Reklama

Obchody 21. rocznicy powstania "Solidarności" w Bielsku Podlaskim

Tadeusz Szereszewski
Edycja podlaska 44/2001

Z inicjatywy Rady Oddziału NSZZ "Solidarność" w Bielsku Podlaskim 2 września Mszą św. sprawowaną przez ks. kan. Mariana Wyszkowskiego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się uroczystości związane z 21. rocznicą powstania Związku. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści Waldemar Pawłowski i Marian Blecharczyk, przedstawiciele "Solidarności" i mieszkańcy miasta. Uczestnicy uroczystości i parafianie mieli też okazję wysłuchać koncertu Damiana Zalewskiego z Brańska i jego sióstr.

Dwadzieścia jeden lat temu, 30 sierpnia w szczecińskiej Stoczni im. Adolfa Warskiego i 31 sierpnia w sali bhp gdańskiej Stoczni im. Lenina podpisano Porozumienia Sierpniowe. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów, m.in.: akceptacja wolnych związków zawodowych, prawo do strajku, zniesienie represji za przekonania, zwolnienie więźniów politycznych, zniesienie cen konkurencyjnych i sprzedaży na talony, wprowadzenie wszystkich wolnych sobót od pracy.

Związek "Solidarność" w umysłach wielu Polaków kojarzy się z wolnością i niepodległością, swobodą podróżowania po świecie, a przede wszystkim z brakiem cenzury i osobą Papieża budzącego ze snu uśpione społeczeństwo polskie. Choć powstanie "Solidarności" wiąże się z datą 17 września i przypomina agresję Związku Radzieckiego na Polskę, to jako wolny i niezależny związek zawodowy został oficjalnie zarejestrowany 10 listopada 1980 r. W struktury związku, będącego jednocześnie antykomunistycznym i niepodległościowym ruchem społecznym, weszli ludzie z różnymi oczekiwaniami: dla jednych głównym celem było obalenie komuny, inni chcieli walczyć o poprawę sytuacji materialnej. W podziemnym okresie istnienia "Solidarności" (1982-88) w ulicznych demonstracjach społeczeństwo manifestowało wrogość wobec totalitarnej władzy. Rozwinął się podziemny ruch wydawniczy i kulturalny.

W homilii proboszcz, ks. M. Wyszkowski przypomniał, że zarówno w ciągu wieków jak i w polskiej historii współczesnej nie było okresu, w którym skutecznie nie uczestniczyłaby Pani Jasnogórska. Odwołał się do zwycięskiego sierpnia 1920 r., bohaterskiego zrywu wolności, okupionego wielką ofiarą życia w Powstaniu Warszawskim, powstania "Solidarności", która miała swoje korzenie w wołaniach o prawdę i sprawiedliwość zapoczątkowaną wydarzeniami 1956 r., 1968 r., 1970 r. i 1976 r. "Miała swoje korzenie we łzach, krzywdzie i krwi robotniczej, w poniżaniu młodzieży akademickiej i dlatego rozrosła się w potężne drzewo ogarniające cały kraj. I chociaż rozwijała się burzliwie, to jednak przez 15 miesięcy jej legalnego działania nikt z jej przyczyny nie został ranny, ani zabity. "Solidarność" zrodzona w 1980 r. to nie tylko związek zawodowy o tej nazwie, ale dążenie całego narodu ku prawdzie, sprawiedliwości i wolności. Potwierdzeniem, że była "Solidarnością Narodu" był fakt, że stan wojenny został wprowadzony przeciwko Narodowi, a nie tylko przeciwko związkowi zawodowemu. ( ...) Maryja z Jasnogórskiego Wieczernika dotarła w sierpniu 1980 r. do Gdańskiej i Szczecińskiej Stoczni, do kopalni na Śląsku i do Huty Warszawa. Była więc przy zrywie robotniczym Narodu. Robotnicy umieszczając jej obraz w zakładzie pracy byli świadomi, że Ona staje po ich stronie, w obronie słusznych praw ludzi pracy. Dobro wspólne może się urzeczywistniać tylko wtedy, kiedy są zachowywane prawa człowieka i obywatela, kiedy pracująca osoba czuje się prawdziwym gospodarzem swojego warsztatu pracy, a nie przedmiotem zarządzania ze strony innych. Dotyczy to również ludzi pracy, kultury i nauki. Jeśli te prawa nie są przestrzegane, dobro wspólne ponosi szkodę niepowetowaną. Niech Bóg broni przed tym całą Polskę".

Po Mszy św. odbył się koncert Damiana Zalewskiego i jego sióstr z Brańska. Damian - laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień znany jest bielskiej społeczności z wielokrotnego udziału w Diecezjalnym Festiwalu Piosenki Religijnej "Śpiewajmy Panu", a także z Przeglądu Kolędy i Pastorałki Współczesnej "Kantyczka", zdobywając sukcesy i wyróżnienia. Tym razem w Bielsku Podlaskim zaprezentował się wraz z siostrą Darią i Justyną. Jego piosenki dają możliwość do refleksji, a pytanie, które stawia sobie w jednej ze wzruszających piosenek Kim ja jestem? odnosi się do nas wszystkich, pozwala ujrzeć siebie w pokorze i bezgranicznym zaufaniu Bogu. Koncert "Rodziny Zalewskich" był też okazją do promocji płyty CD i kasety magnetofonowej Damiana.

Po Koncercie uczestnicy uroczystości przeszli na Cmentarz Wojenny. Tu, przed XIV stacją Polskiej Drogi Krzyżowej głos zabrali starosta Marek Łukaszewicz, poseł Waldemar Pawłowski i Krzysztof Linka akcentując początki powstania NSZZ "Solidarność", jej program i podłoże polityczne. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i wiązanek przy XIV Stacji Drogi Krzyżowej, na której wypisane są słowa:

1944-1989, Walka o wolną Polskę, Zbrojne podziemie, Stalinizm, Poznań, Radom, Wybrzeże, Solidarność, Stan Wojenny, Mordy Polityczne.

Ojczyzno ma... Tyle razy pragnęłaś wolności, Tyle razy tłumił ją kat, Ale zawsze czynił to obcy, A dziś brata zabija brat.

Fundatorem tej tablicy jest "Solidarność" w Bielsku Podlaskim.

Minęła kolejna rocznica wielkiego narodowego zrywu Polaków, który w znacznym stopniu przyczynił się do zmiany oblicza tej ziemi i układu sił politycznych w Europie. Pamiętamy dobrze modlitwę papieża Polaka na Placu Zwycięstwa w Warszawie, który wołał: "Niech zstąpi Duch i odnowie oblicze Tej Ziemi". Dziś nie może ona stać się dla wielu tylko reliktem przeszłości.

Reklama

Watykan: czterech Polaków weźmie udział w Synodzie dla Amazonii

2019-09-21 13:39

st (KAI) / Watykan

Czterech Polaków, w tym trzech biskupów, weźmie udział w rozpoczynającym się 6 października Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii – wynika z opublikowanej dziś listy jego uczestników.

Agnieszka Kutyła

W gronie 185 członków obok moderatorów Synodu, prefektów dykasterii Kurii Rzymskiej, wymieniono także nazwiska biskupów reprezentujących zainteresowane konferencje episkopatów, osoby mianowane przez Ojca Świętego, audytorów i autorki, przedstawicieli zakonów, delegatów bratnich Kościołów chrześcijańskich, a także współpracowników.

Jednym z delegatów episkopatu Boliwii jest biskup pomocniczy archidiecezji Santa Cruz de la Sierra, Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv. Natomiast wśród delegatów episkopatu Brazylii znaleźli się biskupi Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional oraz biskup Marian Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari. Jednym z asystentów w sekretariacie generalnym synodu będzie ks. Mirosław Juchno z diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2019-09-21 22:35

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami na temat zmian personalnych w Biurze Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Należy zaznaczyć, że pani Joanna Adamik w dniu 10 sierpnia br. w piśmie skierowanym na ręce Księdza Arcybiskupa stwierdziła, m.in.: „(…) wyrażając szczerą wdzięczność za ostatnie lata i miesiące pracy i służby dla Księdza Arcybiskupa, także za wszystkie gesty i słowa osobistej życzliwości wobec mnie i moich bliskich, proszę o zwolnienie mnie z obowiązków”. Ta prośba została ostatecznie przyjęta w dniu 19 bm., przy zachowaniu umownego (miesięcznego) trybu wypowiedzenia i wynagrodzenia, pomimo rezygnacji ze świadczenia pracy.

Natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem