Reklama

Spotkanie ze Zmartwychwstałym

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 13/2005

Niewiasty, które podążały do grobu, aby namaścić wonnymi olejkami złożone w nim ciało Chrystusa, zastanawiały się, kto odsunie potężny głaz, zamykający wejście do wnętrza skały. Gdy stanęły przy grobie, zobaczyły, że wielki kamień jest odwalony, a skalna grota pusta. Rychło wróciły do Jerozolimy i o tym, co ujrzały, opowiedziały Piotrowi i Janowi. Obaj uczniowie natychmiast pobiegli do grobu. Na miejscu przekonali się, że kobiety mówiły prawdę. Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba - Salome, a także Piotr i Jan to pierwsi świadkowie działania mocy Bożej, kruszącej wszelkie przeszkody, zrywającej więzy śmierci.
W obliczu tajemnicy Zmartwychwstania zawodzą wszystkie metody wyjaśniania zjawisk, stosowane przez nauki przyrodnicze. Wydarzenie to bowiem wykracza poza granice dostępne ludzkiemu poznaniu. Chrystus, przeszedłszy przez agonię i śmierć, przyjął cielesność duchową, niepojętą dla człowieczego rozumu i niepodlegającą ziemskim ograniczeniom. Ten, który powstał z martwych, jest realnie obecny pośród wierzących. Zdolny uwolnić każde człowiecze życie z beznadziei i pustki.
Wskrzeszenie Chrystusa i następujące później spotkania z Nim upewniły Jego uczniów, że On był Mesjaszem. Stąd też ci przerażeni i załamani ludzie zmieniają się w niezłomnych głosicieli Chrystusowej nauki. Z wielką siłą i odwagą przepowiadają zmartwychwstanie Jezusa, nie zważając na najokrutniejsze tortury, a nawet męczeńską śmierć.
Owe radykalne przemiany, które nastąpiły w życiu Apostołów, tak przedstawił anonimowy pisarz: „W dniu ukrzyżowania byli wypełnieni smutkiem i boleścią; pierwszego dnia tygodnia napełniła ich radość. Podczas ukrzyżowania utracili nadzieję; pierwszego dnia tygodnia ich serca płonęły żarliwą wiarą. Kiedy po raz pierwszy pojawiło się orędzie zmartwychwstania, wątpili, nie dowierzali, lecz kiedy zostali upewnieni, nie zwątpili już nigdy”.
Spotkania ze Zmartwychwstałym miały pomóc Uczniom przezwyciężyć załamanie i strach, a zarazem pokazać im bezsilność śmierci wobec Mesjasza. Niebawem obecność Tego, który zniweczył oścień śmierci, otworzyła dostęp do nowego, wolnego od grzechu życia każdemu, kto szczerym sercem zechciał przyjąć głoszone przez Niego orędzie.

Święta szata

2019-07-16 20:50

Beata Pieczykura

W klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca, Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Zobacz zdjęcia: Święta szata

Do licznie zebranych powiedział: – Czas ucieka, a szkaplerz niesie nas ku wieczności. Do nieba prowadzi nas m.in. wielki znak szkaplerza świętego. Razem ze siostrami my, tu zgromadzeni w Karmelu w Częstochowie, chcemy odnowić przywiązanie do szkaplerza, wiarę w ten święty znak i to wszystko, co on oznacza. Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz jest świętą szatą, która oznacza przyobleczenie się w Chrystusa, czyli decyzję przemiany życia, by każdego dnia stylem życia naśladować Jezusa i Jego Matkę. Tym, którzy zdecydowali się przyjąć szkaplerz, przedstawił obowiązki (takie jak współpracować z łaską, często spowiadać się, odmawiać znaczoną w dniu przyjęcia modlitwę, czynić dobrze bliźnim), a przede wszystkim obietnice, że znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego, zostaną zachowani od wiecznego potępienia, a Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po ich śmierci uwolni z czyśćca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: w piątek rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-17 16:05

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Jakub Szymczuk

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem