Reklama

Rozmowy z bratem Stanisławem

„Gloria Dei, vivens homo


Edycja częstochowska 13/2005

Red. Lidia Dudkiewicz: - Ten znany aforyzm świętego Ireneusza akcentuje godność człowieka stworzonego na obraz Boży, ku Jego chwale.

Br. Stanisław Rybicki FSC: - W Księdze Rodzaju czytamy, że Pan Bóg, stwarzając człowieka, „tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą” (Rdz 2, 7). Tak oto z woli Pana Boga człowiek stał się istotą duchowo-cielesną, powołaną przez Stwórcę do życia bez końca po przejściu przez śmierć cielesną. Mądrość Boża, współdziałająca ze Stwórcą, „jest odblaskiem wieczystej światłości, zwierciadłem bez skazy działania Boga, obrazem Jego dobroci” (Mdr 7, 26). Stworzony przez Dawcę życia Adam jako ludzkość osiąga swoją pełnię w Jezusie Chrystusie. W Nim mamy udział w nowości życia po uśmierceniu „starego człowieka”, kiedy to chwała Chrystusa stanie się udziałem wiernych „według obrazu Tego, który go stworzył” (Kol 3, 10). Odzyskanie obrazu Bożego to właśnie „nowe stworzenie” (2 Kor 5, 17). W tym oto aspekcie żyjący człowiek jest „chwałą Bożą”. W tym aspekcie człowiek jest stworzony na obraz Boga.

- Ale poszczególni ludzie bynajmniej nie są fotografiami Pana Boga. Każdy człowiek jest jednak własnością Boga, umiłowanym Jego dziełem, ustawicznym Jego tchnieniem i członkiem Mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa, Syna Człowieczego.

- Panu Bogu jakoby zależy na tym, by człowiek żył i miał świadomość swojej naturalnej i zarazem nadprzyrodzonej godności. Jeżeli osobowością stajemy się w relacji do drugiej osobowości, ludzkiej osobowości, to o ileż bardziej w relacji stworzenia do jego Stwórcy, któremu spodobało się obdarzyć człowieka swoją przyjaźnią! „Tylko człowiek jest wezwany do uczestnictwa w życiu Bożym przez poznanie i miłość” - mówi Katechizm Kościoła Katolickiego (356). „Bóg wszystko stworzył dla człowieka”, „dla niego istnieje niebo i ziemia, morze i całe stworzenie... Bóg nie przestał czynić wszystkiego, by doprowadzić człowieka do siebie i posadzić go po swojej prawicy” - mówi św. Jan Chryzostom.

- Przedziwne zintegrowanie znikomości i wielkości człowieka!

- Skoro „chwałą Bożą żyjący człowiek”, jakże nie zdumiewać się nad tragizmem cywilizacji śmierci, wojen, zbrodni, grzechu! Jakże nam jeszcze daleko do tego, by żyjący człowiek, każdy człowiek, ten bliski i ten daleki, był także naszą chlubą! Jedynie spojrzenie na tajemnicę paschalną może obudzić w nas nadzieję, że spełni się pragnienie Syna Człowieczego wyrażone w Jego zapowiedzi: „Gdy zostanę wywyższony nad ziemię, pociągnę wszystkich do siebie” (J 12, 32). Wywyższenie Jezusa na krzyżu prowadzi do pełnej chwały Ojca i chwały Chrystusa.

- Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Oświadczenie Kurii Diecezji Radomskiej

2019-07-12 10:00

jwk / Radom (KAI)

Kuria Diecezji Radomskiej wydała oświadczenie ws. informacji obciążającej jednego z księży Diecezji Radomskiej odpowiedzialnością za przestępstwa na szkodę osób małoletnich, do których miało dojść przed ponad dwudziestu laty. Publikujemy treśc przekazanego KAI Oświadczenia.

Senlay/pixabay.com

Oświadczenie

W ostatnich dniach w środkach społecznego przekazu pojawiły się informacje o korespondencji przesłanej przez Kurię Diecezji Radomskiej do Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Z uwagi na dalsze zainteresowanie medialne tą sprawą informuję, że:

W dniu 9 lipca bieżącego roku Kuria Diecezji Radomskiej przekazała do wyżej wymienionej Prokuratury pisemne zawiadomienie o korespondencji e-mailowej, która dotarła kilka dni wcześniej na adres Kurii, zawierającej informację obciążającą jednego z księży Diecezji Radomskiej odpowiedzialnością za przestępstwa na szkodę osób małoletnich, do których miało dojść przed ponad dwudziestu laty.

Równocześnie wszczęto postępowanie przewidziane prawem kanonicznym i podjęte zostały czynności oraz decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych.

Ponieważ przedmiotem postępowań ma być w pierwszej kolejności ustalenie prawdy w zakresie przedstawionych zarzutów oraz – w zależności od tych ustaleń – ochrona dóbr wszystkich osób pokrzywdzonych, do czasu zakończenia przewidzianych prawem czynności i dokonania ostatecznych ustaleń nie jest możliwe szersze informowanie osób postronnych ani o danych osobowych osób związanych ze sprawą, ani o szczegółach sformułowanych zarzutów, ani też o poszczególnych działaniach podejmowanych w związku z zaistniałą sytuacją. Informacja taka zostanie przedstawiona po wyjaśnieniu sprawy – na podstawie dokonanych ustaleń i rozstrzygnięć podjętych w toku postępowania.

Ks. Edward Poniewierski Rzecznik Prasowy Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem