Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 13/2005

Uroczystości w Zespole Szkół w Konieczkowej

8 marca Zespół Szkół w Konieczkowej obchodził 6. rocznicę nadania placówce imienia Jana Pawłą II. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Niebylcu, podczas, której modlono się zwłaszcza o zdrowie Jana Pawła II. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali uczniowie szkoły. Ciąg dalszy uroczystości odbył się w szkole. Zespół Szkół w Konieczkowej należy do rodziny szkół noszących imię Jana Pawła II.

„Będę matką, będę ojcem. Koncepcje wyboru”

9 marca Stowarzyszenie Miłość i Odpowiedzialność, samorząd studencki Politechniki Rzeszowskiej i duszpasterstwo akademickie „Szopka” rozpoczęły cykl spotkań na temat Będę matką, będę ojcem. Koncepcje wyboru. Podczas pierwszego spotkania wykład nt. Antykoncepcja - mity i fakty - wygłosił Dariusz Kłeczek. W cyklu spotkań przewidziano także projekcje filmów, dyskusje panelowe.
Spotkania odbywają się w budynku „P” Politechniki Rzeszowskiej, sala nr 10.

Rekolekcje środowisk akademickich

Środowisko akademickie zgromadzone wokół kościoła Świętego Krzyża uczestniczyło w zamyśleniach wielkopostnych od 8 do10 marca. Konferencje głosił ks. Roman Jurczak. Łączenie wiary z racjonalnym poszukiwaniem prawdy powinno być domeną każdego człowieka, a szczególnie studentów, profesorów i pasjonatów nauki - podkreśla duszpastrz akademicki ks. Janusz Miąso.

Reklama

Rekolekcje mieszkańców Schroniska pw. św. Brata Alberta

Ponad 80 mieszkańców rzeszowskiego Schroniska pw. św. Brata Alberta od 8 do 9 marca miało okazję do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził ks. Paweł Samboski wraz z Diakonią Wyzwolenia Człowieka.
Spotkania rozpoczynały się Koronką do Bożego Miłosierdzia, potem odbywała się konferencja, spotkanie w grupach, Eucharystia i na zakończenie nabożeństwa - adoracja krzyża i nabożeństwo różańcowe. Mottem rozważań wielkopostnych były słowa: Ku wolności wyswobodził nas Chrystus.

Rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym

12 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie zakończyły się rekolekcje wielkopostne. Podczas uroczystej Mszy św. kończącej ćwiczenia rekolekcyjne bp Kazimierz Górny udzielił posług alumnom poszczególnych lat. Rok trzeci przyjmuje posługę lektoratu, czwarty - posługę akolitatu, rok piąty - posługę kandydatury.
Rekolekcje wielkopostne są czasem milczenia, ciszy, skupienia. Alumni przez całe rekolekcje milczą, wsłuchując się w konferencje głoszone przez ojca rekolekcjonistę, rozważając Pismo Święte, podejmując postanowienia.
Rekolekcje w seminarium rzeszowskim głosił ks. Adam Rybicki z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, pracujący obecnie na KUL-u.

Rekolekcje dla osób niepełnosprawnych

W Centrum dla Osób Niepełnosprawnych - Caritas im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej od 13 do 11 marca odbyły się rekolekcje dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów, rodzin i przyjaciół domu.
W związku z Rokiem Eucharystii tegorocznym rozważaniom rekolekcyjnym towarzyszyły słowa Zostań z nami, Panie. Rekolekcje rozpoczęły się Koronką do Bożego Miłosierdzia, podczas Mszy św. wygłoszono naukę rekolekcyjną, a wieczorem odbyła się Droga Krzyżowa. W drugim dniu w programie rekolekcji znalazła się Msza św. z nauką rekolekcyjną, adoracja Najświętszego Sakramentu, Anioł Pański. Trzeci dzień rekolekcji rozpoczęła modlitwa różańcowa, Msza św. z nauką rekolekcyjną. Po zakończonych rekolekcjach młodzież - uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej - przedstawiali inscenizację biblijną pt. Jonasz.
Rekolekcje prowadził diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych - ks. Ludwik Krupa i dyrektor Caritas - ks. Stanisław Słowik. W rekolekcjach wzięło udział ok. 100 osób.

„Palma wielkanocna” - konkurs

11 marca w Szkole Podstawej nr. 27 w Rzeszowie odbył się finał VIII Podkarpackiego Konkursu „Palma wielkanocna”.
W konkursie, którego celem jest pielęgnowanie polskiej tradycji ludowej, udział wzięło kilkudziesięciu uczniów z 16 szkół naszego województwa, a na pokonkursowej wystawie można było obejrzeć ich dzieła - kilkadziesiąt najpiękniejszych palm wielkanocnych.
W konkursie biorą udział dzieci od klasy „0” do ostanich klas gimnazjum. W tym roku do konkursu zgłoszono 50 palm.

Pielgrzymka maturzystów - druga tura

Powierzmy naszą przyszłość Bożemu Miłosierdziu - te słowa towarzyszyły maturzystom z diecezji rzeszowskiej, którzy 12 marca pielgrzymowali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W drugiej turze do Łagiewnik pielgrzymowali maturzyści z dekanatów rzeszowskich oraz tyczyńskiego i sokołowskiego, łącznie 2 815 osób.
Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Edward Białogłowski w asyście 28 kapłanów, brali w niej udział - oprócz uczniów - nauczyciele, wychowawcy i rodzice tegorocznych maturzystów.
Maturzyści modlili się o światło nadziei i o dobry wybór dalszej drogi życiowej.

„Ukrzyżowana miłość” - rekolekcje dla dziewcząt

Ukrzyżowana miłość - to temat rekolekcji dla dziewcząt, które odbyły się 12 marca w domu zakonnym sióstr sercanek w Rzeszowie przy ul. Dojazd Staroniwa 7. W programie była przewidziana praca w grupach, którą poprowadziły siostry sercanki. Adorując Najświętszy Sakrament i uczestnicząc we Mszy św. oraz korzystając z sakramentu pokuty, dziewczęta miały okazję do bliższego spotkania z Jezusem.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem