Reklama

Niedziela Częstochowska

Orszak Trzech Króli w Czarnożyłach

Zainicjowany w ubiegłym roku przez proboszcza parafii Czarnożyły ks. Marka Jelonka Orszak Trzech Króli zapewne wpisał się już na stałe do tutejszych obchodów tego święta. To za przykładem Mędrców ze Wschodu, którzy przebyli wiele kilometrów szukając małego Jezusa, idziemy w Orszaku w pokorze szukać miłości, prawdy i nadziei, by znaleźć ją w betlejemskim żłóbku. Tegoroczny, drugi z kolei, zgromadził znacznie więcej uczestników niż ubiegłoroczny. Nim jednak na ulice wyszli wierni, aby wspólnie przejść ulicami Czarnożył w świątecznym kolorowym Orszaku i zamanifestować swoją wiarę, została odprawiona Msza św., którą sprawował ks. Proboszcz oraz zainscenizowane jasełka. To uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnożyłach oraz ich rodzice i nauczyciele zaprezentowali kilka scen biblijnych związanych z okresem Bożego Narodzenia oraz przybyciem Mędrców z darami do narodzonego Dzieciątka. W treść przedstawienia wpleciono kilka kolęd i pastorałek, które to razem z wykonawcami śpiewali zgromadzeni w świątyni wierni. Zapewne całe przedstawienie spodobało się zgromadzonej publiczności , gdyż wykonawców nagrodzili gromkimi brawami. W Godzinie Miłosierdzia sprzed kościoła parafialnego wyruszył Orszak, który stanowiły całe rodziny z dziećmi, młodzież, starsi a także przyjezdni. Otwierała go gwiazda a za nią konno podążali królowie. Tuż za nimi poruszał się wóz ciągnięty przez osiołki a potem przyodziana w kolorowe stroje rzesza wiernych z koronami na głowach. Trasa tegorocznego Orszaku prowadziła ul. Wieluńską, Łazową, Cmentarną i Ogrodową. Podczas przemarszu była wspólna modlitwa i śpiewanie kolęd. Po przebyciu kilku kilometrowej trasy wszyscy przybyli przed stajenkę, by podziękować za wspólną modlitwę i razem z królami złożyć Dzieciątku należny Mu hołd. Za udział w uroczystości Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim bardzo serdecznie i zaprosił wszystkich na następny rok. Po zakończonym przemarszu wielu parafian udało się do Gminnego Ośrodka Kultury na noworoczny koncert kolęd i pastorałek. Na scenie sali widowiskowej zaprezentowała się Czarnożylska Orkiestra Dęta oraz zespół „Opojowianie”, prezentując znane i mniej znane utwory.

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Józef Parzybut

2019-01-06 21:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: Orszaki Trzech Króli przypominają, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Piotr Drzewiecki

To piękna inicjatywa, która pozwala nam radośnie świętować z rodzinami i przypomnieć o tym, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska, że chcemy iść za Chrystusem – mówił abp Adam Szal w czasie Mszy św. na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu. W tym mieście odbywa się najstarszy i największy orszak w archidiecezji przemyskiej.

Abp Szal wskazywał na ogromną rolę ludzi świeckich, za których sprawą święto Trzech Króli na nowo jest obchodzone jako dzień świąteczny oraz nadali tej uroczystości wyjątkowego charakteru przez zorganizowanie orszaków. – To piękna inicjatywa, która pozwala nam radośnie świętować z rodzinami, z dziećmi; która pozwala nam przypomnieć prawdę o tym, że nasza ojczyzna jest chrześcijańska, że chcemy iść za Chrystusem – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję