Reklama

Abp Kupny cieszy się z ogłoszenia Wrocławia gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych

2018-12-30 19:09

xrk / Wrocław (KAI)

Wrocław po raz trzeci będzie gościł kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi – uczestników zapoczątkowanej przez brata Rogera, założyciela wspólnoty w Taizé, „pielgrzymki zaufania przez ziemię”. Decyzję tę ogłoszono wieczorem w Madrycie, gdzie odbywa się tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych. To ogromna radość, nobilitacja, wyzwanie i szansa - powiedział KAI metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Dodaje, że wprawdzie stolica Dolnego Śląska gościła już uczestników „pielgrzymki zaufania przez ziemię” w 1989 i 1995 r. jednak w tym czasie miasto bardzo się zmieniło. – Młodzi przyjadą do tego samego Wrocławia, ale to już nie jest taki sam Wrocław – mówi abp Kupny.

Na zmiany, jakie dokonały się w Polsce i we Wrocławiu zwraca również uwagę Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Ocenia, że to, co się nie zmieniło to otwartość i gościnność wrocławian. – Czekamy na naszych gości – mówi prezydent Stolicy Dolnego Śląska. – Rok 2019 to także szczególna dla Polski rocznica. Pamiętamy, że 15 lat wcześniej wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Jest mi niezwykle miło, że w roku takim jak ten tysiące młodych ludzi, którzy są nadzieją i przyszłością Europy, zagości we Wrocławiu - podkreśla prezydent miasta.

Metropolita wrocławski zwraca natomiast uwagę na ogrom przygotowań, jakie czekają mieszkańców całej archidiecezji. – Jan Paweł II mówił, że do Taizé przybywa się jak do źródła. Zatem musimy zrobić wszystko, by to źródło, jakim jest Ewangelia, wystrzeliło właśnie we Wrocławiu – tłumaczy arcybiskup.

Reklama

Tradycją jest, że uczestnicy spotkań, animowanych przez wspólnotę z Taizé, znajdują gościnę w domach mieszkańców archidiecezji, która jest ich organizatorem. Pasterz Kościoła wrocławskiego zauważa, że od kiedy posługuje na Dolnym Śląsku wiele razy doświadczył ogromnej wrażliwości Dolnoślązaków na potrzeby drugiego człowieka, ich otwartości oraz gotowości włączania się w inicjatywy, podejmowane przez Kościół.

– Wspomnę jedynie o dwóch wydarzeniach. Pierwsze to akcja „Dar dla Aleppo” w czasie której w bardzo szybkim czasie zebraliśmy pieniądze na wyposażenie szpitala w tym zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście. Drugie to Światowe Dni Młodzieży. Wówczas nasza archidiecezja przyjęła ponad 15 tysięcy pielgrzymów z 40 krajów świata – mówi abp Kupny, dodając: – W naszej tradycji czas Świąt Bożego Narodzenia jest przede wszystkim czasem, w którym otwieramy szeroko serca na drugiego człowieka. Nie chcemy, by ktoś był w tym okresie sam. Myślę, że będąc „na świeżo” po doświadczeniu Bożego Narodzenia otworzymy nasze domy dla pielgrzymów, którzy odwiedzą Wrocław. Znam mieszkańców Dolnego Śląska i wiem, że staną na wysokości zadania.

Za początek działalności wspólnoty w Taize przyjmuje się rok 1944. Wtedy brat Roger, przybył z kilkoma braćmi do taj niewielkiej francuskiej wioski. Pięć lat później złożyli śluby zakonne, poprzez które zobowiązali się do życia we wspólnocie. Z czasem wspólnota się powiększała. Dziś skupia braci reprezentujących kilkadziesiąt narodowości. Żyją oni dzięki własnej pracy, dzieląc się jej owocami z innymi ludźmi.

Bracia przez cały rok przyjmują młodych, którzy uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach. Każdego dnia trzykrotnie w kościele odbywa się modlitwa, która jest połączona ze śpiewami znanymi na całym świecie. Są one bardzo proste, a jednocześnie głęboko trafiają do serc. Brat Roger zainicjował także "pielgrzymkę zaufania przez ziemię", której owocem są Europejskie Spotkania Młodych, odbywające się każdego roku w jednym z miast Europy.

Uczestnicy tych spotkań wspólnie modlą się, rozważają słowo Boże, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz rozmawiają na różne tematy: duchowe, społecznej, czy artystyczne. Tradycyjnie także witają razem nowy rok. Spotkanie we Wrocławiu rozpocznie się 28 grudnia 2019 r. i potrwa do 1 stycznia 2020 r.

Tagi:
Taize abp Józef Kupny Spotkanie młodzieży

Reklama

Otwarci na moc Bożego Ducha

2019-04-30 09:16

S. Wiktoria Komańska SFMI
Edycja przemyska 18/2019, str. 4-5

XXVI Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej na ziemi dukielskiej doskonale wpisało się w XXXIV Światowy Dzień Młodzieży przeżywany w Kościołach lokalnych w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi całego świata

Jakub Winiarski

Pod hasłem roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha” w dniach 12-14 kwietnia 2019 r. odbyło się XXVI Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Gospodarzem tegorocznego spotkania, na które przybyło kilka tysięcy dziewcząt i chłopców nie tylko z archidiecezji przemyskiej, ale również ze Słowacji, Ukrainy oraz Węgier, stała się ziemia dukielska, naznaczona życiem i działalnością św. Jana. Progi swoich świątyń i domów otworzyli również mieszkańcy Iwli, Jasionki, Równego i Wietrzna, gdzie młodzież gromadziła się na nabożeństwach oraz korzystała z gościnności podczas noclegów.

Z Jezusem na Drodze Krzyżowej

Punktem inaugurującym Spotkanie była celebracja Męki Chrystusa oparta na rozważanych i krótkich pantomimach. Dla młodzieży stało się to doskonałą okazją do zatrzymania się i uświadomienia sobie, że Kościół to żywy Jezus, który również dzisiaj cierpi w każdym człowieku upadającym pod ciężarem problemów współczesnego świata. Chrystus przemierza nasze drogi i bierze na siebie nasze lęki, problemy i cierpienia. Mówiły o tym słowa podsumowujące modlitwę: „Życie Twoich uczniów, Panie, tak często jest podobne do krzyżowej drogi. Ty nam powiedziałeś: «Jeśli chcecie być moimi uczniami, weźcie swój krzyż i naśladujcie Mnie». Twoja Krzyżowa Droga jest siłą w naszym codziennym niesieniu krzyża. Dziś uświadamiasz nam, że odpowiedź na nasze pytania dotyczące krzyża znajdujemy w Twoim Słowie. Ono jest żywe, pełne Bożego Ducha. Dziś w nim pragnę szukać odpowiedzi, rozważać je i przynosić jego owoce”.

Międzynarodowa modlitwa

Drugi dzień Spotkania rozpoczął się Mszą św. w kościołach stacyjnych, po której młodzi udali się na spotkania w grupach. Tego dnia podjęli temat: „Owoce Ducha Świętego – Królestwo Boże to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym”. W godzinach popołudniowych wszystkich uczestników zaproszono do udziału w programie „Dumni z Ewangelii”. Jednym z najbardziej wymownych punktów tej części było spotkanie przy krzyżu SMAP, ustawionym na granicy polsko-słowackiej w Barwinku. Miała tam miejsce międzynarodowa modlitwa Polaków, Słowaków, Ukraińców i Węgrów. Słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego, odmawianej w kilku językach, zebrani prosili o jedność i ducha wiary dla wszystkich narodów Europy.

Spotkanie ze świadkami wiary

Ważnym elementem święta młodych były spotkania ze świadkami wiary i kultury chrześcijańskiej na scenie głównej w Dukli. Wśród nich wystąpił zespół „niemaGOtu” oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, którzy zagrali koncert ewangelizacyjny połączony ze świadectwami dotyczącymi ich powołania. Członkowie Szkoły Nowej Ewangelizacji poprowadzili „Namiot Abrahama”, gdzie uwielbiano Pana wspólną modlitwą, śpiewem i tańcem. W hali sportowej MOSiR zorganizowano centrum duchowości, kierownictwa i towarzyszenia. Tam młodzi ludzie mogli spotkać się z kapłanami i siostrami zakonnymi oraz skorzystać z rozmów na temat życia i piękna powołania w różnych jego wymiarach. Wyjątkowym miejscem stała się dukielska fara, gdzie prze cały czas trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a kapłani posługiwali w sakramencie pokuty.

Adoracja krzyża

Zwieńczeniem drugiego dnia Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej była adoracja krzyża, która odbywała się w trzech kościołach stacyjnych. To wyjątkowy moment w czasie każdego SMAP-u, który pozwala młodym ludziom pochylić się z pokorą przed krzyżem Chrystusa, tym szczególnym znakiem miłości Boga do człowieka. Wieczorna celebracja skierowała spojrzenie uczestników także w stronę Maryi, Służebnicy Pańskiej, która najdoskonalej okazała swoje posłuszeństwo woli Boga, trwając do końca pod krzyżem Syna. Przed zakończeniem adoracji tradycyjnie już alumni przemyskiego seminarium podali krzyż zgromadzonej młodzieży. Osobiste spotkanie z cierpiącym Chrystusem, który do końca nas umiłował, spojrzenie na Jego umęczoną twarz, przytulenie głowy do krzyża, to moment, który młodzi przeżywali bardzo głęboko i często wspominali go jako najcenniejszą chwilę całego Spotkania Młodych w Dukli.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa to kulminacyjny dzień Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Uczestnicy oraz mieszkańcy Dukli zgromadzili się na Rynku miasta, gdzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęcił palmy. Po obrzędzie diakon odczytał fragment Ewangelii mówiący o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a następnie wyruszyła procesja z palmami na stadion MOSiR. Tam miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego, koncelebrowana przez Pasterzy archidiecezji Przemyskiej oraz Biskupów ze Słowacji, Ukrainy i Węgier, a także licznie przybyłych duszpasterzy młodzieży.

W homilii abp Pennacchio zwrócił się do zebranych w słowach: „Chrystus żyje i chce, abyś Ty również żył. Jestem przekonany, że wasza obecność tutaj jest odpowiedzią na Jego zaproszenie, że jesteście tu i teraz, aby potwierdzić, że wybieracie Jezusa za waszego Przewodnika i za Nim chcecie kroczyć, bo to najlepszy Przewodnik, który na potwierdzenie Swej miłości umarł za nas na krzyżu i zmartwychwstał”.

Tuż przed rozesłaniem nastąpił obrzęd przekazania młodym znaku misji – książki o. Mariana Pirożyńskiego CSsR pt. „Kształtowanie charakteru”. Następnie ogłoszono miejsce kolejnego Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które w roku 2020 odbędzie się Błażowej. Na koniec głos zabrali organizatorzy i zaproszeni goście m.in. abp Adam Szal, marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński oraz o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

Do zobaczenia w Błażowej

Młodość to zadanie, które podjęte z entuzjazmem i odpowiedzialnością owocuje pięknym świadectwem wiary, ta zaś otwiera człowieka na wspólnotę Kościoła, w którym działa Duch Święty. W Jego mocy stajemy się świadkami Ewangelii, którzy z odwagą mogą świadczyć o Chrystusie zmartwychwstałym. Z tą nadzieją w sercu uczestnicy XXVI Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej udali się do swoich parafii, oczekując na kolejne spotkanie już za rok w Błażowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Depo zaprasza do ekspiacji za profanację wizerunku Matki Bożej

2019-05-21 19:05

ks.mf / Częstochowa (KAI)

Na Jasnej Górze 25 maja odprawiona zostanie Msza św. ekspiacyjna za zniewagi Chrystusa i Maryi w znaku jasnogórskiej Ikony, które miały miejsce w ostatnim czasie w Polsce. Do udziału w liturgii zachęca wiernych metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Bożena Sztajner/Niedziela

- W codziennym Apelu Jasnogórskim wypowiadamy słowem i sercem: – Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam. Dlatego w czasie, w którym nasilają się ataki na wspólnotę Kościoła i wiernych, na znaki sakramentalne i na więź z żywymi osobami naszego Pana i Zbawiciela i Jego Matki, zapraszam wszystkich do uczestnictwa w pielgrzymce na Jasną Górę Zwycięstwa 25 maja 2019 roku i udział w Eucharystii, którą odprawimy na szczycie jasnogórskim o godz. 13.00 - zwrócił się arcybiskup do wiernych.

Hierarcha podkreślił, że modlitwa będzie okazją do przeproszenia Boga za ostatnie profanacje i prowokacje wobec wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej i wspólnoty ludzi wierzących. - To spotkanie chcemy przeżyć razem ze Stowarzyszeniem Civitas Christiana, które pielgrzymuje tego dnia na Jasną Górę pod hasłami: „W Maryi pomoc” oraz „Mój Kościół – moja Matka” - napisał abp. Depo.

Wskazał też, że z inicjatywą modlitwy przebłagalnej zwróciły się do niego środowiska dziennikarskie. - Dlatego chcę wypraszać razem z wami potrzebną odwagę i świadectwo wiary, aby bronić duchowej tożsamości Narodu przez przyczynę naszej Matki i Królowej. Jeszcze raz serdecznie wszystkich zapraszam i z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z wolą metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w archidiecezji częstochowskiej od niedzieli trwa nowenna przebłagalna za profanację Maryi w znaku jasnogórskiej Ikony. W każdej parafii zanoszony jest akt wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: coraz więcej profanacji, kościoły pozostaną otwarte

2019-05-22 07:21

vaticannews.va / Poitiers (KAI)

We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

iankelsall1/pixabay

Jak podkreśla miejscowy arcybiskup, czegoś takiego jeszcze w tym kraju nie było. Zdarza się to co raz częściej. Nie są to oczywiście prześladowania – dodaje abp Pascal Wintzer – ale profanacja Najświętszego Sakramentu zadaje realny ból kapłanom i wiernym.

Podkreśla on, że cyboria, w których przetrzymywane są konsekrowane hostie nie mają żadnej wartości. Agresorzy ugodzili jednak w to, co w każdym kościele jest najcenniejsze – mówi abp Wintzer. Podkreśla, że nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za te profanacje. Nie są znane motywy tego działania. Nie wyklucza, że może w nich chodzić o wymazanie chrześcijańskiej obecności.

- Nie chciałbym, by na skutek tych włamań zamknięto kościoły, bo doprowadziłoby to do wymazania chrześcijańskiej obecności. Tymczasem kiedy kościoły są otwarte, wielu ludzi chętnie je odwiedza i to nie tylko chrześcijanie. Różne są tego powody. Niektórzy ze względów estetycznych, inni znajdują w kościele ciszę, łatwiej jest im się skupić. Odnajdują w nich pokój ducha. Bardzo mi zatem zależy, by kościoły pozostałe otwarte. Trzeba zabezpieczyć niektóre przedmioty i to należy do obowiązku właściciela, czyli gminy. Można też zastanowić się nad usunięciem Najświętszego Sakramentu, jeśli kościół nie jest regularnie używany. Wolę takie rozwiązanie, niż całkowite zamknięcie kościoła - wyjaśnia arcybiskup Poitiers.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem