Reklama

„Ludzie Zboisk” - co to takiego?

Niedziela przemyska 13/2005

Formacja duchowa i intelektualna - tak można najogólniej nazwać tę wspólnotę, a może jeszcze nie wspólnotę - grupę religijną. Jest to grupa ludzi skupiających się wokół poszerzania i zgłębiania prawd wiary. Bo do naśladowania naszego Mistrza jeszcze nam daleko. Grupa działa już parę ładnych lat. Występuje zjawisko płynności - jedni przychodzą, inni odchodzą. I to jest chyba wielki plus tejże formacji, bo nie przeradza się w zamkniętą grupę, skąd krok do sekty religijnej. Natomiast grupa „Ludzi Zboisk” zawsze jest otwarta, przez to żyje, jest dynamiczna. Podczas formacji w grupie można odkryć i poznać najpierw siebie. Poznać siebie - to pozbyć się wszelkich mechanizmów obronnych. Choćby takich jak: racjonalizacja i projekcja, którymi to w codziennym życiu najczęściej i często nieświadomie się posługujemy. Tutaj te mechanizmy pękają. I dopiero teraz wchodzimy na drogę ku sobie. A to z kolei pierwszy i milowy krok ku prawdzie.
Poszukiwaniu prawdy służą coroczne rekolekcje wakacyjne w Zboiskach i w Rajskiem (bywało też, że i comiesięczne). Grupa księży i animatorów, której przewodzą ks. Marian Bocho, ks. Paweł Filip, ks. Jan Smoła oraz ks. Paweł Biernat, przekazuje naukę Jezusa Chrystusa w formie katechez. Zaś nabożeństwa uczą modlitwy medytacyjnej i kontemplacyjnej poprzez poruszenie sfery emocjonalnej. Jest też czas na spotkanie sam na sam z Bogiem - czemu sprzyja przyroda i czarowne okolice wspomnianych miejscowości. Z dala od gwaru współczesnego świata można zachwycić się cudem Natury, cudem jestestwa. Jest też czas na bycie razem z koleżanką, kolegą, przyjaciółmi.
Sądzę, że takie inicjatywy w obecnym chaosie życia są nader cenne.
Na koniec bliższe wyjaśnienie nazwy tejże formacji. Było to w roku 1999. Wówczas wyszedł pierwszy zeszyt formacyjny, a potem kolejne. Zawarte w nich katechezy służyły jako pomoc do pracy nad sobą przez cały rok. W Zboiskach tworzyło się środowisko, z którego wychodzili ludzie bogatsi w naukę Chrystusa. Ośrodek w Zboiskach przyciągał jak magnes… Cytuję za czasopismem Posłaniec Misjonarzy Świętej Rodziny - „Zboiska to oaza ciszy, spokoju, zieleni. Dużo tu modlitwy, dużo Pana Boga. Dużo, bardzo dużo ludzkiej gościnności i życzliwości”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w Weronie zaprezentowano jeden z najstarszych rękopisów Ewangelii

2020-11-28 18:28

[ TEMATY ]

Ewangelia

Włochy

rękopis

Adober Stock

W Weronie, w ramach Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, zaprezentowane zostało bezcenne znalezisko przechowywane w Bibliotece Watykańskiej. Jest to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych rękopisów Nowego Testamentu, datowany na przełom I i II w. Papirus Bodmer XIV-XV został odkryty w połowie XX w. Do Watykanu trafił w 2006 roku.

Napisany jest po grecku i zawiera fragmenty Ewangelii według św. Łukasza i św. Jana. „Jest to najstarszy manuskrypt, w którym na jednej stronie widać przejście od końca jednej Ewangelii do początku następnej. To zatem pierwsze bezpośrednie świadectwo o kolejności w kanonie Pisma Świętego” – wyjaśnił ks. Dario Viganò, wicekanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Odkrycie tego tekstu miało przełomowe znaczenie dla biblistyki, zmieniło poglądy naukowców na historię tekstu Nowego Testamentu.

Papirus do Biblioteki Watykańskiej przekazał Frank J. Hanna, jeden z największych katolickich filantropów w USA, który nabył go na aukcji. Podczas spotkania zaprezentowany został film dokumentalny, w którym Hanna opowiada o historii papirusu. 50-minutowy dokument przedstawia także samą Bibliotekę Watykańską, pokazuje niektóre wcześniej nieznane miejsca, jak np. podziemne pomieszczenie, gdzie przechowywane są rękopisy. Autorzy podkreślili także nieocenioną wartość watykańskiej kolekcji, działalność konserwatorską papieskich bibliotekarzy oraz wartość stworzenia miejsca badań dla ekspertów z całego świata. Dokument wyreżyserowany przez Matteo Caccarelli’ego będzie miał premierę w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

„Zgromadzeni na świętej wieczerzy” - dziś początek nowego roku duszpasterskiego

2020-11-29 08:09

[ TEMATY ]

Eucharystia

rok liturgiczny

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” przebiegać będzie nowy rok duszpasterski, który rozpoczyna się dziś – w pierwszą niedzielę Adwentu. Temat całego, trzyletniego programu duszpasterskiego, przygotowanego na lata 2019-2022 brzmi: „Eucharystia daje życie”.

„W moim przekonaniu pandemia wpłynęła ostatecznie na to, że Kościół pozbawiony wielu narzędzi działania i oddziaływania bardziej niż kiedykolwiek przedtem Eucharystią przemawia, ewangelizuje i katechizuje najszersze rzesze wiernych” – powiedział w wywiadzie dla KAI abp Wiktor Skworc.

Przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP zwraca uwagę, że w tradycji Kościoła zachowało się wskazanie, że udział we Mszy św. powinien być poprzedzony przygotowaniem, ciszą, a po jej zakończeniu dziękczynieniem. „Nauczmy się tych praktyk w czasie pandemii, bo one sprzyjają myśleniu o rzeczach najważniejszych” – zachęca metropolita katowicki.

Abp Skworc zwrócił uwagę, że w okresie pandemii rozkwitła działalność charytatywna Kościoła. „Jest to niewątpliwie owocem udziału w Eucharystii - szkole miłości bliźniego. Rozwinął się wolontariat. Podejmowano wiele akcji i działań na rzecz osób samotnych, chorych i w podeszłym wieku. Umocniła się pomoc sąsiedzka, zawsze w Kościele promowana i zalecana” – zaznacza hierarcha.

Prezentując na początku założenia programu duszpasterskiego abp Skworc podkreślił, że „losy Kościoła zależą od uczestnictwa wiernych w Eucharystii” Wyjaśniał też, że program ma kilka celów. Pierwszy, formacyjny, ma prowadzić do głębszego poznania wartości i znaczenia Eucharystii; inicjacyjny - do odnowy życia eucharystycznego; ewangelizacyjny – do uczestnictwa we Mszy św. i adoracji eucharystycznej zaś cel społeczny ma uwrażliwiać na miłość bliźniego, której źródłem jest Eucharystia.

Autorzy programu, korzystając z metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis”, proponują, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii, jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ
NIE PRZEGAP
#NiezbednikAdwentowy

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję