Reklama

Odeszli do lepszego życia

Agnieszka Raczyńska-lorek
Edycja sosnowiecka 44/2001

Listopad z jesienną pogodą, z drzewami pozbawionymi liści, wyraźniej uświadamia nam prawdę o przemijaniu, wprowadzając w zadumę nad sensem ludzkiego życia. Śmierć jest bramą, przez którą muszą przejść wszyscy, tyle że dla jednych otwiera się ona wcześniej, a dla drugich trochę później. W pierwszych dniach miesiąca wspominamy wszystkich, którzy poprzedzili nas w drodze do Pana. W roku, który chyli się już ku końcowi, do życia wiecznego odeszło kilku kapłanów pracujących na terenie diecezji sosnowieckiej. Myślę, że podczas listopadowej zadumy warto wspomnieć o sługach Chrystusa, którzy przeszli do lepszego życia.

Śp. ks. Jan Nowak - urodził się 30 stycznia 1921 r. W roku 1946 związał się z parafią pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łagiszy, gdzie pracował jako wikariusz. W latach 80. jego drogi znowu złączyły się z łagiską parafią, bowiem zamieszkał tutaj po przejściu na emeryturę. W Łagiszy pozostał do końca życia. Służył pomocą w pracy duszpasterskiej. Wierni pamiętają go jako wspaniałego spowiednika, człowieka, który sprawował duchową opieką nad ludźmi starszymi i cierpiącymi. Jego wolą było spocząć na miejscowym cmentarzu parafialnym. Pogrzeb ks. Jana odbył się 14 marca. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy parafian i wielu duchownych.

Śp. ks. Stanisław Łopaciński - zmarł w 93. roku życia. W jego pogrzebie, który miał miejsce 11 kwietnia, uczestniczyło około 1000 wiernych. W testamencie, jaki zostawił, napisał m.in. "(...) Wdzięczny jestem Bogu za łaskę długiego życia i dar kapłańskiego powołania. (...) Przepraszam wszystkich, którym kiedykolwiek i czymkolwiek sprawiłem przykrość, równocześnie wyrażam wielką wdzięczność moim rodzicom za przykładne wychowanie religijne i pomoc w dobrowolnie obranej drodze życia. (...) Proszę o pamięć w modlitwach". Ks. Stanisław znany był z życzliwości i otwartości na potrzeby i problemy zwykłych ludzi. Życie jego było długie i bogate w wydarzenia. Jako kapłan związał się z Sosnowcem, gdzie w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny był wikarym, później został mianowany administratorem wspólnoty pw. św. Józefa w Dąbrowie Górniczej, a w roku 1948 objął probostwo w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach, gdzie pozostał do końca swoich dni, nawet po przejściu na emeryturę w 1989 r. Pan Bóg obdarzył go wieloma talentami, jak choćby literackim, dziennikarskim czy muzycznym. Po święceniach typowany był na studia muzyczne do Rzymu, jednak brak kapłanów spowodował wstrzymanie decyzji. W 1935 r. związał się z Redakcją Tygodnika Katolickiego Niedziela. Wraz z kilkoma osobami z Akcji Katolickiej redagował 4-stronicowy dodatek naszego pisma. Współpracy z Niedzielą nie zaprzestał do końca swoich dni, a w latach 90. zasilał jej łamy wieloma cennymi artykułami, które prawie nigdy nie wymagały poprawek.

Śp. ks. Bolesław Chwalba - zmarł 23 kwietnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Jego pogrzeb odbył się w rodzinnym Mykanowie. Od roku 1945, kiedy został wyświęcony na kapłana, pełnił obowiązki prefekta w szkołach średnich w Sosnowcu. Później jako wikariusz związał się z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w tym mieście. W 1956 r. został wikariuszem parafii pw. św. Zygmunta w Częstochowie, a dwa lata później mianowany został administratorem nowo powstałej parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach. Tam wzniósł nową świątynię. Następnie pracował jako proboszcz w Walichnowach, gdzie zaznaczył swoją posługę duszpasterską wybudowaniem plebanii. W roku 1972 został proboszczem we wspólnocie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu. Na zasłużoną emeryturę odszedł w 1996 r.

Śp. ks. Marian Bogus - pochodził z ziemi znanej z głębokiej pobożności, z wielkiego umiłowania Boga i Kościoła. Urodził się w 1927 r. na ziemi wieluńskiej. Nie miał łatwego dzieciństwa ani młodości, bo wówczas wiele trzeba było płacić za wierność Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie. W ciągu swojej posługi duszpasterskiej dał się poznać jako kapłan świadomy swojej życiowej roli. W roku 1969 związał się z Dobieszowicami. Tutaj wybudował nową świątynię, tutaj poznał ludzi, których pokochał i chciał pozostać wśród nich do końca. Jego wolą było spocząć na dobieszowickim cmentarzu. W rozmowach, sercach i myślach parafian pozostanie żywą legendą, kimś spośród nich. Choć miał słabe serce, to zawsze było bezinteresownie otwarte i oddane dla każdego. 25 czerwca wspólnota parafialna pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach żegnała swojego długoletniego duszpasterza.

Śp. ks. Marian Nagły - kanonik-senior Kapituły Kolegiackiej św. Wojciecha w Jaworznie zmarł 17 września w wieku 80 lat. Większość czasu spędził pracując we wspólnotach archidiecezji częstochowskiej. Od ponad 10 lat związał się z parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, gdzie pełnił funkcję penitencjarza. Do ostatnich dni służył w konfesjonale. Nie tylko dla ludzi świeckich, ale i dla kapłanów był prawdziwym przewodnikiem duchowym. Przy konfesjonale zawsze czekało na niego wielu penitentów, a on służył tam, i rano, i wieczorem. Spoczął na cmentarzu parafialnym przy Alejach Mireckiego w Sosnowcu.

Reklama

Kolumbia: biskup w stroju bezdomnego na kongresie diecezjalnym

2019-10-15 19:11

pb (KAI/avvenire.it) / Armenia

Ordynariusz kolumbijskiej diecezji Armenia przyszedł na diecezjalny kongres duszpasterstwa społecznego przebrany za bezdomnego. Nierozpoznany przez nikogo, obserwował zachowania uczestników obrad. Swój psychologiczny eksperyment podsumował słowem: „obojętność”.

youtube.com
Biksup podczas przygotowań do roli bezdomnego

Psycholog i komunikator społeczny, 52-letni bp Carlos Arturo Quintero Gómez założył zużyte ubrania, poddał się maskującemu wygląd makijażowi i poszedł na kongres, odbywający się na uniwersytecie Quindío. Żebrał, prosił o pomoc, a nawet upadł, aby przekonać się, jak zareagują zebrani na obecność „intruza”.

- Zrobiłem to, aby zobaczyć reakcje ludzi w spotkaniu z osobą ubogą, bezdomną, w brudnym i śmierdzącym ubraniu, która wchodzi do kościoła czy na diecezjalny kongres. Był to sposób na poznanie postaw chrześcijan - wyjaśnił hierarcha cel swego eksperymentu.

Opowiedział też, co odczuwał w czasie, gdy udawał bezdomnego. - Zacząłem wchodzić w skórę takiej osoby. Odczułem ból i rozdarcie serca na myśl o niedostatku i o ubóstwie. Gdy tylko wszedłem do auli, zacząłem doświadczać obojętności. Wszedłem tam tak, jakbym był u siebie w domu. Nikt mnie nie przyjął, gdy przechodziłem przez recepcję, nikt mnie nie przywitał i nikt nie zapytał, kim jestem. Potem usiadłem w strategicznym miejscu, aby móc analizować zachowania ludzi - stwierdził bp Quintero Gómez.

Przyznał, że nikt go źle nie potraktował, ale to, czego doświadczył, najlepiej oddaje słowo „obojętność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem