Reklama

„Za kogo Go uważają?”

Maria Perczyk
Edycja przemyska 13/2005

Za kogo uważają Jezusa Chrystusa? To pytanie było kierowane kilkakrotnie do 150-osobowej grupy młodzieży gimnazjalnej z Łowiec, Dobkowic i Ostrowa, zebranej w parafialnej świątyni pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ostrowie w dniu 1 marca. Był to dzień dla nich szczególny, gdyż z rąk bp. Adama Szala otrzymali sakrament bierzmowania. Uroczystą Mszę św. w intencji młodzieży i ich rodzin celebrował bp Adam, w asyście dziekana z Radymna ks. Kazimierza Goleni, proboszcza z Łowiec ks. Stanisława Kopcia, rodaka ks. prał. Zbigniewa Suchego, redaktora Niedzieli oraz proboszcza z Ostrowa ks. kan. Adama Kota. Obecni byli również kapłani z dekanatu Radymno. Przygotowana wcześniej przez kapłanów i katechetów młodzież, świadoma wielkości chwili stanęła wraz ze swoimi świadkami, aby poprosić Księdza Biskupa o udzielenie im sakramentu bierzmowania.
Homilię wygłosił ks. prał. Zbigniew Suchy. Dzisiejszy świat ma wiele do zaoferowania młodym. Ważne jest jednak to, by potrafili dobrze wybierać, by nie zatracili poczucia hierarchii wartości. Na ten fakt zwrócił uwagę kaznodzieja. Młodzieży zagrażają dziś nowoczesne bóstwa, które jawią się w postaci nałogów: alkoholu, nikotyny, narkotyków, Internetu itp. Ks. prał. Zbigniew Suchy uczulił również młodzież na fakt, że sumienia nie da się okłamać. Trzeba zrozumieć, że do Jezusa idzie się drogą czynu. Nie wolno zapomnieć głosu Boga, który tego dnia powtarza do nich: „Ja jestem z Tobą”. Zwracając się do świadków bierzmowania Ksiądz Prałat skierował uwagę na obowiązek strzeżenia tego, co otrzymali młodzi w sakramencie bierzmowania - Daru Ducha Świętego. Powinnością świadków jest pomaganie młodym, a nawet zwracanie uwagi w momencie, gdy zaczynają się niepokoić ich zachowaniem.
Poświęcając krzyże - zewnętrzny znak wiary, którym w tym dniu legitymowali się młodzi - bp Adam Szal zachęcał ich do Jego noszenia, gdyż jest On światłem, Życiem, Zbawieniem. Przypomniał również o tym, że nie wolno im zmarnować talentów, które od Boga otrzymali, ale każdego dnia muszą je pomnażać na miarę swoich możliwości.
Za młodych w ich szczególnym dniu modlili się licznie przybyli rodzice, rodzeństwo, rodzina. Również Parafialny Chór „Ostrovia Regine Poloniae” modlił się za przystępujących do sakramentu bierzmowania gimnazjalistów, wśród których byli także jego członkowie.

Reklama

Wielka Brytania: lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie

2019-07-19 12:34

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Londyn

O losach 5-letniej dziewczynki, którą brytyjscy medycy chcą odłączyć od urządzeń podtrzymujących życie, rozstrzygnie sąd. Choć dziecko zgodził się przyjąć włoski szpital pediatryczny w Genui, londyńska placówka medyczna sprzeciwia się temu, by rodzice zorganizowali i opłacili transport córki. Komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali – Charlie Gard i Alfie Evans – zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury utrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

AR

Tafida Raqeeb, córka imigrantów z Bangladeszu, straciła przytomność kilka miesięcy temu na skutek pęknięcia naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Mimo operacji, pięcioletnie dziecko nie odzyskało przytomności, a lekarze Royal London Hospital zwrócili się do sądu, by ten pozwolił na odłączenie pacjentki od aparatury, która zapewnia jej życie w stanie półprzytomności. Tafida reaguje na ból, daje niekiedy oznaki życia.

Rodzice Shalina i Mohammed poprosili o pomoc włoskich pediatrów z Instytutu im. Gianniny Gaslini w Genui – szpitala o światowej renomie. Ci, po zapoznaniu się z dokumentacją i konsultacji z brytyjskimi lekarzami, zgodzili się interweniować. Rodzice mają jedynie zorganizować i opłacić transport. O losach dziecka ma ostatecznie zdecydować brytyjski wymiar sprawiedliwości.

Włoscy komentatorzy wskazują na podobieństwo tego przypadku do wcześniejszych spraw, w których mali pacjenci brytyjskich szpitali zostali odłączeni decyzją sądu od aparatury podtrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

W lipcu 2017 roku w londyńskim hospicjum dla dzieci zmarł liczący niespełna rok Charlie Gard, cierpiący od urodzenia na rzadką chorobę genetyczną. Wcześniej Trybunał Europejski polecił odłączyć wszystkie aparaty zapewniające życie małego pacjenta. Szpital dziecięcy pw. Dzieciątka Jezus w Rzymie był gotów zaopiekować się chłopcem.

W ubiegłym roku na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców został odłączony od aparatury Alfie Evans. Nastąpiło to na 11 dni przed drugą rocznicą urodzin dziecka, cierpiącego na niedobór transaminazy GABA. Jego rodzice bezskutecznie walczyli o przetransportowanie syna do watykańskiego szpitala pediatrycznego. Pomoc w tej sprawie oferował także prezbiteriański szpital pediatryczny w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: dziś wieczorem rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-19 13:15

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

informacja prasowa

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem