Reklama

WSD w Łomży

Nowy rok pracy

Diakon Jacek Dąbrowski
Edycja łomżyńska 44/2001

11 października br. odbyła się uroczysta inauguracja 82. roku akademickiego w naszym łomżyńskim Wyższym Seminarium Duchownym. Miała ona szczególny charakter ze względu na bogatą oprawę całej uroczystości. Obecni byli bp Stanisław Stafanek, bp Tadeusz Zawistowski, gość z Kamerunu - bp Eugeniusz Jureczko - ordynariusz diecezji Yokadouma, ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański - dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wychowawcy i moderatorzy naszego Seminarium oraz księża pracujący w centralnych urzędach diecezji, księża dziekani, proboszczowie i wikariusze, a także siostry, bracia zakonni i osoby świeckie, które pracują, bądź pracowały wcześniej w naszej wspólnocie.

Nie zabrakło w tym dniu przedstawicieli władz samorządowych w osobach Wiceprezydenta miasta, Starosty oraz środowiska akademickiego, reprezentowanego przez Rektorów dwóch łomżyńskich uczelni: Wyższej Szkoły Agrobiznesu i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. B. Jańskiego.

Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy udaliśmy się na dziedziniec seminaryjny, aby dokonać poświęcenia figury Maryi - Matki i Wychowawczyni Powołań Kapłańskich, której " u początku trzeciego tysiąclecia powierzone zostały nowe pokolenia kapłanów Kościoła łomżyńskiego". Następnie złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II, który obecnie znajduje się przed gmachem naszej uczelni i upamiętnia pobyt Papieża w Łomży przed dziesięciu laty.

Sesję inauguracyjną, czyli drugą część uroczystości, otwierał i zamykał chór seminaryjny, śpiewając Gaude Mater Polonia i Gaudeamus igitur. Wykład inauguracyjny natomiast wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański z UKSW. Mówił on o roli męczenników w dziejach Kościoła i narodu polskiego, o ich wpływie na kształtowanie i rozwój państwowości w naszej Ojczyźnie. Mimo że dziś nie docenia się ich, nie można zapomnieć o owocach ich męczeństwa. Św. Wojciech i św. Stanisław stali na straży Polski, jej ducha i niepodzielności. To z ich krwi wyrośli wyznawcy Chrystusa na naszej ziemi. O. Maksymilian Maria Kolbe jest przykładem człowieka, który dla Boga i drugiego człowieka poświęca swoje życie. Tych trzech męczenników w sposób szczególny czcił Prymas Tysiąclecia - kard. Stefan Wyszyński, doceniając ich rolę w budowaniu i kształtowaniu polskości.

Wiele można byłoby pisać o tym dniu w naszym Seminarium. Ja jednak chciałbym jeszcze wspomnieć o tych spośród osiemdziesięciu czterech alumnów, dla których ten dzień był najważniejszy. Mam tu na myśli kolegów z I roku. To właśnie oni zostali formalnie włączeni w grono studentów naszej uczelni i z rąk Biskupa Stanisława otrzymali seminaryjne indeksy. Rozpoczęła się dla nich nowa droga, która poprzez studia filozoficzno-teologiczne doprowadzi ich do kapłaństwa. Życzymy im wszystkim samych sukcesów w nauce, a przede wszystkim tego, aby dobrze się czuli w naszej wspólnocie.

Niech ten nowy rok akademicki dla całej społeczności seminaryjnej będzie rokiem szczególnej obfitości łask Bożych, abyśmy, jak powiedział Ksiądz Rektor w swoim przemówieniu, "byli zawsze mocni autentyczną mądrością wiodącą na drogach do Boga i człowieka".

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem