Reklama

"Bóg wszechmogący chodzi w niebie jak po Tatrach"

Zjazd Prezesów w Zakopanem

Patrycja Bembenek
Edycja przemyska 44/2001

W piątek 5 października o 6.00 wyjechaliśmy autokarem z Ośrodka " Nadzieja" w Wybrzeżu do Zakopanego.

To właśnie tu, w stolicy polskich Tatr odbył się kolejny Zjazd Prezesów i delegatów oddziałów i kół środowiskowych KSM AP. Tutaj też, podczas spotkania, Zarząd Diecezjalny przedstawił plan pracy na przyszły rok formacyjny, odbyły się też wybory uzupełniające do tegoż Zarządu. Były biblijne medytacje, modlitwa oraz wędrówka po górskich szlakach tonących w przepięknych barwach złotej jesieni. Ale po kolei...

W dniu przyjazdu, po zakwaterowaniu, poszliśmy przywitać się z górami do Doliny Chochołowskiej, a dalej na Żółty Szlak Papieski. Tu była okazja do indywidualnej medytacji biblijnej na temat "bycia człowiekiem duchowym". Przy końcu szlaku, w miejscu gdzie był Ojciec Święty, sprawowaliśmy Mszę św.

W sobotę wcześnie rano, udaliśmy się w stronę Kuźnic, a stamtąd na Kalatówki, gdzie u św. Brata Alberta uczestniczyliśmy w Eucharystii i po niej wyruszyliśmy na Giewont. Na szczyt dotarliśmy wszyscy mijając po drodze m.in. niedźwiedzie, choć droga do góry każdego z nas kosztowała wiele wysiłku. Tego dnia, również w górach znalazł się czas na medytację "o zaangażowaniu w życie Kościoła" i Różaniec. Po obiedzie chwila oddechu, czyli czas dla siebie. W tym czasie wszyscy wielbiciele piłki nożnej mogli obejrzeć mecz Polska - Ukraina, a pozostali odpocząć i zregenerować siły. Wieczorem odwiedziliśmy kościół na Krzeptówkach, wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie Ojca Świętego od śmierci z rąk zamachowcy, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, który od lat międzywojennych pełni rolę Cmentarza Zasłużonych i Krupówki, gdzie mogliśmy pospacerować przy wieczornym świetle latarni. Po powrocie odbyło się spotkanie z Zarządem Diecezjalnym KSM AP i wybory uzupełniające do niego.

Niedzielę również przywitaliśmy bardzo wcześnie, aby z Zazadni powędrować na Wiktorówki do kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej - Królowej Tatr na Mszę św. Stamtąd przeszliśmy przez Rówień Waksmundzką, Doliną Suchej Wody do Brzezin. Na szlaku medytowaliśmy na temat " umacniania się w miłości". Na koniec odwiedziliśmy jeszcze drewnianą kaplicę na Jaszczurówce i, niestety, musieliśmy wracać na obiad.

Zjazd Prezesów obfitował w wiele spraw organizacyjnych, ale nie zabrakło też formacji i zdrowego, aktywnego wypoczynku. Uczestniczyło w nim 60 osób z następujących oddziałów: Budy Łańcuckie, Brzóza Królewska, Długie, Dubiecko, Dylągówka, Grabownica, Handzlówka, Humniska, Hyżne, Iskrzynia, Krosno-Białobrzegi, Lesko, Lubatowa, Markowa, Pruchnik, Przemyśl-Błonie, Przeworsk-Fara, Przeworsk - Koło przy ZSO, Przysietnica, Równe, Sanok-Fara, Sanok-Olchowce, Wiązownica i Żołynia. Zakopane o tej porze roku jest fantastyczne, a Tatry majestatyczne i piękne, w końcu:

Pan raduje się z dzieł swoich;

na ziemię patrzy, a ona drży,

dotyka gór, a one dymią.

(Ps 104, 31)

W dniach 25-28 listopada 2001 r. w Ośrodku "Nadzieja" odbędą się rekolekcje kapłańskie, które poprowadzi ks. prof. A. Zwoliński. Zgłoszenia pod nr. tel. (0-16) 651-22-81 lub 604 91-73-76.

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

youtube.com

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Brońmy Kościół modlitwą

2019-10-14 12:48

Krystyna Radomska

Marek Wepa

Wojsławicka wspólnota parafialna przeżywała patronalną uroczystość - święto ku czci św. Michała Archanioła.

Św. Michał triumfuje w cudownym obrazie zabytkowej świątyni, ukazany jako wojownik w zbroi, w szacie władcy, który pokonuje szatana w postaci smoka. W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem. Gdy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, archanioł Michał miał wystąpić z okrzykiem „Któż jak Bóg” i wypowiedzieć wojnę szatanowi. Wódz niebieskich zastępów dowodził wojskami anielskimi, które rozproszyły buntownicze szeregi szatana, dlatego od początku ludzkości aż po dziś dzień jest niezrównanym wojownikiem w walce z pokusami.

W niedzielę, 29 września, sumę odpustową odprawił i słowo Boże wygłosił ks. Marcin Grzesiak, dyrektor ekonomiczny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, rodak z Wojsławic. Celebrans ukazał patrona parafii jako anioła miłosierdzia i obrońcę ludu Bożego. Przytoczył wymowne fakty z niezwykłego wydarzenia, które miało miejsce 13 października 1884 r. Papież Leon XIII miał wówczas wizję, w której Chrystus rozmawiał z szatanem. Szatan zarzekał się, że w ciągu 100 lat uda mu się zniszczyć Kościół; wybrał dla tego celu wiek XX, a efekty diabelskiej działalności są doskonale znane. Jednak Boży Kościół wciąż trwa i będzie trwać. Leon XIII wiedział, że Chrystus nieprzypadkowo obdarował go wizją. Po jej ujrzeniu papież spisał treść modlitwy, którą nakazał odmawiać kapłanom po zakończeniu Mszy św. i każdemu indywidualnie. - Nie możemy ustawać w tym dziele, musimy bronić Kościoła modlitwą - apelował ks. Grzesiak. W odpowiedzi na wezwanie zgromadzeni w świątyni wspólnie odmówili modlitwę do św. Michała o opiekę nad Kościołem: „Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. a Ty, Wodzu zastępów niebieskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”.

W imieniu wspólnoty parafialnej, w 10. rocznicę święceń kapłańskich ks. Marcina Grzesiaka, słowa wdzięczności i życzeń jubilatowi wyrazili: proboszcz ks. Zbigniew Kasprzyk, dzieci, schola oraz Legion Maryi. Gratulacje i podziękowania za wspieranie różnorodnych inicjatyw gminno-parafialnych ks. Marcinowi złożył wójt gminy Henryk Gołębiowski. Na zakończenie Liturgii Ksiądz Proboszcz poświęcił figurkę Matki Bożej Różańcowej, dar Jadwigi i Andrzeja Florków. Wielka radość towarzyszyła także dzieciom z klas trzecich, przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodzicom, bowiem zostały w tym dniu poświęcone różańce i książeczki do nabożeństwa. Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna wokół świątyni, w zmienionej scenerii, gdyż został ukończony kolejny etap remontu parkanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem