Reklama

Czas pokuty i nawrócenia

Elżbieta Pisarczyk
Edycja częstochowska 13/2005

Mira Bodak
Studenci Instytutu Teologicznego podczas rekolekcji

Czas Wielkiego Postu jest szczególnie bogaty - uobecnia bowiem wydarzenia związane z Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa. Człowiek jest wezwany, by na tę miłość odpowiedzieć. Wielki Post daje ku temu wiele okazji. Jedną z nich są rekolekcje.

Zasadniczym celem każdych rekolekcji jest doprowadzenie do nawrócenia i mobilizacja do modlitwy - do głębokiego, egzystencjalnego przeżycia religijnego, w którym człowiek zostanie do głębi poruszony.
Okazję do takich przeżyć mieli po raz kolejny studenci Instytutu Teologicznego w Częstochowie. 12 marca o godz. 18.00 uroczystym Veni Creator zostały rozpoczęte tegoroczne ćwiczenia wielkopostne. Pierwszy dzień miał charakter pokutny, przygotowujący uczestników rekolekcji do sakramentu miłosierdzia. Rekolekcjonista - ks. dr Andrzej Kuliberda podczas konferencji mówił o grzechu, a zarazem o nieskończonym miłosierdziu Bożym.
Nawiązując do czytań liturgicznych, Ksiądz Rekolekcjonista wskazał na grzechy, które popełniamy, dając się zwieść złemu duchowi. Szatan, kusząc człowieka, często zwodzi go pozorami dobra. „Czytaliśmy o różnych grzechach, których trzeba się wstydzić, o grzechach nieczystości. Tylu młodych ludzi ma problemy z czystością i nie może z tego wyjść - mówił ks. Andrzej. - Grzechy wzięły się z ciekawości, z przekonania, że raz można spróbować. Niestety, to wystarczy, by wpaść w sidła szatańskie. Ale miłosierdzie Boże jest nieskończone. Pan Jezus także dzisiaj, za pośrednictwem św. Faustyny, przypomina o Bożym miłosierdziu, które jest orędziem paschy Chrystusa: Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Do miłosierdzia Chrystusa mają prawo najwięksi grzesznicy. Można go doświadczyć w konfesjonale”.
Uczestnicy rekolekcji mogli doświadczyć działania Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania.
W kolejnym dniu rozważano - nawiązując do przeżywanego w Kościele katolickim Roku Eucharystii - największą Tajemnicę, jaką jest sakrament Eucharystii. Każda Msza św. jest sprawowaniem Ofiary Chrystusa w sposób bezkrwawy, w niej też przychodzi do nas Zmartwychwstały Pan. Niestety, wielu chrześcijan nie zauważa żywej obecności Jezusa w Eucharystii. Żali się Pan Jezus do wielu świętych, m.in. do św. Ojca Pio, że pozostaje w naszych kościołach samotny, jak na wygnaniu, mimo że zaprasza: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). Maryja - Niewiasta Eucharystii zawsze stawia w centrum Jezusa i prowadzi nas do Niego.
Okazją, by powiedzieć Jezusowi, że Go kochamy i wierzymy w Jego żywą obecność pod postacią chleba, była adoracja Najświętszego Sakramentu.
Na zakończenie rekolekcji została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kuliberdy, którą koncelebrowali rektor Instytutu ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk oraz ks. Adam Hrabia. W homilii ks. Andrzej przypomniał wszystkim o najważniejszym powołaniu człowieka - powołaniu do świętości.
W imieniu studentów, za trud głoszenia słowa Bożego Księdzu Rekolekcjoniście podziękowały studentki VI roku.
Tegoroczne rekolekcje były czasem uczenia się Chrystusa. Ks. Andrzej z wielkim zapałem pomagał studentom teologii w lepszym zrozumieniu tajemnicy Eucharystii, a tym samym w głębszym przeżyciu Triduum Paschalnego.

Reklama

USA: film "Dwóch papieży" nominowany do nagrody Złotego Globu

2019-12-10 16:38

tom (KAI) / Los Angeles

Film "Dwóch papieży" został nominowany do nagrody Złotego Globu w kategorii "najlepszy dramatyczny film fabularny". Nominację ogłosiło Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Press Association). W filmie, którego polska premiera będzie miała miejsce 20 grudnia, brazylijski reżyser Fernando Meirelles przedstawia dialog między dwoma papieżami Franciszkiem i Benedyktem XVI na temat, najogólniej mówiąc, stanu i przyszłości Kościoła katolickiego.

YouTube

W fikcyjnej opowieści gra Anthony Hopkins jako papież Benedykt XVI. oraz Jonathan Pryce jako argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, późniejszy papież Franciszek.

Według opisu fabuły prezentowanej przez producenta film przedstawia historię kardynała Bergoglio, który głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół katolicki prosi papieża Benedykta, aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami Kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie Kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

Film wyprodukowany przez internetową wytwórnię Netflix, będzie można oglądać 20 grudnia. Pozostałe dwa filmy nominowane do Złotych Globów w kategorii „najlepszy dramatyczny film fabularny” to: „Irlandczyk” Martina Scorsese i „Historia małżeństwa” Noaha Baumbacha. Jak się zauważa zwycięzcy i nominowani do Złotych Globów zazwyczaj mają szansę na zdobycie Oscara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wigilia w Stowarzyszeniu „Po prostu żyj”

2019-12-11 21:35

Zofia Białas

Wigilia to dzień szczególny dla tych, którzy prawdziwie przeżyli Adwent. W tym dniu zasiądą rodzinnie przy stole, przeczytają fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, połamią się opłatkiem, zapalą lampki na choince, zaśpiewają kolędę „Wśród nocnej ciszy” i pójdą jak pasterze reflektować tajemnicę Bożego Narodzenia.

Zofia Białas

Czyniąc zadość tradycji, przy wigilijnym stole spotkali się 11 grudnia członkowie Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, ludzie, którzy stworzyli szczególną wspólnotę, wspólnotę ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Razem z nimi przy wigilijnym stole zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin. Każde takie spotkanie to świadomość, że ci, których dotknęła choroba nie powinni być zostawieni samym sobie. Organizatorem opłatkowego spotkania był zarząd Stowarzyszenia.

Zofia Białas

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. prałat Marian Stochniałek – duchowy opiekun Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, Marek Kieler - starosta wieluński, Grażyna Ryczyńska – radna Rady Powiatu, przedstawiciel Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Żabicki - działacz ZHP, radny, nauczyciel.

Spotkanie rozpoczęły: wspólnie zaśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy”, fragment Ewangelii wg św. Łukasza, słowa św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI pokazujące sens Bożego Narodzenia, słowo ks. Mariana Stochniałka i życzenia prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Po prostu żyj”.

Słowa Jana Pawła II zachęciły słuchających do wpatrywania się w Boże Dziecię – Zbawienie świata i do uczenia się od Niego miłości oraz odpowiedzialności za każdego człowieka i za każde ludzkie życie; słowa Benedykta XVI, przypomniały, że Boże Narodzenie stało się świętem darów, abyśmy naśladowali Boga, który dal nam samego siebie. Pozwólmy, powiedział, aby nasze serce, nasza dusza i nasz umysł zostały tą prawdą przesiąknięte! Kupując i przyjmując wiele prezentów, nie zapomnijmy o prawdziwym darze: abyśmy sobie wzajemnie ofiarowali cząstkę nas samych! (…)Wtedy znika niepokój. Wtedy rodzi się radość, wtedy nastaje święto.

Po refleksjach o istocie Bożego Narodzenia przyszedł czas na połamanie się opłatkiem, spożycie wieczerzy i wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem