Reklama

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ma nowe władze

Iwona Ziółkowska
Edycja płocka 13/2005

6 lutego odbyło się XVI Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Rozpoczęło się ono Mszą św. pod przewodnictwem asystenta kościelnego ks. dr. Bogusława Daniela Kwiatkowskiego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Delegaci w trakcie zebrania wysłuchali sprawozdań: prezesa Stowarzyszenia Stefana Swata, przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej Kazimierza Cieślika oraz przewodniczącego Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej Zygmunta Rasały. Wszystkie sprawozdania zostały przyjęte przez Walne Zgromadzenie, po czym delegaci udzielili absolutorium ustępującym władzom Stowarzyszenia.
Podczas obrad delegaci wybrali nowe władze: prezesa SRKDP, którym został Kazimierz Urbaniak, Zarząd Główny SRKDP, który będzie pracował w następującym składzie: Barbara Chlewińska, Jan Pomianowski, Weronika Balcerska, Jolanta Popielarska, Iwona Ziółkowska, Lech Dąbrowski, Hanna Szymczak, Jolanta Lewandowska, Dariusz Sławiński, Adam Kostrzewa, Krystyna Milczarek, Wanda Czekaj, Anna Parys, Janina Mrowińska, Jadwiga Opatrzyk, Marianna Mokrzka; Komisję Rewizyjną w składzie: Kazimierz Cieślik, Barbara Stangret, Czesław Sikorski, Karol Michalski, Jan Mierzejewski; Komisję Pojednawczo-Dyscyplinarną w składzie: Zygmunt Rasała, Alfreda Wiśniewska, Janina Michalska, Danuta Ryba i Anastazy Paprocki.
Na pierwszym posiedzeniu Zarządu Głównego SRKDP nowej kadencji 17 lutego dokonano wyboru Prezydium Zarządu Głównego SRKDP, i tak: wiceprezesem ds. organizacyjnych został wybrany Jan Pomianowski, wiceprezesem do spraw programowych - Barbara Chlewińska, sekretarzem - Jolanta Popielarska, rzecznikiem informacji - Iwona Ziółkowska, skarbnikiem - Weronika Balcerska.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej jest organizacją społeczną posiadającą status organizacji pożytku publicznego, skupiającą osoby akceptujące naukę Kościoła katolickiego, w szczególności o małżeństwie i rodzinie. Zostało powołane w 1989 r. Głównym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie życia małżeńskiego i rodzinnego zgodnie z etyką katolicką. Zadania realizowane są poprzez formację religijną i intelektualną, kulturę życia małżeńskiego i rodzinnego, troskę o zachowanie życia ludzkiego od poczęcia i właściwe warunki jego rozwoju, a także pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w swoim działaniu wychodzi naprzeciw potrzebom nie tylko swoich członków, ale podejmuje inicjatywy zmierzające do pomocy rodzinom najbardziej potrzebującym. Jedną z takich form są poradnie rodzinne, w których specjaliści w sposób profesjonalny pomagają małżeństwom i osobom samotnym borykającym się z trudnymi problemami życia codziennego oraz świetlice środowiskowe i komputerowe dla dzieci z rodzin ubogich.
SRKDP dla swej działalności statutowej potrzebuje wsparcia finansowego różnych ofiarodawców. W związku z możliwością odprowadzania 1% podatku przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego, Zarząd Stowarzyszenia zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazywanie wpłat (zgodnych z wyliczeniem PIT) na konto: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej 09-402 Płock, ul. Mostowa 1.
Nr konta: 45 1540 1290 2001 5971 6826 0001, BOŚ Filia Płock.

Reklama

Franciszek u św. Marty: zamiast obłudy nauczmy się oskarżać samych siebie

2019-10-15 12:07

st (KAI) / Watykan

O potrzebie nauczenia się oskarżania samych siebie, by nie popaść w obłudę mówił dziś Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież nawiązał do czytanego w liturgii fragmentu Ewangelii (Łk 11, 37-41), mówiącego o tym, że Pan Jezus zaproszony przez pewnego faryzeusza na posiłek, spotkał się krytyką pana domu, ponieważ przed posiłkiem nie dokonał obmyć rytualnych.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zauważył, że w postawie faryzeusza dostrzec można obłudę, ponieważ zaprosił on Pana Jezusa na posiłek, lecz nie po to, by nawiązać z Nim przyjaźń, lecz aby Go osądzić. Papież przypomniał, że obłuda polega na stwarzaniu pozorów: co innego mówimy, a co innego myślimy. Dodał, że Pan Jezus nie znosi hipokryzji, często nazywając faryzeuszów obłudnikami i grobami pobielanymi. „Z zewnątrz jesteś idealny, nawet sztywny, zachowujesz się właściwie i poprawnie, ale wewnątrz jesteś kimś innym” – zauważył Ojciec Święty. Zaznaczył, że „postawa obłudna pochodzi od wielkiego kłamcy, diabła”. On jest „wielkim obłudnikiem”, a hipokryci są jego „dziedzictwem”.

„Obłuda jest językiem diabła, jest językiem zła, który wnika do naszego serca i jest zasiewany przez diabła. Nie można wytrzymać z ludźmi obłudnymi, ale są tacy. Jezus lubi obnażyć hipokryzję. Wie, że to właśnie ta postawa obłudna doprowadzi Go na śmierć, ponieważ obłudnik nie myśli, czy używa środków godziwych czy też nie” - powiedział papież.

Następnie Franciszek podkreślił, że obłuda jest trucizną, która zabija i ludzie posługują się nią często w walce o władzę. Zaznaczył, że lekarstwem na tę pokusę jest stawanie w prawdzie przed Bogiem i oskarżanie samych siebie.

„Jest to ćwiczenie duchowe, które nie jest powszechne, nie jest nawykiem, lecz staramy się je uczynić: oskarżajmy siebie samych, dostrzeżmy nasz grzech, obłudę niegodziwości, która jest w naszym sercu. Bowiem diabeł sieje niegodziwość i trzeba powiedzieć Panu: «Ależ popatrz Panie, jaki jestem»”, i powiedzieć to z pokorą” – wskazał Ojciec Święty.

Na zakończenie papież zauważył, że chrześcijanin, który nie umie oskarżać samego siebie, nie jest dobrym chrześcijaninem i grozi mu popadnięcie w obłudę. Przypomniał też modlitwę św. Piotra, gdy powiedział do Pana Jezusa: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny” (Łk 5,8). „Obyśmy nauczyli się oskarżać samych siebie” – powiedział Franciszek kończąc dzisiejszą homilię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ziemia Święta: biskupi katoliccy chcą stworzyć kodeks etyczny dla instytucji religijnych

2019-10-16 11:31

ts (AI/KNA) / Jerozolima (KAI)

Instytucje kościelne i religijne w Ziemi Świętej będzie obowiązywał w przyszłości wspólny kodeks postępowania. Poinformowali o tym 14 października tamtejsi biskupi katoliccy (Assemblée des Ordinaires Catholiques de Terre Sainte – AOCTS). Podstawą tego dokumentu mają być przepisy, których tekst zaakceptowali hierarchowie na swym posiedzeniu jesiennym w dniach 8-9 października w Jerozolimie – podała niemiecka agencja katolicka KNA.

Grażyna Kołek

Biskupi podkreślili, że instytucje kościelne i religijne powinny „wyróżniać się, dając świadectwo wartości ludzkich i religijnych, winny chronić i gwarantować wzrastanie osoby ludzkiej”. Każda osoba ma prawo do szacunku oraz obowiązek szanowania innych w ich godności – stwierdzili hierarchowie. Zwrócili przy tym uwagę na niedopuszczalność „jakichkolwiek działań mających na celu upokarzanie, stosowania słów obraźliwych i wszelkich prób przemocy”.

Uczestnicy jesiennego zebrania omawiali też walkę z klerykalizmem oraz misję Kościoła w całościowej formacji wiernych, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów.

Odnosząc się do palestyńskiego programu nauczania biskupi polecili sekretariatowi szkół chrześcijańskich w Ziemi Świętej zbadać treści podręczników, które „wskutek pewnych sformułowań i insynuacji” mogą prowadzić do „fanatyzmu i oddzielenia”.

Na następnym zebraniu ogólnym AOCTS, które zaplanowano na marzec 2020, katoliccy hierarchowie bliskowschodni zamierzają zająć się sprawą dopuszczenia niekatolików do sakramentów. Uważają bowiem, że w sprawie rozwiązywania konfliktów międzywyznaniowych zbyt często tolerowane były „poważne i niedopuszczalne błędy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem