Reklama

Chrześcijaństwo chwil powszednich

Agata Kumaniecka
Edycja podlaska 44/2001

W jednym ze swoich wierszy R. Brandstaetter modlił się, by nasze chrześcijaństwo było chrześcijaństwem każdej chwili, byśmy " wpuścili" Pana Boga w każdą dziedzinę naszego życia. I właśnie dlatego już po raz drugi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, działające przy parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim i młodzież zgromadzona w Ruchu Światło-Życie przy parafii Narodzenia Matki Bożej wspólnymi siłami zorganizowały Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Nad całością czuwał ks. Robert Solka.

O poniedziałku mówi się zazwyczaj "szewski". Inni, powtarzając tytuł jednego z filmów mówią, że "nie lubią poniedziałku", ale to właśnie w poniedziałek rozpoczęliśmy ów Tydzień. Bardzo wydawałoby się lekko, bo filmem i to amerykańskim pt. Pearl Harbor. Tyle tylko, że po ostatnich wydarzeniach w USA film wcale nie okazał się lekkim - zmusił do refleksji o miłości, także o miłości do Ojczyzny, przyjaźni, poświęceniu, wierności.

Wtorek to dobry dzień, by zagrać w kosza. Pewnie równie dobry jak każdy inny, ale my właśnie we wtorek kibicowaliśmy czterem drużynom; księży i kleryków z naszego seminarium, nauczycielom, drużynie organizatorów i drużynie chłopców z Zespołu Szkół Ekonomicznych. I choć puchar powędrował do drużyny nauczycieli, to i tak największą frajdę sprawiło wszystkim zawodnikom samo granie.

A w środę - cóż, w środę nikt nie chciał opuścić sali koncertowej szkoły muzycznej, bo "koncertowo" rozbawił wszystkich kabaret "Na żywo". Żywe też były dialogi między sceną, a publicznością, która bardzo spontanicznie reagowała na wszystkie poczynania grających.

Czwartek. To już tradycja kilkuletnia, ze w każdy czwartek w Karmelu młodzi ludzie gromadzą się przed Najświętszym Sakramentem, bo modlitwa jest mocą, by codzienność miała smak i sens.

A piątek to już 9 Diecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej. Uroczyste rozpoczęcie, przesłuchania i znów chwila refleksji - tym razem dotycząca narkotyków. "Lustra" to tytuł sztuki, którą mieliśmy okazję obejrzeć i to ona właśnie dotyczyła problemu narkomanii.

Sobota to też przesłuchania konkursowe i koncert zespołu " Sunday" i mnóstwo spotkań w tzw. kuluarach. To wszystko tworzy bardzo specyficzna atmosferę Festiwalu, niepowtarzalny klimat.

Niedziela - pierwszy dzień tygodnia, a ostatni dzień Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Rozpoczynamy Mszą św. w bazylice mniejszej, którą celebruje ks. Wiesław Niemyjski, ubiegłoroczny dyrektor Festiwalu. A po południu finał. Ogłoszenie wyników, koncert laureatów, pożegnania ze znajomymi i możnaby powiedzieć: "koniec". Koniec i Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej i Festiwalu. Można to wszystko co się działo jakoś podsumować, podliczyć, ale to nie tak. To nie jest koniec, bo znów jest poniedziałek i wtorek, i środa - zwyczajna codzienność. I właśnie ta codzienność ma być pełna Boga. Tak naprawdę nic się nie kończy, coś w nas zostaje, a przede wszystkim ma trwać zakorzenione w Bogu, by chrześcijaństwo nasze było rzeczywiście chrześcijaństwem chwil powszednich.

Reklama

Indie: nowe prawo ma na celu nękanie chrześcijan

2019-09-19 17:58

vaticannews.va / Vasai (KAI)

Rząd Himachal Pradesh, górzystego stanu w północno-zachodnich Indiach, kierowany przez nacjonalistyczną partię ludową Bharatiya Janata, zatwierdził nowe, bardziej restrykcyjne prawo, mające zapobiegać przymusowym nawróceniom. W praktyce dąży ono do zablokowania wszelkiej działalności ewangelizacyjnej.

utoimage/Fotolia.com

Ustawa nakłada surowe kary od pięciu do siedmiu lat więzienia za tzw. zmuszanie do nawrócenia. Wymaga dodatkowo, aby przyszli konwertyci i ich duchowni, deklarowali swój zamiar z miesięcznym wyprzedzeniem w liście do sędziego okręgowego.

„To narzędzie do nękania bezbronnych chrześcijan. Jego celem jest zasianie podejrzeń w stosunku do nas, że nawracamy na siłę” – ocenia Sajan K George, przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC). Dowodem na to jest nasilająca się w Indiach przemoc wobec wyznawców Chrystusa mimo, iż prawo do wolności religijnej jest zapisane w konstytucji.

Każdego miesiąca zdarza się tam kilkadziesiąt ataków na modlących się chrześcijan: tłum hindusów przybywa na Mszę czy spotkanie modlitewne, krzyczy obelżywe hasła i bije modlących się. Ofiarami przemocy często stają się kobiety i dzieci. Następnie księża lub pastorzy są aresztowani przez policję pod fałszywymi zarzutami przymusowych nawróceń. W jednej z wiosek tłum oprawców zabrał kilkudziesięciu chrześcijan siłą do świątyni hinduskiej, gdzie zmuszano ich do oddawania czci hinduskim bogom.

Zdaniem abp. Felixa Machado, metropolity Vasai, od lat zaangażowanego w dialog międzyreligijny w Indiach i poza nimi, nowe prawo ma na celu zablokowanie wszelkiej działalności ewangelizacyjnej.

„Hindusi uważają, że każda religia jest dobra. Wobec tego dlaczego ktoś miałby chcieć ją zmieniać? Dlatego każde nawrócenie uważają za dokonane pod przymusem. Stąd w Indiach panuje powszechne przekonanie, że Kościół katolicki jest tam tylko po to, żeby zmuszać do zmiany religii – wyjaśnia w wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Machado. - Dla mnie jako chrześcijanina jest jasne, że każdy rodzi się z prawami człowieka i wolnością sumienia, która pozwala mu wybrać religię jaką chce. Jednak to nowe prawo nie daje wolności, a wręcz przeciwnie – zniewala, bo zmusza człowieka do pozostania całe życie w tradycji, w której się urodził”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

2019-09-19 21:17

Zofia Białas

W pierwszym dniu, 18 września, uczniowie wieluńskich szkół obejrzeli w Kino – Teatrze „Syrena” film, „Kto napisze naszą historię” poświęcony Emanuelowi Ringelblumowi i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat, zwiedzili także w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu wystawę "Izrael- dziedzictwo innowacyjności", która oficjalnie została otwarta w dniu następnym, czyli 19 września. Wystawę, dzięki staraniom pani Iwony Urbanek, nauczycielki języka polskiego i historii w Zespole Szkół nr 3, podróżniczki z zamiłowania, przywieziono z Izraelskiej Ambasady w Warszawie.

Zofia Białas

Z wystawy (otwarta do 1 października) dowiedzieliśmy się, że Izrael to tylko 22 tys. km kwadratowych powierzchni i 9 mil. Ludności, stolica to Jerozolima – pierwsze miasto w świecie w całości pokryte siecią Wi-Fi, to także 273 km plaż nad Morzem Śródziemnym, Morzem Martwym, Morzem Czerwonym i najwyżej na świecie położonym Jeziorem Galilejskim, to także 9 naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla i ciągle wzrastająca liczba drzew, to ponadto jeden z 8 krajów, który w Kosmos wysłał własnego satelitę…

Otwarcie wystawy i przewidziane na ten czas spotkanie z Piotrem Pabisiakiem - podróżnikiem i fotografem, absolwentem Zespołu Szkół nr 3 - poprzedził spektakl „Chatuna” (Wesele) w reżyserii i scenografii dr Doroty Eichstaedt – nauczycielki języka polskiego II LO im. Janusza Korczaka, wystawiony w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury przez działający w II LO teatr „Post Scriptum”. Spektakl „Chatuna” to wspaniała lekcja tolerancji i poszanowania inności oraz pokazanie, że wszyscy ludzie są braćmi, niezależnie od rasy, języka, narodowości, ważne by potrafili z sobą nawiązać dialog…

Zobacz zdjęcia: III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

Miłym akcentem po spektaklu był spacer uczniów Zespołu Szkół nr 3 z motylami symbolizującymi dziecięce ofiary Shoa, zaniesionymi na miejsce dawnej synagogi i żydowskiego cmentarza.

Spotkanie z Piotrem Pabisiakiem zatytułowane „Magia Izraela” to sentymentalna retrospektywna wędrówka pana Piotra przez ciekawe miejsca Izraela, niektóre widziane aż trzykrotnie, bo trzykrotnie odwiedzał Izrael. Swoją opowieść o Izraelu pan Piotr dokumentował slajdami ukazującymi nie tylko piękno tego kraju, ale także występujące w nim skrajności: bogate dzielnice z pięknymi wieżowcami, plażami, parkami (Tel Awiw) a obok nich dzielnicami biedy zamieszkanymi przez Żydów przybyłych z Etiopii. Razem z panem Piotrem odwiedziliśmy Tel Awiw, Jerozolimę, Masadę, Tyberiadę, Hajfę, Kafarnaum; popatrzyliśmy na Jezioro Galilejskie, Morze Martwe, Wzgórza Golan, zobaczyliśmy bogate ulice i ulice biedy, dzielnice arabskie…

Opowieści o Izraelu słuchali uczniowie ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 i II LO, mieszkańcy Wielunia, dyrektorzy szkół, starosta Wieluński.

Piotr Pabisiak, mówiła Iwona Podeszwa, już niebawem ponownie zagości w bibliotece. Będzie to 5 października w ramach Nocy Bibliotek, kiedy wygłosi prelekcję na temat podróży po Kubie.

Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej zakończyło spotkanie pod hasłem „Szlakiem poetów żydowskiego pochodzenia”, które poprowadziły Magdalena A. Kapuścińska i Julia Lesiak. Słowa poetów uzupełniły piosenki zagrane przez Zespół „Gwiazdy po osiemnastej” a wśród nich m.in. „Tak jak malował pan Chagall”, „Człowieczy los”…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem