Reklama

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ma nowe władze

Iwona Ziółkowska
Edycja płocka 13/2005

6 lutego odbyło się XVI Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Rozpoczęło się ono Mszą św. pod przewodnictwem asystenta kościelnego ks. dr. Bogusława Daniela Kwiatkowskiego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Delegaci w trakcie zebrania wysłuchali sprawozdań: prezesa Stowarzyszenia Stefana Swata, przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej Kazimierza Cieślika oraz przewodniczącego Komisji Pojednawczo-Dyscyplinarnej Zygmunta Rasały. Wszystkie sprawozdania zostały przyjęte przez Walne Zgromadzenie, po czym delegaci udzielili absolutorium ustępującym władzom Stowarzyszenia.
Podczas obrad delegaci wybrali nowe władze: prezesa SRKDP, którym został Kazimierz Urbaniak, Zarząd Główny SRKDP, który będzie pracował w następującym składzie: Barbara Chlewińska, Jan Pomianowski, Weronika Balcerska, Jolanta Popielarska, Iwona Ziółkowska, Lech Dąbrowski, Hanna Szymczak, Jolanta Lewandowska, Dariusz Sławiński, Adam Kostrzewa, Krystyna Milczarek, Wanda Czekaj, Anna Parys, Janina Mrowińska, Jadwiga Opatrzyk, Marianna Mokrzka; Komisję Rewizyjną w składzie: Kazimierz Cieślik, Barbara Stangret, Czesław Sikorski, Karol Michalski, Jan Mierzejewski; Komisję Pojednawczo-Dyscyplinarną w składzie: Zygmunt Rasała, Alfreda Wiśniewska, Janina Michalska, Danuta Ryba i Anastazy Paprocki.
Na pierwszym posiedzeniu Zarządu Głównego SRKDP nowej kadencji 17 lutego dokonano wyboru Prezydium Zarządu Głównego SRKDP, i tak: wiceprezesem ds. organizacyjnych został wybrany Jan Pomianowski, wiceprezesem do spraw programowych - Barbara Chlewińska, sekretarzem - Jolanta Popielarska, rzecznikiem informacji - Iwona Ziółkowska, skarbnikiem - Weronika Balcerska.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej jest organizacją społeczną posiadającą status organizacji pożytku publicznego, skupiającą osoby akceptujące naukę Kościoła katolickiego, w szczególności o małżeństwie i rodzinie. Zostało powołane w 1989 r. Głównym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie życia małżeńskiego i rodzinnego zgodnie z etyką katolicką. Zadania realizowane są poprzez formację religijną i intelektualną, kulturę życia małżeńskiego i rodzinnego, troskę o zachowanie życia ludzkiego od poczęcia i właściwe warunki jego rozwoju, a także pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w swoim działaniu wychodzi naprzeciw potrzebom nie tylko swoich członków, ale podejmuje inicjatywy zmierzające do pomocy rodzinom najbardziej potrzebującym. Jedną z takich form są poradnie rodzinne, w których specjaliści w sposób profesjonalny pomagają małżeństwom i osobom samotnym borykającym się z trudnymi problemami życia codziennego oraz świetlice środowiskowe i komputerowe dla dzieci z rodzin ubogich.
SRKDP dla swej działalności statutowej potrzebuje wsparcia finansowego różnych ofiarodawców. W związku z możliwością odprowadzania 1% podatku przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego, Zarząd Stowarzyszenia zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazywanie wpłat (zgodnych z wyliczeniem PIT) na konto: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej 09-402 Płock, ul. Mostowa 1.
Nr konta: 45 1540 1290 2001 5971 6826 0001, BOŚ Filia Płock.

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem