Reklama

25 lat parafii św. Urszuli

Elżbieta Adamczyk
Edycja łódzka 13/2005

Ośrodek duszpasterski istniał przy ul. Obywatelskiej 60 od chwili utworzenia tam, w końcu lat 20. ubiegłego wieku, przez św. Urszulę Ledóchowską Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Jednonawowy, murowany kościół został wybudowany w latach 1931-33 staraniem Sióstr Urszulanek, przy dużym wsparciu okolicznych mieszkańców. Grunt pod zabudowania klasztorne i świątynię podarowali Państwo Przybyłowie, których córki wstąpiły w szeregi Zgromadzenia. 1 października 1033 r. bp Wincenty Tymieniecki konsekrował kościół jako filię parafii katedralnej pod wezwaniem św. Urszuli Męczennicy. Od 1971 r. istniał przy kościele Samodzielny Ośrodek Duszpasterski, erygowany dekretem biskupa łódzkiego. 10 lutego 1980 r. bp Józef Rozwadowski erygował parafię św. Urszuli. 3 listopada 1983 r., na prośbę ówczesnego proboszcza parafii oraz przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, Prymas Polski zmienił tytuł kościoła na bł. Urszuli Ledóchowskiej. Obecnie kościołowi i parafii patronuje św. Urszula Ledóchowska, a od 1995 r. proboszczem miejsca jest ks. Wiesław Dura, który z okazji jubileuszu i w uznaniu zasług został wyróżniony 6 marca br. przez Metropolitę łódzkiego przywilejem noszenia rokiety i mantoletu.
Niedziela 6 marca była też dniem kończącym obchody jubileuszu 25-lecia parafii. O godz. 12.30 uroczystą Mszę św. dziękczynną sprawował abp Władysław Ziółek w koncelebrze z bp. Adamem Lepą - pierwszym proboszczem parafii i ks. prał. Józefem Fijałkowskim - długoletnim duszpasterzem miejsca. Obecni byli także ks. prał. Jan Wiktorowski - proboszcz parafii św. Franciszka, ks. kan. Ireneusz Kulesza - proboszcz parafii archikatedralnej oraz ks. kan. Jan Szadkowski - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wśród licznie zgromadzonych wiernych i sióstr urszulanek honorowe miejsca zajęli kapłani pochodzący z parafii lub pracujący w niej uprzednio jako wikariusze. Rolę gospodarza pełnił proboszcz ks. kan. Wiesław Dura, który także uczestniczył w koncelebrze.
Oprawę muzyczną Liturgii zapewniły siostry urszulanki wraz ze scholą dziecięcą, a także duet „Duval” z Wybrzeża, zaproszony specjalnie na tę uroczystość.
Zarówno Ksiądz Arcybiskup, jak i Ksiądz Proboszcz wyrażali w swoich wystąpieniach wdzięczność dla duszpasterzy pracujących w Ośrodku przy ul. Obywatelskiej 60, ze szczególnym uwzględnieniem byłego proboszcza ks. Ryszarda Chojeckiego oraz dla sióstr urszulanek szarych, które przez ponad 80 lat pracy w Łodzi pełnią posługę miłosierdzia wobec najmniejszych i najsłabszych. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że parafia pw. św. Urszuli jest jedną z nielicznych utworzonych i prowadzonych przy klasztorze żeńskim.

Bangkok żyje swym rytmem, nie widać oznak papieskiej wizyty

2019-11-20 16:58

Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Bangkog (KAI)

Na trasie przejazdu z lotniska do nuncjatury Franciszka witały dzieci z katolickich szkół, w większości buddyjskie. Jednak w samym Bangkoku praktycznie nie widać oznak papieskiej wizyty.

wikipedia.org

W mieście wprowadzono surowe kontrole bezpieczeństwa oraz ograniczenia w ruchu. Dla ochrony Papieża oddelegowano ponad 6,5 tys. policjantów. „Miasto żyje swoim rytmem, katolików jest niewielu więc wtapiają się w tłum” – mówi Radiu Watykańskiemu Albert Nowak, mieszkający od 32 lat w Tajlandii.

"Miasto jest dużo mniej oflagowane niż przy okazji wizyt innych delegacji państwowych. Watykańskie flagi widać jedynie przy katolickim szpitalu, który Franciszek jutro odwiedzi, leżącym obok kościele i nuncjaturze, która jest papieską rezydencją na czas pielgrzymki. Wypatrzyłem transparent z napisem: «Niech Miłość będzie mostem». To praktycznie wszystko jeśli chodzi o oznaki wizyty w mieście. Bardzo duże zainteresowanie jest jutrzejszą Mszą z Ojcem Świętym. Odbędzie się ona na stadionie narodowym, który może pomieścić 20 tys. osób. Więcej miejsca jest wokół stadionu i tam będą ustawione telebimy, na których papieską liturgię będzie śledzić 40 tys. osób. To jest naprawdę bardzo dużo ludzi, jak na Bangkok, który jest wyjątkowo ciasnym miastem. Dlatego też władze tajskie apelowały do katolików z sąsiednich krajów, żeby za dużo ich nie przyjechało bo nie będą w stanie logistycznie opanować tego przedsięwzięcia ” - powiedział papieskiej rozgłośni Albert Nowak.

W wielu parafiach Bangkoku organizowane są w czasie pielgrzymki spotkania dla tych, którzy nie dostali wejściówek na spotkania z Franciszkiem. Zaplanowano m.in. wspólne oglądanie transmisji z podróży i modlitwę, a towarzyszyć temu będzie wspólnotowy posiłek, co ma zacieśniać więzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

6. Adwentowy dzień skupienia dla kobiet

2019-11-21 09:25

Materiały prasowe

Wspólnota dla mam z małymi dziećmi Integralne Mamy serdecznie zaprasza na 6. Adwentowy Dzień Skupienia dla kobiet, który odbędzie się we środę 4. grudnia 2019 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Zamiejskiej w Krakowie.

plakat

We wspólnym gronie wysłuchamy konferencji o tym, jak rozeznawać w sytuacjach niejednomyślności w Kościele. Głosić będzie ks. dr Bogusław Kastelik.

Ramowy plan dnia skupienia:

9:30 – okazja do spowiedzi świętej oraz indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu

10:00 – Msza Św. z krótkim kazaniem

ok. 11:00 – konferencja

ok. 11:30 – spotkanie w salce, poczęstunek, dzielenie się refleksjami Podczas Mszy Świętej do dyspozycji najmłodszych oddajemy kącik zabaw oraz przewijak.

Dziecięcy gwar jest mile widziany! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem