Reklama

Rok Eucharystii - Międzydiecezjalny Konkurs Plastyczny „Żyć Eucharystią”

Lilianna Sicińska
Edycja dolnośląska 13/2005

Dzieci z ponad 140 szkół podstawowych archidiecezji wrocławskiej, odpowiadając na apel Wydziału Katechetycznego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej, wzięły udział w konkursie plastycznym „Żyć Eucharystią”. Trochę pomogli dorośli - dyrektorzy szkół, nauczyciele, katecheci i rodzice: organizowali zapisy, doradzali technikę wykonania i pilnowali, by prace spełniały wymogi regulaminu. Jednak liczba uczestników i wykonanych przez nich prac na etapie szkolnym przekroczyła najśmielsze oczekiwania koordynatorów projektu. Okazało się, że prawie 3 tysiące dzieci z naszego regionu chce i potrafi wyrazić swoje refleksje o Eucharystii.

Kiedy w ciągu kilku dni pokój w Wydziale Katechetycznym wypełnił się stosami konkursowych arcydzieł, pracująca tam s. Jolanta, urszulanka, przysłała nam wiadomość: - Zapraszam, choćby na kilka minut, podzielimy się bliżej radością.
Wystarczyło wejść do pokoju, żeby zrozumieć radość s. Jolanty i dyrektora Wydziału - ks. dr. Romana Drozda. Pokój zasypany pracami, z których jedna ciekawsza od drugiej. Rzeczywiście wspaniałe - wykonane najrozmaitszymi technikami: kolaże z papieru, plasteliny, wycinanki, przyklejone ziarna, kasze, płatki kukurydziane, a nawet liście herbaciane i suszone papryczki. Są też suszone kwiaty, zboża i trawy. Jest praca wyszywana, wydziergana na drutach i szydełku. Materiały użyte to patyczki, druciki, koronki, tkaniny, suszone owoce, bibuła, piórka, włóczka, styropian, prasowana słoma. Wykonane starannie, w najdrobniejszych szczegółach, oddają godziny pracy małych rączek. Poza tym - śmiałe i oryginalne pomysły, zaskakujące czasem symbole i motywy, jednak zaplanowane, logicznie oddające myśl autora.
Konkurs organizuje w całej Polsce Eucharystyczny Ruch Młodych, by w Roku Eucharystii zainteresowć dzieci tematyką eucharystyczną i pogłębić ich osobistą więź z Jezusem obecnym w Eucharystii. Przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i IV-VI. Dowolna forma plastyczna miała wyrazić ich myśli i uczucia związane z jednym z trzech tematów: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem” (J 6, 55). „Chrześcijanin nie może żyć bez Eucharystii” oraz „Przenajświętszy Sakrament to Słońce życia człowieka”.
Do wrocławskiego koordynatora konkursu, Wydziału Katechetycznego, wpłynęło ponad 600 niezwykłych prac, i s. Jolanta i Ksiądz Dyrektor mieli nie lada problem, bo jak z takiej liczby wspaniałych prac wybrać do dalszego etapu po 3 najlepsze z każdej grupy wiekowej. Za zgodą organizatorów ze względu na tak dużą liczbę prac archidiecezja wrocławska będzie mogła wysłać na etap ogólnopolski większą ich ilość.
- Przecież mieliśmy tu prawdziwe rekordy - mówi s. Jolanta - np. z SP w Górze Śląskiej, która liczy ok. 600 uczniów, prace przygotowało 250 uczniów! Im także trudno było wybrać 6 najlepszych...
Jako jedyna spośród 17 zgłoszonych do konkursu archidiecezja wrocławska rozesłała informacje o konkursie bezpośrednio do szkół. - To dzięki zaangażowaniu dyrekcji tych szkół, nauczycieli i katechetów osiągnęliśmy takie wyniki - mówi s. Jolanta.
Wszyscy uczestnicy konkursu w naszej archidiecezji zostaną nagrodzeni dyplomami uczestnictwa - rozdanymi uroczyście w szkołach bądź w kościołach parafialnych. Z wszystkich prac z etapu diecezjalnego zostanie zrobiona wystawa. Najlepsze z nich pojadą na etap ogólnopolski, którego finał odbędzie się 23 kwietnia br. w Warszawie. Przewidziano atrakcyjne nagrody. Lista laureatów i miejsce finału zostaną opublikowane wcześniej na www.eerem.pl.
Gratulujemy dzieciom pomysłów i zaangażowania w prace konkursowe, a rodzicom, nauczycielom i katechetom, za wspieranie najmłodszych w ich wszechstronnym rozwoju.
Prace plastyczne wykonane przez dzieci z archidiecezji wrocławskiej na konkurs „Żyć Eucharystią” zostaną wystawione w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety. Można będzie oglądać je do końca kwietnia.
W „Niedzieli na Dolnym Śląsku” co tydzień będziemy prezentować kilka kolejnych prac.

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katedra polowa WP: Msza św. w intencji poległych policjantów

2019-07-23 19:39

kos / Warszawa (KAI)

Biskup Józef Guzdek sprawował w katedrze polowej WP Mszę św. w intencji poległych na służbie policjantów oraz ich rodzin. W homilii bp Guzdek, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. duszpasterstwa Policji, przypomniał, że służba policjanta ma charakter rodzinny. – Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Gagorski/pl.wikipedia.org

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Komendy Głównej Policji. Liturgię słowa oraz asystę liturgiczną przygotowali funkcjonariusze i pracownicy policji.

W homilii bp Guzdek, podkreślał, że częścią życia każdej rodziny policyjnej jest oczekiwanie na powrót męża i ojca, żony i matki. – Stąd rozstania zawsze łączą się z niepokojem, obawami i ostatecznie nadzieją na szczęśliwy powrót do domu po zakończeniu służby. Należy ponadto podkreślić, że policjantem jest się zawsze, także poza służbą, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia – powiedział bp Guzdek. Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Policji przypomniał, że wielu policjantów zapłaciło za próby ratowania innych najwyższą cenę. – Misja policjanta ma charakter rodzinny. Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka „dźwiganie krzyża samotności po stracie męża i ojca, żony i matki domaga się niezwykłej odwagi”. Wyraził wdzięczność członkom Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, za dwadzieścia lat służby wobec potrzebujących. – Z pełnym uznaniem i wdzięcznością odnoszę się do tego, co przez ponad dwadzieścia lat czyni Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Budujące są wsparcie i pomoc, o jakie zabiegają Komenda Głowna Policji oraz poszczególne garnizony rozsiane w naszym kraju. Jestem wdzięczny kolejnym Komendantom Głównym Policji za każdy gest pomocy i zrozumienia, za serdeczną bliskość i modlitwę – powiedział.

Zwracając się do wdów po poległych policjantach życzył im sił i odwagi. – Wychowujcie wasze dzieci w poszanowaniu wartości, którym służył i za które oddał życie wasz mąż. Jesteśmy z Wami. W miarę naszych możliwości chcemy Wam towarzyszyć i wspierać Was na różne sposoby w dźwiganiu krzyża cierpienia po stracie najbliższej osoby. Chcemy wlewać w Wasze serca nadzieję, że Bóg docenił i nagrodził niebem ich poświęcenie w służbie drugiemu człowiekowi – powiedział. Słowa pociechy skierował także do dzieci. – Życzę Wam, abyście przez naukę i pracę pomnażali swoje talenty. Pamiętajcie, że życie ludzkie ma o tyle sens, o ile jest służbą Bogu i bliźnim. Niech Wam Bóg błogosławi – zakończył.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego i ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego oraz kapelan Policji ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

We Mszy św. uczestniczyli funkcjonariusze Policji, pracownicy formacji, członkowie i podopieczni Fundacji. Obecna była Irena Zając, prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w stanie spoczynku Władysław Padło.

Przed błogosławieństwem bp Guzdek odznaczył gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionym z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem