Reklama

Kościół

Nieznane oblicze autora wizerunku Jezusa Miłosiernego

Nieznane oblicze autora wizerunku Jezusa Miłosiernego można poznać dzięki projektowi „Adolf Hyła nieznany”. Został on uruchomiony w postaci strony internetowej, poświęconej artyście.

[ TEMATY ]

malarz

wikipedia.pl

Na stronie Hyla.org.pl zgromadzono reprodukcje jego niesakralnych dzieł, materiały archiwalne, fotografie i pamiątki rodzinne. „Chcemy poprzez ten projekt przybliżyć postać i twórczość artysty, który znany jest jako autor obrazu Jezu, ufam Tobie, a tworzył także inne dzieła i był nauczycielem, który malarstwem zarażał młodzież” - wyjaśnia Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły.

Jego pasją były wycieczki motocyklowe oraz wędrówki po górach, które często malował. Te aktywności zostały utrwalone na fotografiach, umieszczonych na stronie. Jak podkreśla historyk Gabriel Szuster, członek stowarzyszenia, udało się dotrzeć do rodzinnych materiałów, wspomnień, zdjęć oraz zdigitalizować prace malarza - portrety, autoportrety i pejzaże.

„Dotarliśmy do dokumentów, które pokazują jego ścieżkę życiową jako nauczyciela w gimnazjach w Będzinie i w Krakowie” - opowiada. Zaprezentowane są zaświadczenia o ukończonych kursach, zdanych egzaminach i kolejnych szczeblach kariery pedagoga.

Reklama

Obraz stworzony przez Adolfa Hyłę jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie wizerunkiem Bożego Miłosierdzia. Artysta namalował go, wzorując się na znajdującym się w Wilnie obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego, który powstał pod kierownictwem św. Faustyny Kowalskiej.

Pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego Hyła namalował w 1943 r., w podziękowaniu za ocalenie rodziny z II wojny światowej. W 1944 r. stworzył kolejną wersję obrazu, który obecnie znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. Jego kopie i reprodukcje znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i w Indonezji.

W planach Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły jest wystawa niesakralnych prac artysty, wydanie albumu i nagranie rozmów z osobami, które go pamiętają.

Adolf Hyła urodził się w 1897 roku. Studiował na Wydziale Prawa i Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. W twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej. Portretował ludzi Kościoła, znanych Polaków, krewnych i przyjaciół. Jest autorem wielu pejzaży tatrzańskich. Zmarł w 1965 roku.

2019-01-03 14:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W pracowni artysty

Niedziela legnicka 15/2021, str. V

[ TEMATY ]

malarstwo

malarz

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Artysta przy portrecie kameduły, sługi Bożego o. Alojzego Macieja Poprawy

Artysta przy portrecie kameduły, sługi Bożego o. Alojzego Macieja Poprawy

Odwiedzamy pracownię mieszkającego w Borowicach artysty malarza Andrzeja Boja Wojtowicza.

Jego prace prezentowaliśmy już kilkakrotnie na łamach Niedzieli legnickiej. Niektóre z jego obrazów znajdują się też w kościołach na terenie diecezji, ale i zaczynają coraz częściej i śmielej wykraczać poza te granice. Czas więc zapytać o plany na najbliższy czas.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję