Reklama

„Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak miłosierdzie Boże...”

W pierwszą niedzielę po Zmartwychwstaniu Pańskim Kościół obchodzi święto Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus chciał, byśmy zagłębiali się w Jego miłosierdzie i czerpali z niego dogłębnie, w pełni, a On zapewnia nas, że nie ma ono granic.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O niepojęte i niezgłębione Miłosierdzie Boże, kto Cię godnie uwielbić i wysławić może,
największy przymiocie Boga Wszechmocnego, tyś słodka nadzieja dla człowieka grzesznego.
(Dzienniczek, 951)

Święta Faustyna Kowalska - apostołka Bożego miłosierdzia

S. Faustyna i związane z jej posłannictwem miejsca, a zwłaszcza konsekrowane w 2002 r. przez Jana Pawła II Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, kierują do współczesnego świata apel o dostrzeżenie miłosierdzia Bożego.
Św. Faustyna urodziła się w 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymała na chrzcie św., mieszkali we wsi Głogowiec. Z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Helena, mając 20 lat, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przez 13 lat zakonnego życia wielokrotnie objawiał się jej Pan Jezus, przekazując orędzie miłosierdzia, które Faustyna zapisywała w swoim Dzienniczku, tłumaczonym dziś na wiele języków. Jedno z tych objawień zaowocowało znanym dziś w całym świecie obrazem Jezusa Miłosiernego. Św. Faustyna pisze pod datą 22 lutego 1931: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady (...). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według wzoru, który widzisz, z podpisem: «Jezu, ufam Tobie». Obraz w dwóch wersjach powstał dopiero kilka lat później. Jeden znajduje się w Wilnie, w polskim kościele Świętego Ducha, drugi w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Na polecenie Chrystusa przekazany został przez św. Faustynę nakaz, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia.
Faustyna zmarła 5 października 1938 r. Była prostą, niewykształconą kobietą, najdłużej mieszkała w klasztorze w Krakowie, ale wcześniej także w Wilnie, Płocku i Warszawie, pełniąc obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki.

Z "Dzienniczka" o Bożym miłosierdziu

Pan Jezus, który wielokrotnie objawiał się Faustynie, kazał jej zapisać takie słowa: „Córko moja umiłowana, mów światu o moim miłosierdziu, o mojej miłości. Palą mnie płomienie miłosierdzia, pragnę je wylewać na dusze ludzkie. O, jaki mi ból sprawiają, kiedy ich przyjąć nie chcą. Córko moja, czyń co jest w twej mocy w sprawie rozszerzenia czci miłosierdzia Mojego, ja dopełnię, czego ci nie dostawa. Powiedz zbolałej ludzkości, niech się przytuli do miłosiernego Serca Mojego, a ja ich napełnię pokojem. Powiedz, córko moja, że jestem miłością i miłosierdziem samym. Kiedy dusza zbliża się do Mnie z ufnością, napełniam ją takim ogromem łaski, że sama w sobie tej łaski pomieścić nie może, ale promieniuje na inne dusze. Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia Mojego, osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im sędzią, ale miłosiernym zbawicielem. W tej ostatniej godzinie nic dusza nie ma na swą obronę, prócz miłosierdzia Mojego; szczęśliwa dusza, która przez życie zanurzała się w zdroju miłosierdzia, bo nie dosięgnie jej sprawiedliwość. Wszystko, co istnieje, jest zawarte we wnętrznościach Mojego miłosierdzia, głębiej niż niemowlę w łonie matki. Jak boleśnie rani mnie niedowierzanie Mojej dobroci? Najboleśniej ranią Mnie grzechy nieufności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Sanktuarium mieści się w obiekcie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, który powstał w 1891 r. jako fundacja księcia A. Lubomirskiego dla dziewcząt i kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej. W okresie międzywojennym w tym klasztorze żyła i zmarła s. M. Faustyna Kowalska. Orędzie o miłosierdziu Bożym przekazane przez siostrę wzywa do zaufania Panu Bogu i postawy miłosierdzia wobec bliźnich, a także do głoszenia i wypraszania miłosierdzia Bożego dla świata, m.in. przez praktykę nowych form kultu powstałych za przyczyną św. s. Faustyny (obraz Jezusa Miłosiernego, Niedziela Miłosierdzia, Koronka i Litania do Miłosierdzia Bożego oraz Godzina Miłosierdzia).
W 1943 r. krakowski spowiednik s. Faustyny - o. J. Andrasz poświęcił pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego pędzla A. Hyły, ofiarowany jako wotum za ocalenie rodziny z wypadków wojennych, i zainicjował uroczyste nabożeństwa ku czci miłosierdzia Bożego. Obraz szybko zasłynął łaskami, dlatego z roku na rok zwiększała się liczba pielgrzymów, którzy nawiedzali także grób zmarłej w opinii świętości s. Faustyny. Bardzo dynamiczny rozwój kultu miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji s. Faustyny (18 kwietnia 1993 r.) i jej kanonizacji (30 kwietnia 2000 r.), a także dzięki pielgrzymkom Ojca Świętego Jana Pawła II do Łagiewnik (1997 r. i 2002 r.). Spowodował on rozbudowę sanktuarium, m.in. wzniesienie nowego kościoła - bazyliki, którą 17 sierpnia 2002 r. konsekrował Piotr naszych czasów. W czasie konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Ojciec Święty zawierzył cały świat Bożemu miłosierdziu i wezwał do rozprzestrzenia kultu miłosierdzia. Jan Paweł II powiedział wtedy: „Dziś, w tym sanktuarium chcę dokonać uroczystego Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść «iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście» (por. Dzienniczek, 1732). Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.
Dziś kult miłosierdzia Bożego, zainicjowany przez św. Faustynę i ks. Michała Sopoćko (kandydata na ołtarze, wileńskiego spowiednika Faustyny, głosiciela kultu miłosierdzia, założyciela zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego), rozwinął się z Polski na cały świat. Chyba najbardziej przyjął się na Filipinach, gdzie codziennie o godz. 15.00 zamiera ruch na ulicach i odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Łagiewniki bliskie sercu Ojca Świętego

Klasztor na łagiewnickim wzgórzu w Krakowie dobrze jest znany obecnemu Papieżowi. Już w czasie okupacji, idąc do pracy w Solvayu, codziennie wstępował do zakonnej kaplicy. Kroniki zakonne notują dopiero te wydarzenia, w których uczestniczył jako młody kapłan, a potem Pasterz diecezji krakowskiej, zainteresowany dziełem apostolskim Zgromadzenia i rozwijającym się kultem miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez s. Faustynę. 7 czerwca 1997 r. przybył tu - jak sam wyznał - z potrzeby serca, aby przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy relikwiach s. Faustyny miłosierdziu Bożemu zawierzyć losy ludzkości, Kościoła i swój pontyfikat. Tego dnia Ojciec Święty swoje przemówienie zaczął od słów jakże dla nas ważnych: „Oto przychodzę jako pielgrzym do tego sanktuarium, aby włączyć się w wiecznotrwały śpiew na cześć Bożego miłosierdzia. (...) Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga”.
Do sanktuarium w Łagiewnikach pielgrzymują już miliony wiernych. Wyzwaniem pozostaje konkretne okazywanie miłosierdzia na co dzień wobec bliźnich i przyjęcie daru Bożego przebaczenia w postaci trwałej przemiany życia.

Kult miłosierdzia Bożego w diecezji drohiczyńskiej

Na terenie diecezji drohiczyńskiej znajdują się obecnie dwie nowe świątynie parafialne - sanktuaria, noszące wezwanie Miłosierdzia Bożego - w Bielsku Podlaskim i w Sokołowie Podlaskim. Trwająca od 14 września 2003 r. do 18 kwietnia 2004 r. diecezjalna peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, podczas której dotarł on do wszystkich parafii, kaplic i domów zakonnych, pogłębiła cześć i kult wiernych drohiczyńskich do Bożego miłosierdzia. W całej diecezji nie ma chyba katolickiego domu, w którym nie byłoby wizerunku Jezusa Miłosiernego, a w każdy piątek o godz. 15.00 transmitowana jest przez Katolickie Radio Podlasie z sokołowskiego sanktuarium Koronka do Miłosierdzia Bożego.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję