Reklama

Abdykacja

Abp M. Mokrzycki przestrzegł przed polemikami nt. rezygnacji Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

BOŻENA SZTAJNER

Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przestrzegł przed wdawaniem się w polemiki toczące się na całym świecie wokół oceny podjętej przez Benedykta XVI decyzji o ustąpieniu z urzędu. W liście z 12 lutego, wystosowanym w imieniu Konferencji Biskupów Ukrainy do duchowieństwa i wiernych, wezwał jednocześnie do wspólnych modlitw za dar posługi Ojca Świętego i w intencji wyboru jego następcy i za uczestników przyszłego konklawe.

„Będąc, jak wszyscy bardzo zaskoczeni, odczuwając w sercu żal i smutek, z wielkim szacunkiem przyjmujemy decyzję Jego Świątobliwości Benedykta XVI i prosimy również Was, abyście w duchu posłuszeństwa i w poczuciu prawa wolności, jakie posiada papież, przyjęli Jego świadomie podjętą rezygnację i z wdzięcznością złożyli Panu Bogu dziękczynienie za ten pontyfikat. Proszę o to jako Wasz Metropolita, a wcześniej jako osobisty sekretarz Benedykta XVI, wraz z całym Episkopatem Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie” – napisał lwowski metropolita.

Reklama

Wezwał następnie do odprawienia „w każdej wspólnocie parafialnej naszej metropolii” dziękczynnych mszy św. za dar posługi Ojca Świętego w niedzielę 24 lutego, poprzedzającą zakończenie jego pontyfikatu, czyli czwartek 28 bm.

„Wyjątkowość chwili i wydarzenia, mimo trwającego Wielkiego Postu, przynagla, aby w niedzielę dziękczynienia za pontyfikat wyśpiewać przed wystawionym Najświętszym Sakramentem hymn wdzięczności «Ciebie Boga wysławiamy» za – jak to określił 11 lutego w Watykanie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano – «światły pontyfikat, pełniony z tak wielką miłością i pokorą». Wraz z dziękczynną modlitwą wypraszajmy obfitość Bożej łaski i dar zdrowia dla ustępującego papieża” – głosi apel abp. Mokrzyckiego.

Hierarcha poprosił też kapłanów o sprawowanie w niedzielę 3 marca w każdej parafii mszy św. w intencji wyboru nowego papieża i za członków konklawe. „Szczególnym akcentem tej modlitwy niech będzie odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego «O Stworzycielu Duchu przyjdź»” – wskazał pasterz lwowski.

Na zakończenie swego listu przytoczył fragment homilii wygłoszonej przez papieża 28 maja 2006 w Krakowie, w której apelował on do Polaków, podobnie jak niegdyś Jan Paweł II, o dochowanie wierności Kościołowi i dawanie świadectwa wiary. „Niech te słowa pozostaną dla nas przesłaniem i drogowskazem, bardzo jasnym i czytelnym, szczególnie w przeżywanym Roku Wiary, zainaugurowanym przez obecnego papieża, którego powierzona mu przez Chrystusa misja dobiega końca, ale Jego nauczanie pozostaje w Kościele i jest głosem mocnej wiary, nadziei i miłości” – podkreślił abp Mokrzycki.

2013-02-14 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI wydał niepublikowane homilie

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI postanowił wydać drukiem niepublikowane dotąd homilie z Pentling. Papież Senior mieszkał na stałe w tym miasteczku w latach 1969-1977, kiedy był profesorem teologii na uniwersytecie w sąsiedniej Ratyzbonie. Przyjeżdżał tam również i później ponieważ do dzisiaj istnieje tam jego prywatny dom, w którym po zakończeniu posługi w Kongregacji Nauki Wiary zamierzał spędzić emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Rekonstrukcja historyczna w Jarosławiu

2021-09-16 10:03

Henryk Grymuza

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Jarosław pamięta. Pamięta zawsze. Pamięta szczerze. Pamięć o bohaterach tej ziemi zachowuje głęboko we wdzięcznych sercach. Miłość do Ojczyzny i pamięć o jej obrońcach jest nieodzownym kanonem sumienia i polskiej racji stanu. Jarosławski żołnierz i twórca Michał Zieliński napisał piosenkę „Serce w Plecaku”. Była obecna na niemal każdym froncie, w każdej formacji, pod dachem każdego namiotu żołnierskiego. I dlatego tym dostojnym tytułem nazwano zorganizowaną 11 września rekonstrukcję historyczną obejmującą lata 1914 – 1939.

W kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla na uroczystej mszy świętej zgromadziła się młodzież, harcerze, przedstawiciele wojska, policji i innych służb mundurowych, także weterani, nauczyciele, sami jarosławianie, goście przybyli z różnych stron kraju aby w zjednoczeniu modlitewnym powierzyć Panu tych, którzy za Ojczyznę oddali życie i tych, którzy jeszcze żyją by świadczyć o hitlerowskim i sowieckim okrucieństwie. Dzięki kombatantom, pedagogom i stowarzyszeniom lokalnym budowana jest w tym mieście głęboka tożsamość z tym co polskie i co wymaga nieustającej pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję