Reklama

Łódzkie Kaziuki

Magdalena Kamińska
Edycja łódzka 13/2005

Pierwszy Kaziuk Wileński w Łodzi został zorganizowany w 1990 r. Inicjatorem tego święta było Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Organizując Kaziuki, członkowie Towarzystwa pragnęli przenieść to tradycyjne wileńskie święto do naszego miasta.
Pierwsze Kaziuki organizowane w Sali Teatralnej obok kościoła Ojców Jezuitów, były bardzo skromne. Dzisiaj to już wielka demonstracja tradycji wileńskich. Waldemar Krysiński od lat uczestniczy w tym święcie. Jego obecność nie jest przypadkowa: jest bowiem zakochany w Wilnie. Każdego roku chociaż na kilka dni wyjeżdża do tego uroczego miasta, aby pospacerować po Starówce. „Namiastka wileńskich Kaziuków u Ojców Jezuitów pozwala mi choć w myślach być w Wilnie” - zwierza się Waldemar Krysiński.
Zbigniew Pawłowski przyszedł po raz pierwszy. Jest zauroczony atmosferą jarmarku. Na jednym ze stoisk kupił wielkanocne palmy wileńskie. W tym roku wybór palm był wyjątkowo duży. „Kiedyś były tylko palmy okrągłe, teraz zmieniają się na płaskie, ale kolorystyka pozostała wiosenna, radosna” - mówi Anna Leśniewska, obsługująca stoisko z palmami. Piękne palmy kupiła też Grażyna Suchocka. Na Kaziuki przyszła z bratem i przyjaciółmi. „Nie byłam nigdy na Kaziukach w Wilnie. To spotkanie w Łodzi jest dla mnie namiastką tego, co przeżywali kiedyś moi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice” - mówi p. Grażyna.
Wanda Białkowska pamięta jarmark w Wilnie. Wspomina wielki plac z furmankami pełnymi wyrobów z drewna i metalu. Nie zapomniała smaku obwarzanków smorgońskich i piernikowych serc. Na łódzkim jarmarku również można było zakupić ozdobne piernikowe serca. Niestety, tych pysznych smakołyków nie dla wszystkich starczyło. Stoisko z piernikowymi sercami po kilkudziesięciu minutach świeciło pustakami.
Niektórzy uczestnicy Kaziuków próbowali swego szczęścia w loterii fantowej, w której każdy los wygrywał, a nagrody były bardzo atrakcyjne. Odpocząć i podzielić się wrażeniami można było w „kaziukowej kawiarence”, prowadzonej przez Małgorzatę Kulczycką. Babeczki i sękacze zachęcały do degustacji.
„Organizuję po raz kolejny symbolicznego Kaziuka Wileńskiego” - mówi Władysław Korowajczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. - Staramy się podtrzymać tradycje związane z Wilnem, ze świętem św. Kazimierza, na łódzkim gruncie”.
Co roku jarmark odwiedza coraz więcej łodzian. Kupują palmy, piernikowe serca, publikacje o Wilnie. „Kaziuk Wileński” u Ojców Jezuitów to dzisiaj już wielkie spotkanie towarzyskie ludzi kochających Wilno i ziemię wileńską.

Reklama

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień Dziecka Utraconego w Wieluniu

2019-10-15 21:53

Zofia Białas

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Polsce w dniu 15 października od 2004 roku, na świecie od roku 1988. Jego idea narodziła się w Stanach zjednoczonych. Tam obchodzi się go pod nazwą Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. W Wieluniu miejscem szczególnej modlitwy za dzieci utracone jest kościół św. Mikołaja u wieluńskich Bernardynek.

Zofia Białas

15 października, do kościoła klasztornego, w którym wieluńskie siostry od modlitwy codziennie polecają Bogu powierzone sobie intencje, przybyli rodzice, którzy utracili swoje dziecko w wyniku poronienia lub wczesnego porodu, przybyli by Różańcem i Eucharystią modlić się w ich intencji. Wspólnie z o. Błażejem od wieluńskich Franciszkanów odmówiono Bolesną część Różańca, wtapiając w rozważania swoje przemyślenia i prośby.

Eucharystię w intencji utraconych dzieci i ich rodziców odprawili o. Błażej i ks. Andrzej Walaszczyk – kapelan sióstr Bernardynek. Słowo Boże do wiernych skierował o. Błażej.

Sięgając do wspomnień z czasów swojej pracy w klinice dziecięcej w Katowicach mówił o traumie rodziców, którzy musieli pożegnać swoją narodzoną córkę, swoje pierwsze dziecko. Jak trudno było zbolałej matce zgodzić się z wolą Bożą. Mówiła, że nie chce mieć więcej dzieci. Potem jednak urodziła kolejne trzy. Była szczęśliwa matką i żoną, a maleństwo, które zmarło, nosiła w swoim sercu i uwierzyła, że ono oręduje za jej rodziną u Boga. Potem zmarł nagle mąż. Pociechą i wsparciem okazała się trójka pozostałych dzieci.

Dziś ta matka wie, że w Bożych planach bywa tak, że jedni dostają dziecko na całe życie, inni na kilka miesięcy, inni na kilka lat, jedni tracą je tuż po poczęciu w wyniku poronienia, inni z powodu obumarcia płodu, ale ból dla każdej z nich jest taki sam. Dobrze, jeśli taka matka, jej rodzina znajdzie w swoim otoczeniu ludzi, którzy zrozumieją jej ból i otoczą ją pomocą. Wierzymy, że przez takich ludzi swoją dobroć okazuje sam Bóg.

Dziś, modląc się za wszystkie dzieci przedwcześnie utracone, także te, których poczęcie przerwano w sposób brutalny i te, które Bóg powołał do siebie na innych etapach ich życia, okazaliśmy solidarność z tymi, którym nie było dane poznać swego dziecka i z tymi, dla których dziecko odeszło za wcześnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem