Reklama

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Wacława Daruka

Teresa Krawczyk
Edycja zamojsko-lubaczowska 13/2005

27 lutego br. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach złoty jubileusz kapłaństwa obchodził ks. kan. Wacław Daruk.

Urodzony 15 sierpnia 1928 r. w parafii Trzeszczany święcenia kapłańskie otrzymał 20 lutego 1955 r. w Lublinie. Razem było święconych wówczas 12 kapłanów, z których 4 odeszło już do domu Ojca: ks. Kazimierz Maścibroda (+1987), ks. Franciszek Szczerbik (+1994), ks. Henryk Franecki (+1998) i ks. Stanisław Szczuka (+2002). Z ośmiu żyjących aż sześciu wspólnie świętowało jubileusz w Trzęsinach: ks. dr Władysław Zakrzewski z Lublina, ks. Jan Mackiewicz z Tereszpola, ks. Kazimierz Bender ze Świerszczowa, ks. Tadeusz Brzyski z Księżomierza, ks. Jan Chudzik z Rogóźna oraz ks. Wacław Daruk, rezydent w Trzęsinach. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Władysław Zakrzewski, a homilię wygłosił ks. kan. Jan Mackiewicz. W koncelebrze uczestniczyli: dziekan ks. Bogusław Wojtasiuk i kapłani z dekanatu Biłgoraj Północ, kapłani rodacy parafii Trzęsiny i Trzeszczany, kapłani z sąsiednich parafii, kapłani z domu seniora w Biłgoraju oraz proboszcz parafii ks. kan. Julian Brzezicki. Na uroczystość przybyło 28 kapłanów, rodzina Jubilata z Trzeszczan, parafianie oraz goście.
Ks. Wacław Daruk, który obarczony cierpieniem nie wstaje już z łóżka, wraz z innym jubilatem ks. Tadeuszem Brzyskim, dzięki podłączonemu nagłośnieniu, zjednoczeni ze wspólnotą w kościele, sprawowali Mszę św. na plebanii. Uroczystą Mszę św. poprzedziła akademia na cześć dostojnego Jubilata. Słowa uznania dla kapłaństwa i życzeń wydeklamowali i odśpiewali: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czarnymstoku, młodzież z parafialnego oddziału KSM-u, członkinie Legionu Maryi, parafianie i goście. Szczególnie wzruszały Jubilata i obecnych słowa ułożone z okazji jubileuszu przez parafian: Janinę Glinę, Krystynę Borsuk oraz poetę ludowego Władysława Koczota.
W modlitwie wiernych nawiązano do życia Jubilata i gorąco modlono się o zdrowie dla niego. Ks. kan. Wacław Daruk, spośród 50 lat kapłaństwa 35 lat służył w naszej parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Jako kapłan był wzorem dla innych, jak służyć Bogu i bliźnim. W ostatnich latach zmaga się on z chorobą i cierpieniem, ale nadal znamy go jako sługę Bożego pełnego szlachetności, dobroci i ciepła, radości i humoru, który umie nieść pomoc słowem wsparcia.
W procesji z darami przyniesiono kwiaty, 50 róż od przedstawicieli KSM-u i kosz owoców i kwiatów od uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły w Czarnymstoku, jako wyraz wdzięczności za kapłańską posługę. Dzieci przyniosły swoje dary serc (laurki z życzeniami), aby wyrazić uznanie dla służby kapłańskiej. Przedstawiciele parafii złożyli dar materialny, aby podziękować za 35 lat pracy Kapłana w tej parafii, w której służył wiernym od 5 kwietnia 1970 r. W procesji niesiono również dar bp. Jana Śrutwy, który odwiedził Księdza Jubilata w dniu rocznicy święceń i dziękując za posługę kapłańską, ofiarował piękny album.
Uroczystość zakończyło spotkanie na plebanii, gdzie Ksiądz Kanonik jeszcze raz usłyszał serdeczne słowa życzeń, a wielu parafian z szacunkiem ucałowało jego kapłańską dłoń.

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewka-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem