Reklama

Chrześcijaństwo chwil powszednich

W jednym ze swoich wierszy R. Brandstaetter modlił się, by nasze chrześcijaństwo było chrześcijaństwem każdej chwili, byśmy " wpuścili" Pana Boga w każdą dziedzinę naszego życia. I właśnie dlatego już po raz drugi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, działające przy parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim i młodzież zgromadzona w Ruchu Światło-Życie przy parafii Narodzenia Matki Bożej wspólnymi siłami zorganizowały Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Nad całością czuwał ks. Robert Solka.

O poniedziałku mówi się zazwyczaj "szewski". Inni, powtarzając tytuł jednego z filmów mówią, że "nie lubią poniedziałku", ale to właśnie w poniedziałek rozpoczęliśmy ów Tydzień. Bardzo wydawałoby się lekko, bo filmem i to amerykańskim pt. Pearl Harbor. Tyle tylko, że po ostatnich wydarzeniach w USA film wcale nie okazał się lekkim - zmusił do refleksji o miłości, także o miłości do Ojczyzny, przyjaźni, poświęceniu, wierności.

Wtorek to dobry dzień, by zagrać w kosza. Pewnie równie dobry jak każdy inny, ale my właśnie we wtorek kibicowaliśmy czterem drużynom; księży i kleryków z naszego seminarium, nauczycielom, drużynie organizatorów i drużynie chłopców z Zespołu Szkół Ekonomicznych. I choć puchar powędrował do drużyny nauczycieli, to i tak największą frajdę sprawiło wszystkim zawodnikom samo granie.

A w środę - cóż, w środę nikt nie chciał opuścić sali koncertowej szkoły muzycznej, bo "koncertowo" rozbawił wszystkich kabaret "Na żywo". Żywe też były dialogi między sceną, a publicznością, która bardzo spontanicznie reagowała na wszystkie poczynania grających.

Czwartek. To już tradycja kilkuletnia, ze w każdy czwartek w Karmelu młodzi ludzie gromadzą się przed Najświętszym Sakramentem, bo modlitwa jest mocą, by codzienność miała smak i sens.

A piątek to już 9 Diecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej. Uroczyste rozpoczęcie, przesłuchania i znów chwila refleksji - tym razem dotycząca narkotyków. "Lustra" to tytuł sztuki, którą mieliśmy okazję obejrzeć i to ona właśnie dotyczyła problemu narkomanii.

Sobota to też przesłuchania konkursowe i koncert zespołu " Sunday" i mnóstwo spotkań w tzw. kuluarach. To wszystko tworzy bardzo specyficzna atmosferę Festiwalu, niepowtarzalny klimat.

Niedziela - pierwszy dzień tygodnia, a ostatni dzień Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Rozpoczynamy Mszą św. w bazylice mniejszej, którą celebruje ks. Wiesław Niemyjski, ubiegłoroczny dyrektor Festiwalu. A po południu finał. Ogłoszenie wyników, koncert laureatów, pożegnania ze znajomymi i możnaby powiedzieć: "koniec". Koniec i Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej i Festiwalu. Można to wszystko co się działo jakoś podsumować, podliczyć, ale to nie tak. To nie jest koniec, bo znów jest poniedziałek i wtorek, i środa - zwyczajna codzienność. I właśnie ta codzienność ma być pełna Boga. Tak naprawdę nic się nie kończy, coś w nas zostaje, a przede wszystkim ma trwać zakorzenione w Bogu, by chrześcijaństwo nasze było rzeczywiście chrześcijaństwem chwil powszednich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań

2020-02-20 15:43

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

youtube.com

Abp Jan Paweł Lenga, decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, ma powstrzymać się od głoszenia kazań i publicznego przewodniczenia liturgii. Ten sam zakaz dotyczy wypowiedzi dla mediów - poinformował KAI kanclerz włocławskiej Kurii ks. dr Artur Niemira.

Abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie, od 2011 roku przebywa w klasztorze księży marianów w Licheniu Starym na terenie diecezji włocławskiej – miejscu wskazanym przez Stolicę Apostolską.

Decyzje podjęte przez bp. Wiesława Meringa obowiązują do czasu ewentualnych rozstrzygnięć podjętych przez Stolicę Apostolską. „Do podjęcia kroków dyscyplinarnych, które mogłyby zapobiec szerzeniu się skandalu wśród wiernych, miejscowego biskupa diecezjalnego upoważnia prawo kanoniczne, zwłaszcza kanon 392 i 763 Kodeksu Prawa Kanonicznego” - tłumaczy kanclerz Kurii ks. Artur Niemira. Abp Jan Paweł Lenga głosi kontrowersyjne tezy podważające autorytet obecnie urzędującego papieża Franciszka, nie wymienia też jego imienia podczas sprawowania Mszy świętej.

Ostatnio kontrowersje wzbudziły wypowiedzi abp. Lengi w programie telewizyjnym Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”. Po jego emisji rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wyraził ubolewanie, że „abp Lenga występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”. Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodał również, że abp Lenga „nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce”.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim

2020-02-23 19:33

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

Droga Krzyżowa

kard. Wyszyński

źródło: archwwa.pl

W piatek 28 lutego na ulicach Starego Miasta w Warszawie odbędzie się Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim. Będzie to zarazem uroczyste wprowadzenie odrestaurowanego Cudownego Krucyfiksu Baryczków do archikatedry warszawskiej.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17:30 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście.

Mottem tej szczególnej Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu będą słowa “Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie”.

Drogę Krzyżową zakończy Msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego oraz adoracja Cudownego Krucyfiksu.

Organizatorami nabożeństwa na Starym Mieście są: Akcja Katolicka wraz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, parafie: katedralna oraz Nawiedzenia NMP na Przyrynku oraz kościół akademicki św. Anny w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję