Reklama

Pielgrzymka maturzystów do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Alina Ziętek-Salwik
Edycja rzeszowska 13/2005

Zaufać Bożemu Miłosierdziu

Przed podejmowaniem ważnych decyzji życiowych ludzie zawierzają siebie Bogu czy Matce Najświętszej. Niewątpliwie jedną z najważniejszych decyzji w życiu jest wybór dalszej drogi życiowej po ukończeniu szkoły średniej. Dlatego jest już tradycją, że uczniowie klas maturalnych wspólnie pielgrzymują, by w ciszy i skupieniu modlić się i zawierzyć swoje życie opiece Bożej. Do tej pory miejscem pielgrzymowania była Jasna Góra, w tym roku po raz pierwszy w historii naszej diecezji młodzież udała się z przedmaturalną pielgrzymką do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
Pielgrzymka odbyła się w dwóch turach. 5 marca do sanktuarium udało się 3248 osób (wraz ze sprawującymi opiekę duszpasterską 34 kapłanami z dekanatów poza Rzeszowem oraz tyczyńskim i sokołowskim), 12 marca pojechało 2814 osób (wraz ze sprawującymi opiekę 28 księżmi z dekanatów rzeszowskich oraz tyczyńskiego i sokołowskiego). Łącznie 5671 maturzystów z 54 szkół naszej diecezji zawierzyło swoje życie Bożemu miłosierdziu. Trzeba jednak podkreślić, że wraz z młodzieżą na pielgrzymkę wyruszyło wielu kapłanów, katechetów, nauczycieli oraz aż 14 dyrektorów szkół. Łącznie do łagiewnickiego Sanktuarium udały się 6062 osoby.
Program pielgrzymki był dla obu grup podobny. Wspólna modlitwa rozpoczynała się o godz. 10.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, potem był czas na prywatną adorację i zwiedzanie Sanktuarium. W samo południe celebrowana była uroczysta Msza św., której w obydwie soboty przewodniczył bp Edward Białogłowski. Homilię głosił kustosz krakowskiego Sanktuarium bp Jan Zając. Następnie odbyło się uroczyste odczytanie aktu zawierzenia Bożemu miłosierdziu. Na zakończenie odmówiono modlitwę różańcową.
Całą oprawę muzyczną oraz liturgiczną przygotowała młodzież różnych dekanatów. Bardzo dużo młodych ludzi skorzystało z sakramentu pokuty, bo jak sami podkreślali, spowiedź w takim miejscu ma szczególny wymiar i pomaga uwierzyć we własne siły. Oto kilka refleksji zebranych niemal „na gorąco”: „Teraz wiem, że nie jestem sama. Modlitwa w Sanktuarium pomogła mi wyciszyć się i przygotować się wewnętrznie na ten trudny dla mnie czas” - mówi Iwona, maturzystka z Kolbuszowej. „Wiem, że moje życie się zmieni. Pojechałam tam, aby zawierzyć swoje życie Chrystusowi, prosić Go o siły” - zaznacza Ania, a Magda dodaje: „Chciałam jeszcze raz poczuć, że jest Ktoś, Kto mnie kocha kieruje moim życiem i pomoże mi. Oczekiwałam, że ten wyjazd pomoże mi zwalczyć niepokój związany ze stresem przedmaturalnym i nie zawiodłam się. Słowa Księdza Biskupa głoszącego kazanie i podkreślającego siłę płynącą z bezgranicznego zawierzenia Miłosierdziu bardzo podniosły mnie na duchu”.

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oddolna listopadowa akcja modlitewna o powołania dla Polski i Holandii

2019-10-15 21:58

dg / Warszawa (KAI)

Powołania kapłańskie są niezbędnie konieczne do pełnienia misji, a nawet samego trwania każdego Kościoła jako wspólnoty sakramentalnej - mówi dr Dominika Krupińska, która zachęca do listopadowej akcji modlitewnej o powołania kapłańskie dla Polski i Holandii. Jej inicjatywie pobłogosławili już bp Jan Hendriks, koadiutor diecezji Haarlem-Amsterdam oraz ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering.

WSD w Częstochowie

- W tym roku za temat akcji modlitewnej wybrałam powołania kapłańskie i zakonne, ponieważ są one niezbędnie konieczne do pełnienia misji, a nawet samego trwania każdego Kościoła jako wspólnoty sakramentalnej. Brak powołań jest pierwszym sygnałem kryzysu Kościoła, a ich obfitość - jego odradzania się. Proszę o modlitwę o liczne i święte powołania dla Kościoła polskiego i holenderskiego za przyczyną świętych, którzy należeli do pierwszego pokolenia misjonarzy w naszych krajach i swoim słowem (św. Willibrord) lub krwią męczeńską (Pięciu Braci) głosili naszym przodkom wiarę w Chrystusa. Warto dodać, że Willibrord był mnichem iroszkockim, a dwóch z Pięciu Braci - Włochami. Pokazuje to wymownie, że Europa wiary stanowi jedność - mówi w rozmowie z KAI Dominika Krupińska, doktor teologii i historyk, która zajmuje się promowaniem w Polsce chrześcijańskiego dziedzictwa niderlandzkiego obszaru kulturowego oraz animowaniem w Polsce środowisk wspierających katolików holenderskich. Założyła w tym celu Stowarzyszenie Brandsma oraz prowadzi bloga "Adoptuj kościół w Holandii".

Jej modlitewna inicjatywa cieszy się błogosławieństwem bp. Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej, oraz bp. Jana Hendriksa, koadiutora diecezji Haarlem-Amsterdam. Wśród instytucji kościelnych, które obiecały już przyłączenie się do modlitwy w ramach tej akcji, są m.in. seminarium duchowne księży Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, erem ojców kamedułów z Bieniszewa pw. Pięciu Męczenników oraz diecezjalne seminarium duchowne diecezji Haarlem-Amsterdam.

Celem akcji jest wspólna polsko-holenderska modlitwa o powołania kapłańskie dla Polski i Holandii za wstawiennictwem św. Willibrorda, apostoła Holandii (benedyktyna, misjonarza iroszkockiego, pierwszego biskupa Utrechtu), oraz polskich Pięciu Braci Męczenników, przez cały miesiąc listopad, kiedy wypadają ich święta liturgiczne (w dniach 7 i 13).

Akcja ma polegać na prywatnym codziennym odmawianiu przez cały listopad, najlepiej z dziesiątką różańca, następującej modlitwy:

"Panie Jezu Chryste, Ty obdarowałeś szczególnym powołaniem apostołów, którzy głosili orędzie Dobrej Nowiny o zbawieniu całemu światu. Ty posłałeś na wszystkie krańce świata niezliczonych misjonarzy, wśród nich świętego Willibrorda i Pięciu Braci Męczenników, aby swoim słowem lub zasiewem krwi męczeńskiej wzbudzali nowe pokolenia Twoich wiernych. Spójrz, Panie, na potrzeby współczesnego świata i wezwij wielu młodych ludzi na Twoją apostolską służbę w stanie kapłańskim i zakonnym. Daj im odczuć ogrom Twojej miłości, jaką będą mogli doświadczyć, szukając Ciebie w drugim człowieku, zwłaszcza w ubogim, cierpiącym, załamanym, zagubionym, nie znającym sensu życia, pogrążonym w nałogach.

Jezu, wyzwól ich wolność, aby nie zważali na trudności i, idąc za Twoim wezwaniem, wspaniałomyślnie i z radością oddali Ci swoje życie przez wierną służbę tym, do których ich poślesz. Matko Najświętsza, oddaję Ci w matczyną opiekę wszystkich powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego. Niech będą oddani sprawie Bożego królestwa na wzór Twojego oddania się woli Bożej w swym ziemskim życiu.

Proszę o to szczególnie za przyczyną świętego Willibrorda oraz Pięciu Braci Męczenników. Spraw, Panie Jezu, aby Polska i Holandia, kraje, do których ci święci przed wiekami zanieśli światło Ewangelii i które do dziś otaczają ich wierną czcią, mogły ucieszyć się dzisiaj licznymi i świętymi powołaniami do kapłaństwa i życia zakonnego. Amen".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem