Reklama

Czas pokuty i nawrócenia

Elżbieta Pisarczyk
Edycja częstochowska 13/2005

Mira Bodak
Studenci Instytutu Teologicznego podczas rekolekcji

Czas Wielkiego Postu jest szczególnie bogaty - uobecnia bowiem wydarzenia związane z Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa. Człowiek jest wezwany, by na tę miłość odpowiedzieć. Wielki Post daje ku temu wiele okazji. Jedną z nich są rekolekcje.

Zasadniczym celem każdych rekolekcji jest doprowadzenie do nawrócenia i mobilizacja do modlitwy - do głębokiego, egzystencjalnego przeżycia religijnego, w którym człowiek zostanie do głębi poruszony.
Okazję do takich przeżyć mieli po raz kolejny studenci Instytutu Teologicznego w Częstochowie. 12 marca o godz. 18.00 uroczystym Veni Creator zostały rozpoczęte tegoroczne ćwiczenia wielkopostne. Pierwszy dzień miał charakter pokutny, przygotowujący uczestników rekolekcji do sakramentu miłosierdzia. Rekolekcjonista - ks. dr Andrzej Kuliberda podczas konferencji mówił o grzechu, a zarazem o nieskończonym miłosierdziu Bożym.
Nawiązując do czytań liturgicznych, Ksiądz Rekolekcjonista wskazał na grzechy, które popełniamy, dając się zwieść złemu duchowi. Szatan, kusząc człowieka, często zwodzi go pozorami dobra. „Czytaliśmy o różnych grzechach, których trzeba się wstydzić, o grzechach nieczystości. Tylu młodych ludzi ma problemy z czystością i nie może z tego wyjść - mówił ks. Andrzej. - Grzechy wzięły się z ciekawości, z przekonania, że raz można spróbować. Niestety, to wystarczy, by wpaść w sidła szatańskie. Ale miłosierdzie Boże jest nieskończone. Pan Jezus także dzisiaj, za pośrednictwem św. Faustyny, przypomina o Bożym miłosierdziu, które jest orędziem paschy Chrystusa: Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Do miłosierdzia Chrystusa mają prawo najwięksi grzesznicy. Można go doświadczyć w konfesjonale”.
Uczestnicy rekolekcji mogli doświadczyć działania Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania.
W kolejnym dniu rozważano - nawiązując do przeżywanego w Kościele katolickim Roku Eucharystii - największą Tajemnicę, jaką jest sakrament Eucharystii. Każda Msza św. jest sprawowaniem Ofiary Chrystusa w sposób bezkrwawy, w niej też przychodzi do nas Zmartwychwstały Pan. Niestety, wielu chrześcijan nie zauważa żywej obecności Jezusa w Eucharystii. Żali się Pan Jezus do wielu świętych, m.in. do św. Ojca Pio, że pozostaje w naszych kościołach samotny, jak na wygnaniu, mimo że zaprasza: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). Maryja - Niewiasta Eucharystii zawsze stawia w centrum Jezusa i prowadzi nas do Niego.
Okazją, by powiedzieć Jezusowi, że Go kochamy i wierzymy w Jego żywą obecność pod postacią chleba, była adoracja Najświętszego Sakramentu.
Na zakończenie rekolekcji została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kuliberdy, którą koncelebrowali rektor Instytutu ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk oraz ks. Adam Hrabia. W homilii ks. Andrzej przypomniał wszystkim o najważniejszym powołaniu człowieka - powołaniu do świętości.
W imieniu studentów, za trud głoszenia słowa Bożego Księdzu Rekolekcjoniście podziękowały studentki VI roku.
Tegoroczne rekolekcje były czasem uczenia się Chrystusa. Ks. Andrzej z wielkim zapałem pomagał studentom teologii w lepszym zrozumieniu tajemnicy Eucharystii, a tym samym w głębszym przeżyciu Triduum Paschalnego.

Reklama

Bp Przybylski: kto nosi szkaplerz musi być człowiekiem spowiedzi

2019-07-17 12:46

ks.mf / Częstochowa (KAI)

„Przyjąć szkaplerz, to oznacza mieć w sobie nieustannie decyzję zdejmowania starych szat, ubrań grzechu” – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który wieczorem 16 lipca we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przewodniczył Mszy św. w klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego Sióstr Karmelitanek Bosych w Częstochowie.

Marian Florek

Na początku Mszy św. bp Przybylski przypomniał, że szkaplerz wiernie nosił od swojej młodości św. Jan Paweł II. - Czas ucieka, a szkaplerz wiedzie nas ku wieczności. Dla każdego z nas ten czas ucieka, ale to oznacza, że jesteśmy młodsi dla nieba – mówił bp Przybylski.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „szkaplerz to święta szata. Dla proroka Eliasza szata był bardzo ważnym znakiem przyobleczenia się w Boga”. - Przyjęcie szkaplerza, noszenie go, to nie jest tylko prosty gest. Przyjąć szatę, zmienić szatę w Biblii, oznacza decyzję na nowe życie. Każdy, kto nosi szkaplerz, każdego dnia odnawia tę decyzję nowego życia w Chrystusie – kontynuował duchowny.

Bp Przybylski przypomniał, że "nie można szkaplerza nosić na brudnym sercu". - Każdy, kto przyjmuje i nosi szkaplerz, musi być człowiekiem spowiedzi, ciągłego nawrócenia – mówił bp Przybylski i dodał: „Żeby przyoblec nową szatę, trzeba stanąć jakby nago nie w sensie cielesności, ale w sensie gotowości do tego, aby powiedzieć: Żadne bogactwa tego świata, żadne mody tego świata nie są moim celem w życiu”.

16 lipca porannej Mszy św. w klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Częstochowie przewodniczył o. Marian Zawada, przeor Karmelitów Bosych z Krakowa. - We współczesnym świecie żyjemy odarci z miłości, dobrego imienia czy życzliwości. I jest w człowieku potrzeba osłonięcia, ochrony – mówił w homilii o. Zawada.

Karmel w Częstochowie powstał z fundacji poznańskiej 28 kwietnia 1957 r. Erygowany został dekretem z dnia 19 marca 1957 r. Od 10 listopada 1978 r. klasztor pozostaje pod jurysdykcją biskupa diecezjalnego. Kaplica klasztoru Miłosierdzia Bożego została otwarta i poświęcona 7 listopada 1982 r. W 1983 roku wspólnota zrealizowała fundację nowego klasztoru w Szczecinie, a w 2007 roku w Oziornoje na terenie Kazachstanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem