Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękczynienie archidiecezji częstochowskiej za pontyfikat Benedykta XVI

[ TEMATY ]

Częstochowa

Msza św.

KS. MARIUSZ FRUKACZ

„Zadaniem Roku Wiary jest nowe przylgnięcie do Chrystusa poprzez głębsze rozumienie Jego tajemnic we wspólnocie Kościoła. W tym samym duchu odbieramy decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu Następcy Świętego Piotra.”- napisał w komunikacie pasterskim abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Komunikat pasterski zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach w II niedzielę Wielkiego Postu 24 lutego br.

Metropolita częstochowski będzie przewodniczył 27 lutego w bazylice jasnogórskiej o godz. 20.00 Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI. Następnie o godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej zostaną zawierzone wszystkie sprawy Kościoła przez macierzyńskie dłonie i Serce Bogarodzicy.- Zapraszam wszystkich, którzy stanowimy Kościół Częstochowski: kapłanów, osoby życia konsekrowanego i cały Lud Boży - do wspólnego dziękczynienia za wszystkie łaski, które dzięki jego apostolskiej posłudze stały się naszym udziałem.- napisał abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że pielgrzymka Benedykta XVI do Częstochowy i na Jasną Górę w maju 2006 r. „pozostaje dla nas szczególnym zobowiązaniem”.

Abp Depo zalecił również, aby 28 lutego br. we wszystkich parafiach i wspólnotach zakonnych zostały odprawione nabożeństwa dziękczynne za osobę i posługę Ojca Świętego Benedykta XVI.

Więzi kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI z Jasną Górą i Częstochową sięgają pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę 6 czerwca 1979 r. Kard. Ratzinger odwiedził Jasną Górą również 11 września 1980 r., kiedy przybył do Polski jako członek 16-osobowej delegacji Konferencji Episkopatu Niemiec pod przewodnictwem kard. Josepha Höffnera z Kolonii, na zaproszenie Episkopatu Polski. Podczas tej wizyty spotkał się m. in. z bp Stefanem Barełą ordynariuszem diecezji częstochowskiej.

Ponadto 26 maja 2002 r. przybył na Jasną Górę po konsekracji, której udzielił w Radomiu bp. Zygmuntowi Zimowskiemu - swojemu wieloletniemu współpracownikowi. Celebrował wówczas w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej, chociaż sam nie przypomniał tego wydarzenia. Przeor jasnogórski o. Marian Lubelski wręczył wówczas kard. Josephowi Ratzingerowi kopię wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej z życzeniami, aby wspomagała go w dalszej posłudze Kościołowi, jako współpracownika Jana Pawła II. Podczas tej wizyty kard. Ratzinger spotkał się z abp Stanisławem Nowakiem metropolitą częstochowskim i nawiedził archikatedrę Świętej Rodziny.

Reklama

Już jako Benedykt XVI pielgrzymował na Jasną Górę 26 maja 2006 r., podczas pielgrzymki do Polski, która odbyła się w dniach 25-28 maja 2006 r.

Zapraszmy do udziału w Mszy św. dziękczynnej
27 luty br., godz. 20
Bazylika Jasnogórska

2013-02-22 08:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalendarz udziału parafii w nowennie przed uroczystością NMP Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

nowenna

uroczystość NMP Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Procesja maryjna na Jasną Górę, 25 sierpnia 2020 r.

Procesja maryjna na Jasną Górę, 25 sierpnia 2020 r.

W ramach nowenny przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przez dziewięć kolejnych wieczorów, począwszy od 17 sierpnia, na szczycie jasnogórskim odprawiana będzie Msza św. ze specjalnymi kazaniami.

Głosić je będzie ks. dr Lucjan Bielas, historyk Kościoła z Krakowa. Na nowennę przybywać będą pieszo wierni z częstochowskich parafii.

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję