powiatowym Urzędzie Pracy, zyskując status bezrobotnego, a tym samym ubezpieczonego w Dolnośląskiej Kasie Chorych. Większość osób jednakże nie posiada dowodu tożsamości i wtedy kierownictwo Schroniska wyrabia dokumenty w Urzędzie Miasta. Bezdomny z chwilą, gdy zostaje ubezpieczony, składa deklarację leczenia się w naszej placówce i staje się pacjentem, za leczenie którego płaci Kasa Chorych.

Oczywiście, leczymy także pacjentów z różnych względów nie ubezpieczonych, w przypadkach nagłych zwrot kosztów leczenia uzyskujemy od Kasy Chorych, w pozostałych płacimy sami, ale nie jest to już dla nas dużym obciążeniem.

Dodatkową korzyścią jest i to, że wielu bezdomnym udało się załatwić także renty ZUS-owskie bądź socjalne.

Współpraca ze Schroniskiem zawsze układała się dla obu stron korzystnie. W każdej chwili możemy również liczyć na pomoc mieszkańców w naszych potrzebach. Niejednokrotnie, mimo nie zawsze łatwej sytuacji, Schronisko pomaga także licznym rodzinom z Leśnej, które coraz częściej żyją w skrajnej nędzy. Zawsze, gdy potrzebujemy pomocy w drobnych pracach remontowych, otrzymujemy ją od mieszkańców Schroniska.

Być może moje doświadczenia będą mogły być przydatne. Jeśli będą potrzebne dalsze informacje, to proszę o kontakt ze mną bądź kierownikiem Schroniska.

Serdecznie pozdrawiam, zapewniam o modlitwie zarówno za Redakcję Niedzieli, jak i za ks. Franciszka Głoda, i za Jego dzieło.

Podajemy adresy do korespondencji:

Elżbieta Kupczak, ul. Morcinka 3/1, 59-820 Leśna, ekupczak@poczta.onet.pl, tel. 075 72 11 404

Jan Sykała, Kierownik Schroniska ul. Baworowo 16, 59-820 Leśna, tel. (075) 72-11-530

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Donald Trump: Obyście coraz bardziej przybliżali się do Boga w swojej wierze

2020-02-27 16:22

[ TEMATY ]

Donald Trump

wPolityce.pl /PAP/EPA

Donald Trump

„Dzisiaj miliony chrześcijan dostąpią naznaczenia na czołach znakiem krzyża. Nałożenie popiołu jest zaproszeniem do tego, by w czasie Wielkiego Postu pościć, modlić się i poświęcić uczynkom miłosierdzia” – powiedział prezydent Donald Trump w swoim przesłaniu do katolików i chrześcijan z okazji Środy Popielcowej.

„Dla wielu katolików i wielu pozostałych chrześcijan Środa Popielcowa oznacza początek okresu wielkopostnego, który kończy się radosnym świętowaniem Niedzieli Wielkanocnej. - dodał Trump."

W przesłaniu, które Trump przekazał w imieniu swoim i swojej żony Melanii Trump, prezydent życzył „spokojnego i modlitewnego dnia” wszystkim, którzy przestrzegają zwyczaju związanego z Środą Popielcową. Jednocześnie zauważył: „Ta przejmująca i święta tradycja przypomina nam o wspólnej śmiertelności, zbawczej miłości Chrystusa i potrzebie nawrócenia i pełniejszego przyjęcia Ewangelii”.

Prezydencka para łączyła się „w modlitwie z każdym, kto przestrzega tego świętego dnia” i życzyła wszystkim „modlitewnej podróży wielkopostnej” „Obyście coraz bardziej przybliżali się do Boga w swojej wierze w czasie tego błogosławionego okresu” – kończyło się przesłanie.

Donald Trump jako jeden z priorytetów swojej administracji stawia wolność religijną. Za swojej prezydentury wielokrotnie wypowiadał się przeciwko aborcji, jako pierwszy prezydent USA wziął udział w Marszu dla Życia, a w styczniu jego administracja opublikowała wytyczne, które potwierdzają prawo studentów do modlitwy w szkołach publicznych.

Calvin Freiburger z „Life Site News” zauważył, że dla konserwatystów stosunek Trumpa do religii okazał się „miłym zaskoczeniem jego prezydentury, wziąwszy pod uwagę jego cudzołożną przeszłość i poprzednie poparcie dla aborcji”.

Prezydent często prosi o rozpoczęcie spotkań w Białym Domu modlitwą, a wiceprezydent Mike Pence powiedział, że jest on „kimś, kto naprawdę wierzy w moc modlitwy”.

CZYTAJ DALEJ

Testament miłości

2020-02-27 20:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

siostry

muzeum

spektakl

ośrodek

Józefitki

Anna Przewoźnik/Niedziela

Widowisko muzyczne „Po śladach Ojca ubogich”

W ramach obchodów jubileuszu 100 rocznicy śmierci świętego kapłana Zygmunta Gorazdowskiego, założyciela zgromadzenia sióstr św. Józefa, 27 lutego br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, odbyła się premiera widowiska muzycznego „Po śladach Ojca ubogich”.

W spotkaniu jubileuszowym udział wziął bp Andrzej Przybylski, biskup diecezji częstochowskiej. Obecne były siostry z różnych placówek, na czele z generalną zakonu, s. Wandą Matysik, ks. Andrzej Sobota, proboszcz parafii pw. Krzyża św. na terenie której znajduje się Ośrodek Wychowawczy, kapelan ośrodka, dyrektor Radia Jasna Góra o. Andrzej Grad, poseł Lidia Burzyńska, prezydent Ryszard Stefaniak, przedstawiciele Kuratorium Oświaty.

- Postanowiliśmy radować się z gośćmi tym jubileuszem wspólnie z dziećmi, siostrami, pracownikami oraz naszymi przyjaciółmi. Wszystko to, by uczcić jubileusz dla nieba - mówi dyrektor Ośrodka s. Ezechiela Wolak. W roku jubileuszowym, w którym obchodzimy stulecie narodzin dla nieba św. Zygmunta Gorazdowskiego, pochylamy się nad tą szczególną dla nas postacią. Staramy się zgłębić jego życie i drogę do świętości, na nowo odkryć duchowe dziedzictwo, jakie nam pozostawił. - Obchodzimy ten jubileusz w całym zgromadzeniu i przez cały rok. Nasz dom przyjął formę dziękczynienia, poprzez przypominanie świętego na różne sposoby, również poprzez widowisko.

Dziewczynki z ośrodka, poprzez spektakl teatralny, pokazały życie św. Zygmunta Gorazdowskiego i jego bliskość z Bogiem. Wszystko poprzez muzykę i ruch. Jedyne słowa, które padły ze sceny, to słowa świętego Zygmunta:

„Wszechmogący zmiłuj się nad kornym sługą Twoim, użycz mi siły abym mógł wypełnić posłannictwo twe, a całe życie poświecę dla dobra bliźnich”.

Słowa te były życiowym przesłaniem świętego, który chciał służyć Bogu. Siostry, na wzór założyciela, pełnią takie miłosierdzie wobec drugiego człowieka.

- Staramy się odpowiadać na znaki czasów właśnie na wzór św. Zygmunta – mówi s. Ezechiela Wolak. Na co dzień, opiekując się dziewczętami, które posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, realizujemy swoje powołanie, wspierając dziewczynki i ich rodziny.

W ośrodku mamy pod opieką 52 dziewczynki. Na scenie wystąpiły niemal wszystkie.

Siostra Aurelia Mokrzan - inicjatorka i pomysłodawczyni przedstawienia - zaznacza, że taniec jest jej pasją. - Kocham taniec i stąd przez klika miesięcy rodziło się pragnienie, w sercu i na modlitwie, by przygotować spektakl, który poruszy widzów. Zależało mi, by poczuli, że Pan Bóg jest dobry, jest blisko każdego człowieka, że kocha i daje nam świętych.

- Długo pracowałyśmy nad tym przedstawieniem, ale to, co dzisiaj zobaczyłam, przerosło moje oczekiwania. Dziewczynki dokładnie wiedziały co przekazują. Modliłyśmy się przy każdej próbie, wiedziałam, że czują duchowość tego świętego i to poruszało. Ważne jest to, że światła, muzyka, nagłośnienie, prezentacja tekstowa – wszystko było wspaniałe! To też zasługa Krzysztofa Witkowskiego, dyrektora muzeum – dodaje siostra.

Ks. Zygmunt Gorazdowski ogłoszony został świętym w 2005 roku przez papieża Benedykta XVI, wcześniej w 2001 r. został ogłoszony błogosławionym przez św. Jana Pawła II. Dlatego miejsce nie jest przypadkowe - mówi siostra dyrektor. To dwaj polscy święci. W tym roku splatają się setne urodziny św. Jana Pawła II i 100 urodziny dla nieba św. Zygmunta Gorazdowskiego. To nie przypadek, tym bardziej, że w zbiorach Muzeum znajduje się medal św. Zygmunta Gorazdowskiego – mówi dyrektor Ośrodka s. Ezechiela.

Zobacz zdjęcia: Testament miłości

Skoro jubileusz to podczas świętowania pojawił się tort, podziękowania i dyplomy dla osób zaprzyjaźnionych z ośrodkiem.

Do sióstr Józefitek szczególne podziękowania za niesienie miłości bliźnim, skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. List od Premiera przeczytała posłanka Lidia Burzyńska (PIS).

Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali perełki„Czyli duchowe myśli św. Zygmunta”.

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję