Reklama

Konkurs Papieski

Koniec wieńczy dzieło

Barbara Dziadura
Edycja zielonogórsko-gorzowska 13/2005

Zespół Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Zielonej Górze z okazji Dnia Papieskiego 2004 r. zaproponował zorganizowanie konkursu dla młodzieży pod hasłem: „Młodzi nadzieją Papieża. Papież nadzieją młodych”. Patronują mu biskup diecezjalny Adam Dyczkowski oraz prezydent Zielonej Góry Bożena Ronowicz. Pierwszy etap konkursu, przygotowany wraz z Diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu, został rozegrany w listopadzie 2004 r. Finał diecezjalny natomiast 12 marca 2005 r. w Zielonej Górze. Najlepsza okazała się Paulina Hames z Głogowa i w nagrodę pojedzie do Rzymu.

Na konkurs zgłosiło się ok. 600 osób z trzydziestu szkół z całej diecezji, z czego do finału zakwalifikowało się 58 osób z 22 szkół. W etapie szkolnym uczniowie mieli wykazać się znajomością tekstów nauczania papieskiego, których wyboru dokonali alumni seminarium. Były to m.in. fragmenty papieskich listów do młodych całego świata, orędzia Ojca Świętego na Światowe Dni Młodzieży, fragmenty przemówień i wypowiedzi Papieża ze spotkań z polską młodzieżą. W drugim etapie - diecezjalnym nie zmieniła się treść materiału wyjściowego, ale uczestnicy musieli wykazać się jego głębszą znajomością i umiejętnością analizy tekstu. Pytania dotyczyły zarówno znajomości treści i tematów nauczania Jana Pawła II skierowanego do młodzieży, jak i tego, jak żyć według wskazań Papieża. Rozpoczynając diecezjalny finał, Małgorzata Rogiel, dyrektorka ZSB w Zielonej Górze, wyraziła radość z tak wielkiego zainteresowania młodzieży nauczaniem Ojca Świętego: „Bardzo cieszę się, że młodzież podejmuje trud czytania pism proroka naszych czasów” - powiedziała. Obecny na rozpoczęciu konkursu bp Adam Dyczkowski pogratulował uczestnikom wyboru tematyki konkursu oraz podzielił się z nimi wspomnieniami wspólnych wędrówek po górach z kard. Karolem Wojtyłą.
Po części pisemnej, która wyłoniła finalistów, był czas na mały posiłek. Następnie uczestnicy konkursy wysłuchali koncertu orkiestry Zespołu Szkół Budowlanych, której występ podbił serca słuchaczy. Po pisemnym teście do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć uczestniczek: Marta Kacprzak z I LO w Zielonej Górze, Paulina Hames z I LO w Głogowie, Edyta Polaków z ZSO w Żaganiu, Beata Groblica z Zespołu Szkół w Witnicy oraz Sylwia Kanczurzewska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Soli. Finalistki odpowiadały na pytania przed komisją w składzie: dr Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu: kl. Tomasz Kamiński, kl. Piotr Ogrodowiak, kl. Damian Pijarski, kl. Marcin Bobowicz, dk. Waldemar Kostrzewski i dk. Grzegorz Kuperski. Bezkonkurencyjna (odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania komisji) okazała się Paulina Hames.
Wśród nagród dla najlepszych uczestników znalazł się m.in. Tryptyk rzymski z własnoręczną dedykacją Ojca Świętego Jana Pawła II, wyjazd na pielgrzymkę do Rzymu oraz na Światowe Dni Młodzieży do Kolonii, a także tygodniowy pobyt w Paradyżu na festiwalu „Muzyka w raju”, ufundowany przez ks. Ryszarda Tomczaka - rektora WSD.

Reklama

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

95-letnia pątniczka z Włoch w rozmowie z "Niedzielą" o swoim pielgrzymowaniu

2019-08-22 21:24

NIEDZIELA TV

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys. jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka.

NIEDZIELA TV

Obejrzyj film: 95-letnia pątniczka z Włoch w rozmowie z "Niedzielą" o swoim pielgrzymowaniu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem