Reklama

Lublin, parafia Świętej Rodziny

„Aby stać się nowym człowiekiem...”

Marzena Barańska
Edycja lubelska 13/2005

Parafia Świętej Rodziny to jedna z największych lubelskich parafii (ponad 18 tys. wiernych). W 1984 r. została erygowana na mocy dekretu bp. B. Pylaka. W dniach 11-12 marca br. odbyło się tam nawiedzenie Kopii Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski.

11 marca był wyjątkowo zimnym i wietrznym dniem. Śnieg mocno padał, a liczne zaspy na chodnikach i lód na drogach znacznie utrudniały dotarcie do kościoła. Jednak nieprzyjazna aura nie odstraszyła wiernych z parafii Świętej Rodziny. Dzielnie oczekiwali na przybycie Matki Bożej w kopii cudownej Ikony Jasnogórskiej.
O godz. 17.00 tłumy parafian z pieśnią na ustach wprowadziły obraz Matki Bożej Częstochowskiej do swojej świątyni. Uroczystości peregrynacyjne zapoczątkowało odśpiewanie Ewangelii św. Łukasza o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję. Cudowna Ikona prezentowała się wyjątkowo pięknie w tej ogromnej, przestronnej świątyni. Witając Matkę Bożą - kolejno przed obraz przychodzili przedstawiciele licznych środowisk. Proboszcz parafii - ks. kan. Ryszard Jurak, przedstawiciele rodzin, młodzieży, sióstr betanek działających w parafii, dzieci - wszyscy przynosili Matce słowa radości, wdzięczności i uwielbienia. Powierzali swe troski, pragnienia, powierzali swoje serca.
Po uroczystym przywitaniu odbyła się liturgia Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. W homilii Ksiądz Biskup pragnął przekazać wiernym prawdę o tym, iż Maryja była zawsze obecna w Polsce, w każdej dziejowej chwili, począwszy od chrztu Polski, przez cud nad Wisłą, wojny światowe, aż po dzisiejsze czasy. Jest Tą, która w swej wędrówce przez ziemię nieustannie niesie swojego Syna, aby każdy człowiek mógł uczyć się od Niej posłuszeństwa, ale również, aby przez Jezusa stawać się wolnym. Nie chodzi tu o wolność zewnętrzną, którą zdobywa się orężem, ale o wolność duchową. Każdy powinien stawać się nowym człowiekiem, wolnym wewnętrznie od nałogów i zagubienia. Bliskość Maryi, która na każdego łaskawie spogląda z Obrazu, pomaga stawać się tym nowym ewangelicznym człowiekiem.
Parafianie zgromadzeni na uroczystościach czuli, że oto spotyka ich coś wyjątkowego. Na ich twarzach rysowała się nie tylko radość z tego, iż Maryja jest tak blisko, ale także całkowite oddanie i zawierzenie. Ksiądz Proboszcz także zauważył wielki wpływ nawiedzenia parafii Świętej Rodziny przez Matkę Najświętszą: „Przez tę uroczystość Matka Boża w cudownym obrazie uświadamia nam, jak głęboko cześć do Matki Najświętszej jest zakorzeniona w duszach Polaków. Dzisiejsza aura nie sprzyja wychodzeniu z domu, a tu kościół, jeden z największych w Lublinie, wypełniony po brzegi, a ludzie stali także na zewnątrz. Co to oznacza? To, że ludzie kochają Matkę Bożą, przywiązują ogromną wagę do Jej czci, orędownictwa”.
Tak, ludzie w tej parafii z pewnością kochają Matkę Bożą. I nie świadczy o tym tylko liczba zgromadzonych na uroczystościach, ale ich autentyczne zaangażowanie: w modlitwę, śpiew, czuwanie. Można to było szczególnie odczuć w czasie Apelu Jasnogórskiego. Najpierw wyświetlono film o cudownych uzdrowieniach przez Matkę Bożą Częstochowską. Ci, którzy doświadczyli tych cudownych łask, dawali świadectwo o tym, jak ofiarowując swe problemy Matce, dostawali nowe życie. Następnie w oświetlonym światłem świec kościele wierni, wpatrując się w Oblicze Matki, trzymając się za ręce i śpiewając słowa apelu: „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”, autentycznie stworzyli prawdziwą jedność w wierze. Ofiarowali swe modlitwy i zaangażowanie, trwając na całonocnym czuwaniu, a także na uroczystościach drugiego dnia nawiedzenia.
12 marca została odprawiona Msza św. z błogosławieństwem dla chorych i starszych (z udziałem wszystkich księży, którzy pracowali kiedyś w parafii), odbyło się spotkanie modlitewne z błogosławieństwem dla matek i małych dzieci, nabożeństwo dla dzieci szkolnych, i w końcu pożegnanie Kopii Obrazu. O godz. 15.00 odprawiono uroczystą Mszę św. pożegnalną, a następnie w procesji do parafii Matki Boskiej Różańcowej odprowadzono Ikonę. Tłumy wiernych towarzyszyły Maryi w drodze do następnej świątyni.

Trwają uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października, o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
MK

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.


Krzysztof Sitkowki/KPPR
MK

MK
MK
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obywatelski projekt „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie

2019-10-16 19:56

maj, lk / Warszawa (KAI)

Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. W wyniku głosowania, które odbyło się dziś, 16 października, skierowany został do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK). Podpisy pod projektem złożyło ponad 265 tys. Polaków.

Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pierwsze czytanie projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” odbyło się we wtorek 15 października. W toku dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten odrzucony został podczas dzisiejszego głosowania. Za przyjęciem wniosku głosowało 150 posłów, przeciw – 243, 13 – wstrzymało się. W związku z tym Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o skierowaniu projektu do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK) w celu rozpatrzenia.

Projekt ustawy zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu Karnego. Według proponowanych zmian, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego, a do lat 3 – jeśli dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania. Karze pozbawienia wolności do lat 3 będzie też podlegał ten, kto „propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej”.

Jak uzasadniali autorzy projektu, art. 200b k.k. we wcześniejszym brzmieniu penalizował jedynie publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Ograniczał się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji, obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Skutkują one akceptacją, a w najlepszym razie obojętnością wobec zachowań, których skutki są dla małoletniego negatywne.

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz przekonywał, że proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego pochwalania i propagowania seksualnej aktywności osób małoletnich".

Zamiar utworzenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii zgłoszony został w Sejmie 28 marca 2019 r. przez Fundację Pro – prawo do życia, w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. „Deklaracji LGBT”.

19 kwietnia br. Marszałek Sejmu poinformował o zarejestrowaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”, po czym w całym kraju ruszyła zbiórka podpisów pod projektem. Jak informowali organizatorzy akcji, uliczne zbiórki były wielokrotnie zakłócane przez działaczy LGBT.

Projekt ustawy poparło ponad 265 tys. Polaków. 17 lipca 2019 r. ich podpisy złożone zostały w Sejmie. W ramach akcji „Stop pedofilii” Fundacja wydała również m.in. bezpłatny poradnik dla rodziców i nauczycieli pt. "Jak powstrzymać pedofila?", w którym znalazły się informacje o skali systemowej deprawacji seksualnej dzieci w krajach Europy zachodniej i Ameryki oraz rady, w jaki sposób ustrzec dzieci przed zagrożeniem na terenie swojej szkoły lub przedszkola. Publikację można pobrać za darmo ze strony stoppedofilii.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem