Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 13/2005

Uroczystości w Zespole Szkół w Konieczkowej

8 marca Zespół Szkół w Konieczkowej obchodził 6. rocznicę nadania placówce imienia Jana Pawłą II. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Niebylcu, podczas, której modlono się zwłaszcza o zdrowie Jana Pawła II. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali uczniowie szkoły. Ciąg dalszy uroczystości odbył się w szkole. Zespół Szkół w Konieczkowej należy do rodziny szkół noszących imię Jana Pawła II.

„Będę matką, będę ojcem. Koncepcje wyboru”

9 marca Stowarzyszenie Miłość i Odpowiedzialność, samorząd studencki Politechniki Rzeszowskiej i duszpasterstwo akademickie „Szopka” rozpoczęły cykl spotkań na temat Będę matką, będę ojcem. Koncepcje wyboru. Podczas pierwszego spotkania wykład nt. Antykoncepcja - mity i fakty - wygłosił Dariusz Kłeczek. W cyklu spotkań przewidziano także projekcje filmów, dyskusje panelowe.
Spotkania odbywają się w budynku „P” Politechniki Rzeszowskiej, sala nr 10.

Rekolekcje środowisk akademickich

Środowisko akademickie zgromadzone wokół kościoła Świętego Krzyża uczestniczyło w zamyśleniach wielkopostnych od 8 do10 marca. Konferencje głosił ks. Roman Jurczak. Łączenie wiary z racjonalnym poszukiwaniem prawdy powinno być domeną każdego człowieka, a szczególnie studentów, profesorów i pasjonatów nauki - podkreśla duszpastrz akademicki ks. Janusz Miąso.

Reklama

Rekolekcje mieszkańców Schroniska pw. św. Brata Alberta

Ponad 80 mieszkańców rzeszowskiego Schroniska pw. św. Brata Alberta od 8 do 9 marca miało okazję do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził ks. Paweł Samboski wraz z Diakonią Wyzwolenia Człowieka.
Spotkania rozpoczynały się Koronką do Bożego Miłosierdzia, potem odbywała się konferencja, spotkanie w grupach, Eucharystia i na zakończenie nabożeństwa - adoracja krzyża i nabożeństwo różańcowe. Mottem rozważań wielkopostnych były słowa: Ku wolności wyswobodził nas Chrystus.

Rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym

12 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie zakończyły się rekolekcje wielkopostne. Podczas uroczystej Mszy św. kończącej ćwiczenia rekolekcyjne bp Kazimierz Górny udzielił posług alumnom poszczególnych lat. Rok trzeci przyjmuje posługę lektoratu, czwarty - posługę akolitatu, rok piąty - posługę kandydatury.
Rekolekcje wielkopostne są czasem milczenia, ciszy, skupienia. Alumni przez całe rekolekcje milczą, wsłuchując się w konferencje głoszone przez ojca rekolekcjonistę, rozważając Pismo Święte, podejmując postanowienia.
Rekolekcje w seminarium rzeszowskim głosił ks. Adam Rybicki z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, pracujący obecnie na KUL-u.

Rekolekcje dla osób niepełnosprawnych

W Centrum dla Osób Niepełnosprawnych - Caritas im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej od 13 do 11 marca odbyły się rekolekcje dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów, rodzin i przyjaciół domu.
W związku z Rokiem Eucharystii tegorocznym rozważaniom rekolekcyjnym towarzyszyły słowa Zostań z nami, Panie. Rekolekcje rozpoczęły się Koronką do Bożego Miłosierdzia, podczas Mszy św. wygłoszono naukę rekolekcyjną, a wieczorem odbyła się Droga Krzyżowa. W drugim dniu w programie rekolekcji znalazła się Msza św. z nauką rekolekcyjną, adoracja Najświętszego Sakramentu, Anioł Pański. Trzeci dzień rekolekcji rozpoczęła modlitwa różańcowa, Msza św. z nauką rekolekcyjną. Po zakończonych rekolekcjach młodzież - uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej - przedstawiali inscenizację biblijną pt. Jonasz.
Rekolekcje prowadził diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych - ks. Ludwik Krupa i dyrektor Caritas - ks. Stanisław Słowik. W rekolekcjach wzięło udział ok. 100 osób.

„Palma wielkanocna” - konkurs

11 marca w Szkole Podstawej nr. 27 w Rzeszowie odbył się finał VIII Podkarpackiego Konkursu „Palma wielkanocna”.
W konkursie, którego celem jest pielęgnowanie polskiej tradycji ludowej, udział wzięło kilkudziesięciu uczniów z 16 szkół naszego województwa, a na pokonkursowej wystawie można było obejrzeć ich dzieła - kilkadziesiąt najpiękniejszych palm wielkanocnych.
W konkursie biorą udział dzieci od klasy „0” do ostanich klas gimnazjum. W tym roku do konkursu zgłoszono 50 palm.

Pielgrzymka maturzystów - druga tura

Powierzmy naszą przyszłość Bożemu Miłosierdziu - te słowa towarzyszyły maturzystom z diecezji rzeszowskiej, którzy 12 marca pielgrzymowali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W drugiej turze do Łagiewnik pielgrzymowali maturzyści z dekanatów rzeszowskich oraz tyczyńskiego i sokołowskiego, łącznie 2 815 osób.
Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Edward Białogłowski w asyście 28 kapłanów, brali w niej udział - oprócz uczniów - nauczyciele, wychowawcy i rodzice tegorocznych maturzystów.
Maturzyści modlili się o światło nadziei i o dobry wybór dalszej drogi życiowej.

„Ukrzyżowana miłość” - rekolekcje dla dziewcząt

Ukrzyżowana miłość - to temat rekolekcji dla dziewcząt, które odbyły się 12 marca w domu zakonnym sióstr sercanek w Rzeszowie przy ul. Dojazd Staroniwa 7. W programie była przewidziana praca w grupach, którą poprowadziły siostry sercanki. Adorując Najświętszy Sakrament i uczestnicząc we Mszy św. oraz korzystając z sakramentu pokuty, dziewczęta miały okazję do bliższego spotkania z Jezusem.

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tegoroczne warszawskie pielgrzymki na Jasną Górę

2019-07-23 13:19

lk / Warszawa (KAI)

Młodzież i studenci, niepełnosprawni z opiekunami, mieszkańcy stołecznej Pragi i uczestnicy „Pielgrzymki Matki” - 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszą 5 i 6 sierpnia na Jasną Górę. Kilka dni później na pątniczy szlak wyruszą stołeczni rowerzyści.

Bożena Sztajner/Niedziela

Wśród różnych propozycji na wakacje z Bogiem znaczące miejsce zajmują zawsze pielgrzymki piesze na Jasną Górę – szczególnie te wędrujące na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, ale także te zmierzające ku tronowi Matki Bożej Częstochowskiej na uroczystości 26 sierpnia. Co roku z Warszawy rusza kilka pątniczy wypraw, bierze w nich udział wiele osób, od młodzieży i studentów poprzez długoletnich pielgrzymów aż po osoby niepełnosprawne i ich opiekunów.

Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin

Jako pierwsza wyruszy ze stolicy 36. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin. Rozpocznie się tradycyjnie 5 sierpnia rano uroczystą Eucharystią w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, w parafii Narodzenia Pańskiego na Witolinie (ul. Ostrobramska 72).

Licząca zwykle około 600 osób rzesza pielgrzymów będzie szła trasą z Warszawy przez Glinki, Warkę, Białobrzegi i inne miejscowości, by po pokonaniu 315 km stanąć na Jasnej Górze 14 sierpnia, w przeddzień głównych uroczystości maryjnych.

Wśród pięciu grup pielgrzymkowych jedna jest wyjątkowa – stanowiąca ewenement wśród innych pielgrzymek tzw. Grupa Biała, w której pielgrzymują dzieci. Niecodzienny klimat i atmosfera modlitwy, wspólne świadectwo wiary, każdego dnia pogłębiające się doświadczenie wspólnoty w tym roku będzie przeżywane pod hasłem "W mocy Bożego Ducha".

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

Rano 5 sierpnia na Jasną Góre wyruszy też XXXIX Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. W tym roku jej hasłem przewodnim będą słowa „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, wypowiedziane przez św. Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat.

Tegoroczną nowością jest elektroniczny system zapisów na pielgrzymkę, czynny od dnia 1 czerwca pod adresem e-wapm.pl. Nie likwiduje on jednak stacjonarnego punktu rejestracji przy kościele św. Anny.

– Mamy szczerą nadzieję, że od tej pory na Krakowskim Przedmieściu pielgrzymi będą mogli szybciej odebrać pakiety i uniknąć stania w kolejkach. Jeśli nie jesteście za pan brat z technologią – nie lękajcie się, również na miejscu służby zapisów będą wam w stanie pomóc w okiełznaniu nowego procesu rejestracji – zapewniają służby pielgrzymkowe.

Pielgrzymka wyruszy zaraz po Mszy św. sprawowanej o godz. 5.30 w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych

Tego samego dnia sprzed kościoła parafialnego św. Józefa Oblubieńca na warszawskim Kole wyruszy na Jasną Górę 28. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Pątniczą wyprawę organizuje Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. odprawioną o godz. 6.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia ok. godz. 17.00. Zapisy przyjmowane będą od 2 do 4 sierpnia w kościele św. Józefa w godz. 9.00-19.00 oraz w dniu wyjścia pielgrzymki lub na trasie. Przy zapisach osoba niepełnosprawna powinna wskazać swojego opiekuna i wypełnić kartę medyczną (chodzi o informację o przyjmowanych lekach).

Historia pielgrzymki sięga roku 1992, gdy niepełnosprawni, którzy do tej pory brali udział w ogólnych pielgrzymkach z Warszawy na Jasną Górę zgłosili postulat zorganizowania własnej pielgrzymki, dostosowanej do potrzeb pątników na wózkach.

Należało w szczególny sposób wytyczyć trasę, tak żeby większą część stanowiły odcinki z dobrą nawierzchnią, zapewnić dobre warunki noclegowe, zorganizować sprzęt i serwis techniczny, znaleźć wielu zdrowych wolontariuszy, gotowych do dziesięciodniowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zadania te wziął na siebie doświadczony kwatermistrz WAPD - ks. Stanisław Jurczuk wraz z ekipą.

Pierwsza pielgrzymka liczyła 250 pątników, zdrowych i niepełnosprawnych. Od tego czasu każdego roku przybywa pielgrzymów (w 2002 r. było ich ok. 900, w tym 100 na wózkach inwalidzkich). Przybywa także gości z zagranicy, którzy dzielą z Polakami trudy pielgrzymowania.

Warszawska Pielgrzymka Piesza

Dzień później, 6 sierpnia pod hasłem "Jasnogórska Matka Życia" wyruszy sprzed kościoła oo. paulinów 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Mszy św. na rozpoczęcie wędrówki na Jasną Górę będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"Warszawska Pielgrzymka Piesza, określana mianem „Pielgrzymki Matki”, wyruszy na pątniczy szlak z Warszawy na Jasną Górę w Święto Przemienienia Pańskiego w dniu 6 sierpnia 2019 r. Kontynuujemy tym samym dzieło, które zostało zapoczątkowane przez o. Innocentego Pokorskiego w 1711 r. w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Warszawie" - informuje w zaproszeniu na pątniczy szlak o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu św. Pawła I Pustelnika.

Tegorocznemu pielgrzymowaniu będzie towarzyszyć intencja beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. "Ten gorliwy czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej swego czasu złożył akt osobistego oddania się w niewolę Maryi. Wyraził go słowami: „Oddaję się Tobie, Maryjo, całkowicie w niewolę (…). Wszystko, cokolwiek czynić będę przez Twoje ręce Niepokalane, Pośredniczko łask wszelkich, oddaję ku chwale Trójcy Świętej – Soli Deo!” - przypomniał o. Chrapkowski.

Jak dodał: "Żyjemy w niełatwych czasach, w których nasza wiara i wierność Bogu oraz Kościołowi jest wystawiana na wiele niebagatelnych prób. Niech to zawierzanie Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło także walczyć o wiarę i Kościół w innym trudnym okresie, nawet za cenę uwięzienia, będzie dla każdego z nas zachętą i inspiracją, aby na doświadczenia, które w nas uderzają, także odpowiedzieć bezgranicznym zawierzeniem się Bogu poprzez oddanie się Maryi z Jasnej Góry".

Zapisy: na stronie www.paulini.com.pl od 15 lipca do 2 sierpnia oraz w dolnym kościele (ul. Długa 3) w dniach 2-5 sierpnia.

Na rowerach sprzed Świątyni Opatrzności Bożej

Z intencją dziękczynną za 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w kierunku Jasnej Góry wyruszą w niedzielę 11 sierpnia warszawscy rowerzyści. Wyprawa zostanie poprzedzona Mszą św. o godz. 8.00 w Świątyni Opatrzności Bożej.

W drodze na Jasną Górę rowerzyści odwiedzą kilka sanktuariów, w tym bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą, Św. Rodziny w Studziannej i św. Anny w Świętej Annie. Każdy z pielgrzymów zostanie wyposażony w silikonowy różaniec na rękę oraz wysokiej jakości siatkową kamizelkę ostrzegawczą odblaskową. Grupa powinna dotrzeć na jasnogórskie wały 14 sierpnia po południu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem