Reklama

Ważne wydarzenia w diecezji Świdnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę

1 sierpnia 2004 r. wyruszyła dwoma nurtami ze Świdnicy i Kłodzka I Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę. Ponad 1600 diecezjan odpowiedziało na apel bp. Ignacego Deca, by „w tym historycznym momencie pójść jak najprędzej do Matki”. Pątnicy pokonali ponad 250 km w ciągu 9 dni. Pielgrzymowało 20 księży, 10 kleryków, 4 siostry zakonne. Drugie tyle liczyła Grupa Duchowego Uczestnictwa, która na miejscu modlitwą towarzyszyła pielgrzymom. Ten pierwszy raz nie było łatwo, różne tradycje, różne doświadczenia złożyły się na ten pątniczy trud, ale była ogromnie dobra wola ludzi, by te trudności pokonać i dopracować się własnego stylu, własnej tradycji. Ważnej roli głównego przewodnika podjął się ks. kan. Romuald Brudnowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Kudowie Czermnej, i wywiązał się z tej funkcji wzorowo. Wspaniale spisały się też służby medyczne, porządkowe. Wielką życzliwość okazali diecezjanie, jak i mieszkańcy mijanych parafii. Na Jasnej Górze utrudzonych pielgrzymów witał bp Ignacy Dec.

jm

Pierwsza wizyta w Watykanie

Na pierwszą diecezjalną pielgrzymkę diecezji świdnickiej do Watykanu wybrano październik - miesiąc, w którym Jan Paweł II obchodził 26. rocznicę swojego pontyfikatu. Na środową audiencję generalną 20 października 2004 r. przybyło na plac św. Piotra ponad 150 pielgrzymów ze swoim pierwszym Biskupem. Reprezentując ponad 600 tys. wiernych tej nowej diecezji dziękowali Ojcu Świętemu za jej utworzenie. W darze przywieźli trzy kryształowe puchary z herbem diecezji świdnickiej. Pielgrzymką kierował ks. prał. Andrzej Raszpla.
- Ojciec Święty był bardzo zadowolony z naszego przybycia do Watykanu, dwukrotnie nas pozdrowił i życzył, żebyśmy ten kościół nowy budowali w Bożym błogosławieństwie - mówił bp Ignacy Dec po wizycie w Watykanie. Ojciec Święty w rozmowie z Biskupem świdnickim interesował się organizacją i działalnością nowej diecezji: - Pytał ile mamy dekanatów, parafii, ilu księży. Pytał też o seminarium, o kleryków, ilu zgłosiło się na I rok studiów, czy kształcimy teologów świeckich - opowiadał bp Dec.
Pasterz i wierni nowej diecezji mają nadzieję, że Jan Paweł II przy najbliższej wizycie do Polski odwiedzi te tereny. - Zaprosiłem Ojca Świętego w odwiedziny do nas - mówił bp Dec. Jeżeli przyjedzie do Polski to jest nadzieja, że odwiedzi diecezję świdnicką. Jest to bowiem jedyna diecezja, której do tej pory Ojciec Święty nie odwiedził...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

LS

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

W tym roku, ogłoszonym przez Jana Pawła II Rokiem Eucharystii, 29 marca wyruszy do Ziemi Świętej diecezjalna pielgrzymka pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.
W programie wędrówka śladami Jezusa - Betlejem, Bazylika Narodzenia Pańskiego, Ain Karem, Nazaret, Kana Galilejska, a także miejsce ustanowienia Eucharystii, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Organizatorem pielgrzymki jest ks. prał. Andrzej Raszpla.

jm

Biskupia wizyta w Szczawnie Zdroju

Gościem miasta i parafii Szczawna Zdroju był w czwartek 3 marca br. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. Przybył, by dokonać wizytacji kanonicznej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Goszczący w Szczawnie Zdroju po raz czwarty bp Dec został uroczyście przywitany w godzinach przedpołudniowych w Ratuszu miejskim przez burmistrza Tadeusza Wlaźlaka oraz radnych rady miejskiej. W spotkaniu odbywającym się w sali konferencyjnej urzędu wzięli też udział kierownicy wydziałów urzędu miejskiego, a także dyrektorzy placówek kultury i oświaty z całego miasta.
Burmistrz Tadeusz Wlaźlak przedstawił ordynariuszowi świdnickiemu swoich współpracowników, radnych miejskich, a następnie omówił specyficzne walory miasta i uzdrowiska oraz problemy miejscowej społeczności.
W południe biskup Dec uczestniczył w spotkaniu z młodzieżą w Gimnazjum, a następnie odwiedził Zespół Szkół Ceramicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie Zdroju.
Wizyta biskupa ordynariusza zakończyła się uroczystą Mszą św., podczas której młodzież miejscowego gimnazjum przyjęła sakrament bierzmowania.
Ksiądz Biskup spotkał się także ze wspólnotami działającymi przy parafii. Poprosił. proboszcza, ks. prał. Józefa Daniela Strugarka, aby złożył wiernym w niedzielę 6 marca br. gratulacje z okazji rozbudowanego i oficjalnie przekazanego do użytku kościoła parafialnego, którego wykańczanie, np. przez ostatnio zamontowane przepiękne witraże, świadczy o pełni wiary tutejszej wspólnoty parafialnej.

Reklama

Piotr Jarzyński

Posługa lektoratu

19 lutego we Wrocławskim Metropolitalnym Seminarium Duchownym, w którym kształcą się alumni diecezji świdnickiej, miało miejsce przyjęcie posługi lektoratu. Lektorat jest pierwszą posługą udzielaną w seminarium na drodze do kapłaństwa. Przyjmują go klerycy III roku.
Z terenu diecezji świdnickiej do posługi lektoratu zostali włączeni klerycy, którzy przed trzema laty realizację powołania kapłańskiego rozpoczęli w Legnicy: Paweł Antosiak ze Strzegomia, Dominik Kanarkiewicz i Piotr Piwowarczyk z Boguszowa Gorc, Rafał Masztalerz i Mariusz Kubik z Wałbrzycha, Mariusz Sajdak ze Szczawna Zdroju. Natomiast Daniel Kapłon z Dzierżoniowa i Mateusz Szwed z Kamieńca Ząbkowickiego rozpoczęli posługę we Wrocławiu.

Piotr Jarzyński

Niedziela Palmowa i Kogres Eucharystyczny

Obchody Niedzieli Palmowej w diecezji świdnickiej zbiegły się w tym roku z przeżywaniem Kongresu Eucharystycznego, którego pierwszą stacją był Wałbrzych.
Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.30 w centralnej świątyni Wałbrzycha pw. Świętych Aniołów Stróżów. Przewodniczył im ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. Licznie zgromadzili się wierni z Wałbrzycha i okolic.
Ponieważ Niedziela Palmowa jest też Światowym Dniem Młodzieży, młodzi diecezjanie przygotowali karty „daru duchowego”, mające na celu wyrażenie postanowień konkretnego zaangażowania się w życie parafii i osobistą formację. Słowo nt. historii Kongresów Eucharystycznych skierował do nich ks. dr Krzysztof Bojko.
Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana. Oprawa uroczystości była przepiękna i podniosła. Księdza Biskupa powitały uczennice z Liceum Sióstr Niepokalanek z Wałbrzycha. Całość uświetnił chór „Millenium” z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Celebrę z biskupem diecezjalnym odprawili dziekani wałbrzyscy: ks. Julian Źrałko, ks. Józef Strugarek i ks. Bogusław Wermiński, oraz wikariusz generalny diecezji, ks. dr Adam Bałabuch. Oprawę liturgiczną przygotowali wałbrzyscy klerycy z seminarium świdnickiego.
Na uroczystość przybył prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski oraz wiceprezydent Halina Pankanin. Wiele organizacji wystawiło swoje poczty sztandarowe.
Bp Ignacy Dec, nawiązując do Kongresu Eucharystycznego, powiedział: „Eucharystia jest dziełem zbawczym Jezusa Chrystusa, jest uobecnieniem dzieła zbawienia i drogą, która wypływa z Jego działalności na ziemi. Jezus Chrystus Eucharystię złączył z posługą. Klękał przed człowiekiem, by mu służyć”. Ksiądz Biskup zaapelował także „aby służba drugim była sprawdzianem, czy dobrze uczestniczymy we Mszy św. Eucharystia uczy bowiem poświęcenia. Umocnienie ludzi dokonuje się w Eucharystii. Jest źródłem życia i radości do śpiewu Hosanna” - zakończył.
Po uroczystej Mszy św. ze świątyni pw. Świętych Aniołów Stróżów została uformowana uroczysta procesja. W wałbrzyskim Rynku na schodach biblioteki miejskiej ustawiony został ołtarz-stacja. W tym miejscu modlono się za miasto Wałbrzych i ludzi w nim żyjących, o szacunek do Eucharystii i wartości duchowych. Następnie procesja przeszła do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Pani Wałbrzycha.
Wieczorem w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów miał miejsce uroczysty koncert w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu, kończący stację Wałbrzych Kongresu Eucharystycznego Diecezji Świdnickiej.

Reklama

Piotr Jarzyński

Kuria biskupia

Kuria diecezjalna świdnicka tymczasową siedzibę miała w pomieszczeniach plebanii parafii Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy. W Wielki Czwartek otwarta została nowa siedziba przy pl. Jana Pawła II, obok katedry. Jest to budynek dawnego kolegium jezuickiego. W ostatnich 10 latach mocno zrujnowany. Od czasu powołania diecezji świdnickiej tj. 25 marca 2004 r., trwał tam kapitalny remont, którym zajął się Wydział Gospodarczy Kurii Świdnickiej. Obecnie na parterze mieści się siedziba świdnickiej Caritas oraz prowadzone przez tę instytucję jadłodajnia, gabinety rehabilitacyjne oraz dyżurka pielęgniarek środowiskowych. Kuria mieścić się będzie na drugim i trzecim piętrze tego budynku.
Wszystkie prace remontowe objęte zostały nadzorem konserwatorskim.

Reklama

Piotr Jarzyński

Wyższe Seminarium Duchowne

Świdnickie Seminarium Duchowne mieści się tymczasowo w siedzibie Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Liczy 68 kleryków. Najliczniejsze są I i II rok (po ok. 20 kleryków). W przyszłości planuje się przeniesienie seminarium do Świdnicy. Mieścić się będzie w budynkach po byłym szpitalu, przy ul. Wojska Polskiego. Obecnie trwa tam generalny remont, za który odpowiada ks. prał. Andrzej Raszpla - dyrektor gospodarczy kurii, a zarazem proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu.
Ruszył także remont w budynku parterowym, w którym znajdzie siedzibę I rok tzw. annus propedeuticus. Przewiduje się w nim ok. 20 miejsc, a także kaplicę i salę wykładową.
W budynku głównym seminarium zamieszkają pozostali klerycy, ojcowie duchowni, prefekci. Przewiduje się 70-80 miejsc w pokojach kleryckich. W gmachu tym znajdą się również: kaplica, refektarz, sale wykładowe, bliblioteka, aula.

Piotr Jarzyński

Towarzystwo przyjaciół WSD

Wyższe Seminarium Duchowne jest wspierane duchowo i materialnie przez powołane 8 września 2004 roku, Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.
Pomysł powołania takiego towarzystwa wyszedł od 30 oddziałów, które weszły do diecezji świdnickiej z diecezji legnickiej.
Nowe oddziały powstają też w Kotlinie Kłodzkiej i na ziemi dzierżoniowskiej. Najnowsze koło powstało przy parafii św. Antoniego w Pieszycach. Oprócz ofiarowania indywidualnej modlitwy i pomocy członkowie spotykają się w pierwszy czwartek lub sobotę miesiąca na wspólnej modlitwie o powołania i w intencji seminarium.
Członkowie otrzymują specjalne legitymacje. Klerycy zaś modlą się za nich.

Reklama

Piotr Jarzyński

Katedra świdnicka

Katedrą świdnicką mianowano XIV-wieczny wspaniały gotycki kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Jest on zarazem kościołem parafialnym i siedzibą władz dekanatu Świdnica Wschód. W sensie architektonicznym jest bazyliką trójnawową o długości 71 m. Olbrzymie obrazy nawy głównej z lewej strony przedstawiają sceny z życia patronów katedry: św. Stanisława ze Szczepanowa Biskupa Męczennika i św. Wacława Męczennika (scena śmierci namalowana przez Michała Willmana).
Na wspartym o wykute w kamieniu arkady tzw. „chórze mieszczan” znajduje się gotycki ołtarz z 1492 r. przedstawiający Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny - wzorowany na krakowskim ołtarzu Wita Stwosza.
W katedrze jest również łaskami słynący obraz Matki Boskiej Świdnickiej - Madonny w słońcu. Pochodzi z 1399 r. Wspaniały, barokowy ołtarz główny jest dziełem 4-letniej pracy jezuity, Jana Riedla.
W ołtarzu głównym znajdują się w głębi postacie patronów katedry, a po ich bokach św. Ignacego i św. Ksawerego, św. Floriana i św. Jerzego. Do innych cennych zabytków katedry należą: bogato rzeźbiona ambona z 1698 r., renesansowa chrzcielnica z 1590 r.; dwuczęściowe organy (dzieło Gtfryda Siebera z Brna) z lat 1705-1710; rzeźbione w drzewie, znajdujące się w nawie głównej posągi świętych.
W 2000 roku świątynia ta ogłoszona została sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

Piotr Jarzyński

„Schematyzm Diecezji Świdnickiej”

25 marca 2005 r. ukazał się „Schematyzm Diecezji Świdnickiej”. Zawiera on wykaz, utworzonych w ciągu 12 miesięcy, struktur diecezjalnych, spis dekanatów, parafii oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.
Zdjęcia kościołów i kaplic, umieszczone w tej książce, ukazują piękno i bogactwo architektury sakralnej tej części naszej Ojczyzny.
Ta nowa pozycja liczy prawie 600 stron formatu A5 w twardej oprawie. Przy jej opracowaniu dopomogli księża dziekani 21 dekanatów i proboszczowie 184 parafii. Główna część opracowania opisuje poszczególne parafie i dekanaty - na uwagę zasługują dokładne mapy wszystkich dekanatów. Ułatwieniem w korzystaniu z bogactwa danych są dokładne spisy parafii i księży oraz indeksy nazwisk i miejscowości.
Co kilka lat każda diecezja wydaje schematyzm lub rocznik, który jest jakby szczegółową książką telefoniczną danej diecezji i szczegółowo prezentuje wszystkie instytucje diecezjalne i osoby pracujące w danej diecezji.
Schematyzm można nabyć w Wydziale Gospodarczym Kurii. Nakład wynosi 1000 egzemplarzy.

Ks. Wiesław Mróz

2005-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję