Reklama

Kuba: nie ma zgody na „małżeństwa” osób jednej płci

Kubańska komisja ds. reformy konstytucji odrzuciła propozycję zalegalizowania „małżeństw” homoseksualnych. Poinformowały o tym różne media latynoamerykańskie, powołując się na wypowiedzi córki przywódcy kubańskiego Raúla Castro - Marieli Castro Espín, dyrektorki Krajowego Ośrodka Wychowania Seksualnego (CENESEX). Napisała ona 19 grudnia na Twitterze, że tę decyzję władz wielu ludzi uważa niesłusznie za krok wstecz.

[ TEMATY ]

Kuba

pixabay.com

W wywiadzie dla stacji Cubavisión Internacional Castro zaznaczyła, że nowe ujęcie art. 68. nt. małżeństwa nie oznacza, że „całkowicie ustąpiono”. Chodzi jedynie o „przeformułowanie tekstu z uwzględnieniem wszystkich kryteriów, ale bez uszczuplania praw; chodzi o ochronę praw” – wyjaśniła szefowa CENESEX. Dodała, że zmiany wprowadzone do nowej wersji tego artykułu mają charakter bardziej techniczny, służą lepszemu przedstawieniu obowiązujących praw.

O wprowadzeniu do nowej ustawy zasadniczej możliwości prawnego uznania związków osób tej samej płci wspomniał we wrześniu prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. Tłumaczył, że tego rodzaju decyzja byłaby odpowiedzią na apele o położenie kresu wszelkiej dyskryminacji w społeczeństwie. Zaapelował też do Kubańczyków o udział w dyskusji nad projektem nowej konstytucji. Zawierał on formułę, mającą otworzyć drogę do prawnego uznania tego rodzaju „małżeństw”.

Przedstawiciele Kościołów katolickiego i ewangelikalnych wypowiedzieli się krytycznie na ten temat. Na przykład władze Kościoła Metodystycznego Kuby, który należy do najaktywniejszych przeciwników nowych propozycji, wyrazili zadowolenie z usunięcia z artykułu 68. zmian w obecnym rozumieniu małżeństwo. Podkreślono, że ta decyzja Zgromadzenia Władzy Ludowej (parlamentu) odzwierciedla poglądy większości społeczeństwa i jest zgodna z myśleniem tego Kościoła.

Reklama

W lipcu br. ponad 3,5 tys. miejscowych wiernych wzięło udział w nabożeństwie „Wołanie o Rodzinę” w kościele w Marianao na przedmieściach Hawany, przyozdobionym plakatami: „Jestem za pierwotnym planem. Małżeństwo – mężczyzna + kobieta”.

Wcześniej metodyści wraz z zielonoświątkowcami, baptystami i ewangelikami ogłosili wspólną deklarację, stwierdzającą m.in., iż ideologia gender nie ma nic wspólnego z kulturą kubańską.

W pierwszych latach rewolucji na Kubie (od 1959) za rządów Fidela Castro homoseksualiści byli prześladowani i zsyłani do obozów reedukacyjnych.

19 grudnia rząd zapewnił, że nowe rozumienie małżeństwa wychodzi od projektu Carta Magna [wielka karta, czyli zbiór podstawowych zasad – KAI] „jako formy poszanowania wszystkich poglądów”. Zaznaczono, że „małżeństwo jest instytucją społeczną i prawną”, a „prawo określi pozostałe jego elementy”.

2018-12-21 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego papież spotka się z patriarchą właśnie na Kubie?

[ TEMATY ]

Franciszek

Kuba

Grzegorz Gałązka

Na Placu Rewolucji w Hawanie za sprawą papieża Franciszka zakrólował Chrystus

Na Placu Rewolucji w Hawanie za sprawą
papieża Franciszka zakrólował Chrystus

Wybór Hawany na historyczne spotkanie Franciszka z Cyrylem nie jest przypadkowy – uważa włoska dziennikarka Ilaria Beretta z portalu misyjnego http://www.mondoemissione.it Komentując ogłoszoną dziś zapowiedź wydarzenia, do którego ma dojść 12 lutego, zwróciła uwagę, że prawosławni rosyjscy pojawili się na Kubie na długo przed przewrotem dokonanym tam przez Fidela Castro i jego partyzantów.

Autorka przypomniała, że papież i patriarcha moskiewski spotkają się na lotnisku hawańskim dlatego, że obaj w tym samym czasie będą w tym samym regionie: Cyryl na wyspie a Franciszek w drodze do Meksyku. Aby jednak zrozumieć, po co zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) udaje się na Kubę, trzeba zapoznać się z dziejami obecności tam niewielkich, ale znaczących wspólnot rosyjskich.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję