Reklama

"Być uczniem Chrystusa to znaczy troszczyć się o swój rozwój"

Formacyjny wypoczynek stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Patrycja Bembenek
Edycja przemyska 44/2001

W ubiegłym roku Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację " Dzieło Nowego Tysiąclecia". Opiekuje się ona najzdolniejszą młodzieżą ( średnia powyżej 4,5) z niezamożnych rejonów i obejmuje obecnie pięć diecezji (archidiecezja przemyska, diecezje: koszalińsko-kołobrzeska, drohiczyńska, radomska i ełcka). Przewodniczący Zarządu Fundacji Paweł Gaweł zapowiada, że będzie ona rozszerzać swą działalność, a stypendyści będą pod jej skrzydłami przez cały czas nauki: gimnazjum, szkołę średnią i studia.

Po roku działalności widać pierwsze efekty pracy fundacji i jej młodych stypendystów.

Archidiecezjalny Ośrodek KSM "Nadzieja" gościł w dniach 26 czerwca - 7 lipca 2001 r. stuosobową grupę młodzieży na obozie formacyjnym (50 osób z archidiecezji przemyskiej i 50 osób z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej). Obóz ten był nagrodą nie tylko za najlepsze wyniki w nauce, ale i za formację duchową każdego uczestnika.

Przez ponad 10 dni koloniści odpoczywali nad Sanem rozważając podczas codziennej Eucharystii 10 przykazań Bożych oraz, na spotkaniach w grupach, 10 zasad KSM-owicza. Wszystko to pod opieką ks. Stanisława Siuzdaka - dyrektora ośrodka i asystenta KSM AP oraz animatorów. Nie brakowało też sportu, zabaw, śpiewu, spacerów i konkursów.

W celu urozmaicenia pobytu zorganizowane zostały trzy wycieczki: w Bieszczady (skansen w Sanoku i Komańcza, gdzie przetrzymywany był Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński), do Leżajska i stadniny koni w Wierzawicach (wycieczka ufundowana przez dyrektora przemyskiej Poczty) oraz do Przemyśla i Kalwarii Pacławskiej.

Bardzo ważnym wydarzeniem była wizyta w Pałacu Biskupim i spotkanie gimnazjalistów z abp. Józefem Michalikiem - wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Dużą niespodzianką dla uczestników kolonii była wizyta przewodniczącego Zarządu Fundacji p. Gawła, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Poczty Polskiej. Wraz z nim przybyli Jerzy Kołodziejczyk - dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty w Przemyślu i Robert Sołke - dyrektor rzeszowskiego oddziału "Ruchu". Przywieźli oni ze sobą prezenty dla stypendystów: koszulki, czapeczki, materiały edukacyjne, polary, płyty itp. ufundowane przez Pocztę Polską, Ruch i Plusa GSM.

Nikt nie wyjechał z kolonii bez upominku. Młodzież z żalem opuszczała "Nadzieję", licząc na to, że za rok wszyscy razem będą mogli znów spotkać się w tym miejscu.

Warto więc stawiać na naukę, rozwój ciała i ducha. Z inteligentnymi ludźmi pracuje się doskonale.

Reklama

Parafia w Mokrsku darem od Boga

2019-09-16 13:51

Niedziela 15 września 2019 r. to szczególny dzień w historii zarówno parafii, jak i całej gminy Mokrsko. Tego dnia bowiem wierni, wraz ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Bigajem świętowali 700-lecie parafii oraz 500-lecie parafialnego kościoła. Mszy św przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo, w koncelebrze z księżmi, związanymi z miejscową parafią, wśród nich był m.in. biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

Damian Krawczykowski /Niedziela
Zobacz zdjęcia: Mokrsko świętuje

W kościele, który zaliczany jest do zabytków sztuki sakralnej, pojawiło się także wielu dostojnych gości, m.in. przedstawicieli władz parlamentarnych oraz samorządowych. Po zakończeniu Eucharystii odczytany został list, który Premier Mateusz Morawiecki skierował do parafii z okazji jubileuszy.

Ksiądz proboszcz już na samym początku prosił wiernych o gorącą modlitwę w intencji całej społeczności parafialnej, która tego dnia przybyła na uroczystość bardzo licznie i licznie przystąpiła do Komunii św – co pochwalił abp Wacław Depo. Metropolita podziękował także wiernym za troskę o swoją świątynię, jako dar od Boga. Jak powiedział dla „Niedzieli” ks. Bigaj - Ważne dla nas jest nie tylko dbałość o kościół, jako zewnętrzny znak, ale i o wnętrze czyli ten żywy Kościół jakim są ludzie.

Podczas homilii abp Depo przypomniał historię Polski i jej burzliwe losy, które dotknęły także ziemię wieluńską, na której znajduje się parafia. Zaznaczał, że również dziś potrzeba obrony naszej Ojczyzny i ta obrona zaczyna się w pojedynczym sercu. Przekonywał do odpowiedzialności za siebie i za całą społeczność – przez realizowanie zasad Ewangelii w codzienności. Bóg cieszy się z każdego grzesznika. Miłość Chrystusa, która jest większa od grzechu - przypominał metropolita. Przytoczył także przykład problemu walki z katechezą w szkole. Jeśli nie będzie religii to kogo wychowamy? Kościoły staną się muzeami, a religia historycznym przekazem! - stwierdził abp. Depo. Na koniec motywował parafian do trwania przy sakramentach, aby piękna historia parafii w Mokrsku nadal trwała, aby wspólnie obronić to pokolenie, tak bardzo zagrożone powątpiewaniem w Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komiks o Jerzym Woźniaku

2019-09-17 00:47

Agnieszka Bugała

Materiały prasowe wydawcy

Promocja komiksu pt. „Wyrok” poświęconego pamięci żołnierza Armii Krajowej i uczestnika akcji „Burza” Jerzego Woźniaka odbędzie się 18 września o godz. 12.00 w Sali Kolumnowej jego imienia w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Na spotkanie zapraszają Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor.

Autorzy podkreślają, że życiorys Jerzego Woźniaka to gotowy scenariusz na film sensacyjny, ale też opowieść o prawym, szlachetnym człowieku, który walczył z dwoma totalitarnymi systemami i nie złamał swoich zasad w obliczu tortur i groźby śmierci, stąd pomysł, aby historię bohatera opowiedzieć. Komiks „Wyrok”, wydany przez Centrum Historii Zajezdnia, jest wyrazem szacunku dla jednego z Żołnierzy Niezłomnych i formą należnego mu hołdu, którego zresztą przez lata niezłomnym odmawiano.

Jerzy Stanisław Woźniak w 1945 roku przedarł się do Europy Zachodniej, gdzie walczył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, był też emisariuszem delegatury WiN w Londynie na teren RP. W 1947 r. zgłosił się na ochotnika do przerzucenia na teren kraju, gdzie w tym samy roku został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie skazany na karę śmierci, w tak zwanym „procesie kiblowym”. Decyzja Bolesława Bieruta zmieniła wyrok śmierci na karę dożywocia. Na wolność wyszedł dopiero w roku 1956. W latach 2001-2002 był kierownikiem w randze wiceministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rządzie Jerzego Buzka. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i był członkiem Kapituły Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Zmarł 12 kwietnia 2012 r. Spoczął na Cmentarzu Osobowickim, kilkaset metrów od jego grobu, na tym samym cmentarzu, znajdują się bezimienne groby jego kolegów z AK, wymordowanych po wojnie przez komunistów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem