Reklama

Dostrzegać blask prawdy

W przededniu 6. rocznicy reaktywowania Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej z prezesem zarządu stowarzyszenia - dr. Janem Majznerem - rozmawia Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 44/2001

PIOTR LORENC: - Listopad ubiegłego roku był dla stowarzyszenia okresem szczególnym. Podsumowaliście pięć lat działalności, były zasłużone gratulacje, uroczystość i Msza św. celebrowana w bazylice katedralnej przez ordynariusza, bp. Adama Śmigielskiego SDB. Co wydarzyło się potem, czym żyło stowarzyszenie i nad czym pracowały poszczególne oddziały Akcji przez następnych 12 miesięcy?

DR JAN MAJZNER: - Wróciliśmy przede wszystkim do tych spraw i przedsięwzięć, których terminowe zakończenie stanowi w znacznym stopniu o skuteczności naszego stowarzyszenia. Opracowaliśmy, jak to zresztą czynimy każdego roku, Program Duszpasterski Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, uzyskaliśmy dla niego stosowną akceptację i wraz ze słowem wstępnym Księdza Biskupa Ordynariusza przesłaliśmy do Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Zawarliśmy w nim podstawowe zalecenia dla prezesów i członków oddziałów, główne kierunki pracy formacyjnej, a także zestaw najważniejszej literatury przedmiotowej. W opinii naszych członków taka właśnie pomoc metodyczna najlepiej odpowiada potrzebom oddziałów parafialnych. Założony program pracy został zrealizowany i nawet, jak informują mnie poszczególne oddziały, wzbogacony szeregiem cennych inicjatyw. Bardzo mnie to cieszy. Nasza żywa obecność w parafiach, dobra współpraca z Księżmi Proboszczami - asystentami i kapelanami POAK jest, jak sądzę, najlepszą miarą pracy i posługi AK w Kościele sosnowieckim. Dla konsolidacji naszej wspólnoty diecezjalnej niezmiernie ważne okazało się zdecydowanie i organizacyjna sprawność, z jaką przeprowadziliśmy budowę w Sosnowcu-Zagórzu krzyża, upamiętniającego obecność Ojca Świętego Jana Pawła II wśród wiernych naszej diecezji. Od styczniowej uchwały o budowie, podjętej przez prezesów POAK tworzących Radę Diecezjalną, do zakończenia inwestycji minęły zaledwie cztery miesiące. Mamy więc powód do satysfakcji, byliśmy pomysłodawcami i budowniczymi tego szczególnego miejsca pamięci i modlitwy, mamy też powód do dumy, jest to przecież w najgłębszym sensie dzieło nas wszystkich - Akcji Katolickiej, duchowieństwa i wiernych.

- W prowadzenie prac organizacyjnych angażuje się na różnych płaszczyznach wielu członków stowarzyszenia. Jakie miejsce zajmuje i jakie spełnia zadania Instytut Akcji Katolickiej?

- W ramach Instytutu prowadzimy trzysemestralne Studium Społeczno-Pastoralne, którego wykładowcami są pracownicy naukowi uczelni katolickich i świeckich, uznani specjaliści z różnych dziedzin. Lista wykładanych przedmiotów jest bogata, obejmuje wszystkie te dziedziny, które są niezbędne do pogłębionej formacji intelektualnej i religijnej, a także metodyki pracy organizacyjnej. Absolwenci studium, których było już 150, otrzymują dyplom Moderatora Akcji Katolickiej. Obecnie studiuje 30-osobowa grupa, a kolejna rozpocznie zajęcia w lutym 2002 r. Instytut po uprzednich konsultacjach planuje i koordynuje prace POAK, zostawiając zawsze pole dla rodzących się tam inicjatyw. Organizujemy dni skupienia i rekolekcje na Jasnej Górze dla prezesów i członków Akcji, przygotowujemy materiały pomocnicze, reprezentujemy diecezjalną AK na zewnątrz. Przygotowujemy organizacyjnie obrady Rady Diecezjalnej i wykonujemy jej uchwały. Poprzez delegowane osoby uczestniczymy w pracach gremiów kierowniczych Akcji na szczeblu krajowym. Prowadzimy stałą pracę wydawniczą. Wiosną tego roku ukazał się szósty już numer Zeszytów Pastoralnych Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej, znaczącego i profesjonalnie redagowanego periodyku o zasięgu ogólnopolskim. W najbliższych dniach ukaże się numer siódmy, poświęcony szeroko pojętemu problemowi dojrzałości chrześcijańskiej - społecznej, religijnej, politycznej. Obok wymienionych wcześniej rodzajów prac pojawiają się stale sprawy bieżące. Już niebawem członkowie Zarządu Diecezjalnego odwiedzać będą po odpowiednich uzgodnieniach poszczególne oddziały parafialne, by na miejscu zapoznać się z ich warunkami pracy, osiągnięciami i być może także problemami, które wspólnym wysiłkiem na pewno uda się rozwiązać.

- Pracy jest niemało. Proszę powiedzieć jeszcze o planowanym udziale w I Kongresie Akcji Katolickiej, który odbędzie się pod koniec listopada w Poznaniu?

- Kongres zaplanowano z dużym rozmachem jako wydarzenie ważne nie tylko dla stowarzyszenia, ale także dla życia społecznego w Polsce. Przewidziane są sesje plenarne i praca w zespołach roboczych, Msze św., czuwania nocne. Będzie także możliwość przekazania naszych doświadczeń i przemyśleń oficjalnym delegatom z różnych stron świata. Przesłanie kongresowe, streszczające efekty trzydniowych obrad, zostanie odczytane w czasie celebrowanej przez Księdza Prymasa Mszy św. kończącej Kongres. Nad programem Kongresu pracowano od dawna. Nasza diecezja wniosła swój wkład. Dyrektor Instytutu Akcji Katolickiej - ks. dr Grzegorz Noszczyk już kilka miesięcy temu powołany został decyzją władz krajowych w skład komitetu organizacyjnego Kongresu. Przedstawi też w trakcie obrad jeden z wykładów programowych dotyczący obecności Akcji Katolickiej w życiu współczesnego społeczeństwa. To fakt znaczący. Dzięki wytrwałej pracy licznych członków naszej wspólnoty jesteśmy postrzegani jako diecezja wzorowo organizująca działalność Akcji Katolickiej. Na Kongresie, którego bogaty program tylko najogólniej mogłem tutaj przybliżyć, reprezentowani będziemy przez 50 delegatów z kilkunastu POAK.

- Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Costa: jakościowa zmiana synodalnej debaty

2019-10-16 16:08

vaticannews / Watykan (KAI)

Na synodzie doszło do jakościowej zmiany. Pogłębiła się jedność, co wyzwoliło jeszcze bardziej otwartą, odważną i osobistą dyskusję. „Chęć upchania w dokumencie końcowym choćby fragmentu swoich przekonań ustąpiła pragnieniu, by całkowicie oddać miejsce działaniu Ducha Świętego” - na synodalnym briefingu w watykańskim Biurze Prasowym mówił o tym ks. Giacomo Costa, sekretarz Komisji ds. Informacji.

Grzegorz Gałązka

Także Paolo Ruffini, kierujący watykańską Dykasterią ds. Komunikacji, zauważył, że w czasie wtorkowej popołudniowej kongregacji generalnej w auli zaszła odczuwalna zmiana. Podkreślono, że pewne propozycje, które starano się forsować, wcale nie były nową drogą, ale jedynie funkcjonalnym rozwiązaniem.

"W sposób bardzo mocny, wręcz zaskakujący wypłynęło pragnienie, by nie zatrzymywać się kurczowo na pojedynczych tematach, ale szukać apostolskiego zapału, dynamizmu. Gdy skupimy się wyłącznie na jakiejś jednej kwestii, grozi nam utrata szerokiego spojrzenia, ryzyko, że to, co próbujemy przeforsować, wcale nie jest nową drogą, a jedynie funkcjonalnym rozwiązaniem pojedynczej kwestii. Ta postawa sprawia, że tracimy z oczu złożoność problematyki Amazonii i zdradzamy ducha synodu. To tak jakbyśmy zgubili busolę i zamiast iść ku nowym drogom przestępowali w miejscu z nogi na nogę. Mówiono, że synodalna droga nie polega na zdyscyplinowaniu konfliktu, ale na daniu proroctwa. Trzeba zostawić miejsce Duchowi Świętemu i nie łudzić się, że ma się już gotowe normy. To nie prawo ludzkie, ale łaska jest rozwiązaniem. Nie prawo kanoniczne może rozwiązać problem, ale nowy zapał apostolski” - mówił na synodalnym briefingu Paolo Ruffini.

Paolo Ruffini przypomniał, że synod jest już na półmetku i pod koniec tygodnia rozpoczną się prace nad redagowaniem dokumentu końcowego. Wskazał, że główne tematy, jakie do tej pory wybrzmiały, dotyczyły Amazonii jako wspólnego domu, który dla całego świata i Kościoła jest wezwaniem do nawrócenia. Podkreślono, że nie jest wcale powiedziane, że będziemy mieć kolejną szansę na uratowanie naszej planety, jeśli już dziś nie dojdzie do ekologicznego nawrócenia.

Inne z podejmowanych tematów dotyczą interkulturowości, dialogu i inkulturacji, w perspektywie misji. Wiele mówiono też o kwestii dostępu do sakramentów, konieczności prowadzenia dzieł edukacyjnych oraz formacji, roli świeckich we wspólnocie, posługach kobiet nie związanych ze święceniami oraz znaczeniu duszpasterstwa powołaniowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem