Reklama

75 lat parafii w Zelowie

Pod opieką Pani z Jasnej Góry

Daniela Bednarek, Aurelia Muśkiewicz
Edycja łódzka 44/2001

Parafia w Zelowie, której patronuje Matka Boża Częstochowska, przeżywała radosny jubileusz 75-lecia swego istnienia. Wierni przygotowali się duchowo do tych uroczystości, uczestnicząc w tygodniowych Misjach św., które prowadzili ojcowie bernardyni z Piotrkowa - o. Bronisław Frączek i o. Eliasz Kaca.

Wiele trudu włożono w przygotowanie samej świątyni do głównych uroczystości jubileuszowych, które miały miejsce w niedzielę 30 września br. Sumie jubileuszowej przewodniczył abp Władysław Ziółek. Licznie przybyli kapłani - proboszczowie sąsiednich parafii oraz dawni zelowscy wikariusze, nie zabrakło zawsze gorąco witanego w Zelowie ks. Józefa Stanka. Ponadto uroczystość swoją obecnością zaszczycili: ks. prał. Bartłomiej Rurarz, ks. kan. Waldemar Kulbat - redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łódzkiej, ks. kan. Jan Ciesielczyk - proboszcz z Buczku, ks. kan. Leon Strzelczyk - proboszcz z Łobudzic, ks. kan. Bolesław Dziurdzia - proboszcz z Pożdżenic, ks. Zdzisław Jakubik - proboszcz z Kociszewa, ks. Ryszard Ciesonik - proboszcz ze Stróży, ks. Władysław Staśkiewicz - proboszcz z Bełchatowa, ks. kan. Grzegorz Gogol - proboszcz z Witowa, ks. kan. Zygmunt Czyż - proboszcz z Sulejowa, ks. Władysław Pietrzyk, ks. Mariusz Jersak, ks. kan. Ignacy Wielgus, ks. Tadeusz Gielec. Przybył także przedstawiciel Kościoła ewangelicko-reformowanego - ks. Mirosław Jelinek z małżonką. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz gminnych: Wincenty Berliński - przewodniczący Rady Miejskiej i Sławomir Malinowski - burmistrz.

Wprowadzony do świątyni w procesji ze sztandarami i asystą abp Władysław Ziółek został powitany przez członkinie Parafialnego Zespołu Charytatywnego, które wręczyły Arcypasterzowi symboliczne biało-czerwone kwiaty. Następnie Burmistrz miasta powiedział kilka serdecznych słów powitania, będących wyrazem radości i najlepszych życzeń dla Dostojnych Gości i całej wspólnoty parafialnej. Na pamiątkę jubileuszu przedstawiciele władz Zelowa wręczyli Księdzu Proboszczowi komplet naczyń liturgicznych (puszkę i kielich wraz z sukniami).

W wielkim skupieniu zgromadzeni wierni wysłuchali homilii Księdza Arcybiskupa. Nawiązał w niej do początków tworzenia wspólnoty parafialnej w Zelowie. "Był to trud niezwykle mozolny - powiedział abp Władysław Ziółek. - Kościół w Łobudzicach, do którego mogli podążać wierni z Zelowa, by zaspakajać swoje potrzeby duchowe, był nie tylko oddalony, dodatkową trudnością było jego położenie na styku granic dwóch zborów. I mimo trudności, z jakimi wiązało się postawienie krzyża (miasto było zlepkiem różnych wyznań, z których tylko my, chrześcijanie, nie mieliśmy swojej świątyni) - żywa wiara i Boża energia w ludzkich sercach pomogła w tworzeniu dzieła, któremu na imię Parafia. Dziś obserwujemy dynamiczny rozwój parafii, stale ubogacanej, w której wierni gromadzą się w różnych stowarzyszeniach, grupach i zespołach. Te postawy religijne i moralne zelowskich chrześcijan są najpiękniejszym potwierdzeniem drogi wybranej przez ojców, którzy z taką determinacją walczyli o obecność Chrystusa na tej ziemi".

Ksiądz Arcybiskup podziękował proboszczowi parafii - ks. kan. Kazimierzowi Cioskowi za trud przygotowania parafii do jubileuszu, mając na uwadze nie tylko otoczenie kościoła, samą świątynię i budynki parafialne, ale także za te inicjatywy, które zmierzają do ożywienia obecności parafii w Chrystusowym Kościele. Zwrócił się do najmłodszych członków wspólnoty parafialnej, którzy wytrwale uczestniczyli w Liturgii, stojąc przed obrazem Matki Bożej, patronki parafii. Życzył im, by zawsze były obecne w parafii, tworząc jej historię i przykładając swoje serca wierzące i rozmiłowane w Bogu, do budowania Chrystusowego Kościoła.

Na zakończenie abp Władysław Ziółek udzielił wiernym uroczystego błogosławieństwa pasterskiego na dzień jubileuszu i na następne lata.

Mówiąc o jubileuszu, nie można nie wspomnieć o okolicznościowej monografii zatytułowanej 75 lat parafii Zelów, której autorem jest ks. Kazimierz Ciosek. Publikacja ta jest w pewnym sensie prezentem pokolenia ojców dla młodych, którzy będą kontynuować bogatą tradycję lokalnego Kościoła.

Watykan: czterech Polaków weźmie udział w Synodzie dla Amazonii

2019-09-21 13:39

st (KAI) / Watykan

Czterech Polaków, w tym trzech biskupów, weźmie udział w rozpoczynającym się 6 października Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii – wynika z opublikowanej dziś listy jego uczestników.

Agnieszka Kutyła

W gronie 185 członków obok moderatorów Synodu, prefektów dykasterii Kurii Rzymskiej, wymieniono także nazwiska biskupów reprezentujących zainteresowane konferencje episkopatów, osoby mianowane przez Ojca Świętego, audytorów i autorki, przedstawicieli zakonów, delegatów bratnich Kościołów chrześcijańskich, a także współpracowników.

Jednym z delegatów episkopatu Boliwii jest biskup pomocniczy archidiecezji Santa Cruz de la Sierra, Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv. Natomiast wśród delegatów episkopatu Brazylii znaleźli się biskupi Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional oraz biskup Marian Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari. Jednym z asystentów w sekretariacie generalnym synodu będzie ks. Mirosław Juchno z diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grand Prix Wielkiej Brytanii. Madsen najlepszy, Zmarzlik blisko złota

2019-09-21 22:02

Maciej Orman


Canal+

Leon Madsen wygrał w sobotę 21 września Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. W swoim debiucie na najkrótszym torze całego cyklu (272 m długości) Duńczyk zdobył 17 punktów. Z takim samym wynikiem na drugim miejscu zawody ukończył Emil Sajfutdinow. Trzeci, z 15 punktami, był Bartosz Zmarzlik. Polak przed ostatnią rundą ma 7 oczek przewagi nad Rosjaninem i 9 nad Duńczykiem.

Madsen zaczął zawody od zdobycia 1 punktu, przegrywając w 2. wyścigu z Maciejem Janowskim i niespodziewanie z jadącym z dziką kartą Brytyjczykiem Charlesem Wright'em.

W 6. biegu Duńczyk upadł na tor na wyjściu z pierwszego łuku, trącony deflektorem przez Martina Vaculika. Sędzia wykluczył Słowaka z powtórki wyścigu, którą wygrał Fredrik Lindgren przed Madsenem i Sajfutdinowem.

W 9. biegu Brytyjczyk Robert Lambert, ku uciesze miejscowych kibiców, wygrał z Madsenem walkę o 3 punkty.

Duńczyk pojechał popisowo w 19. gonitwie. Przegrał start z Doylem, ale rozpędził się mocno na zewnętrznej i na drugim łuku wjechał piką przed Australijczyka.

Madsen wygrał też pewnie pierwszy półfinał. W finale puścił sprzęgło chwilę przed zwolnieniem taśmy startowej, ale sędzia nie zareagował. Duńczyk wysunął się pod bandę, gdzie nabrał prędkości i mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Jako jedyny z czwórki Polaków w półfinale pojechał Bartosz Zmarzlik. Maciejowi Janowskiemu zabrakło do awansu 1 punktu (zdobył 7 oczek i był 9.). Słabo zaprezentowali się Patryk Dudek (3 punkty, 15. miejsce) i Janusz Kołodziej, który z 1 punktem był ostatni.

W klasyfikacji generalnej Grand Prix ze 118 punktami prowadzi Bartosz Zmarzlik. Drugi jest Emil Sajfutdinow (111 punktów), a trzeci Duńczyk Leon Madsen (109). Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to 5 października w Toruniu Zmarzlik zostanie mistrzem świata.

Wyniki Grand Prix w Cardiff

1. Leon Madsen (Dania) – 17 (1,2,2,3,3,3,3)

2. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 17 (3,1,3,3,3,2,2)

3. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 15 (1,3,3,1,3,3,1)

4. Jason Doyle (Australia) – 13 (2,3,2,2,2,2,0)

5. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 11 (2,3,2,1,3,0)

6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 9 (3,0,1,3,2,0)

7. Martin Vaculik (Słowacja) – 9 (0,w,3,3,2,1)

8. Matej Zagar (Słowenia) – 9 (1,2,1,2,2,1)

9. Maciej Janowski (Polska) – 7 (3,2,1,0,1)

10. Artiom Łaguta (Rosja) – 6 (3,3,0,0,0)

11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 6 (1,0,3,2,0)

12. Charles Wright (Wielka Brytania) – 5 (2,2,0,0,1)

13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 5 (w,1,2,2,0)

14. Niels Kristian Iversen (Dania) – 5 (2,1,0,1,1)

15. Patryk Dudek (Polska) – 3 (0,1,1,0,1)

16. Janusz Kołodziej (Polska) – 1 (0,0,0,1,0)

17. Daniel King (Wielka Brytania) – ns

18. Chris Harris (Wielka Brytania) – ns

Maciej Orman

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem