Reklama

Niedziela Częstochowska

Odeszła do Pana Matka ks. Jarosława Borala

W dniu 23 stycznia odeszła do Pana Irena Boral, Matka księdza Jarosława, proboszcza parafii św. Barbary w Wieluniu.

[ TEMATY ]

Wieluń

Zofia Białas

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 stycznia w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Mstowie, gdzie była sprawowana Eucharystia w intencji zmarłej. Mszy św. koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski. On też wygłosił homilię zbliżoną myślą do przeczytanej przez ks. Mariana Mermera – dziekana Regionu Wieluńskiego, Ewangelii o śmierci Jezusa na krzyżu. Myślą przewodnią rozważań stały się słowa: „Oto Matka twoja”. Rozpoczynając homilię, ks. bp mówił o aktualnie panującym okresie w kościele, jeszcze w scenerii betlejemskiego żłobka, ale już przy wyciszających się kolędach, w których tak wiele słów o Matce Bożej. To dzięki Jej „fiat”, zaniesionemu do Boga przez Anioła Gabriela, „Słowo stało się Ciałem” i narodził się Jezus, Bóg Człowiek z Panny Świętej, i tak jak każde ziemskie dziecko miał swoją Matkę i Opiekuna i przebywał w ich domu przez pełne 30 lat. Tu pod okiem kochającej Matki uczył się pracy, miłości, wiary i dojrzewał do głoszenia Ewangelii.

Czyż nie tak samo jest z innymi ziemskimi matkami? Każda z nich swojemu dziecku oddaje serce i przygotowuje do życia, uczy wiary, czasami pomaga rozeznać powołanie do kapłaństwa, do życia zakonnego. Taką matką była też pani Irena. Dziś jej za to dziękujemy. Dziękujemy za córkę Annę i syna Jarosława i modlimy się o radość nieba dla niej i wierzymy, że nadal będzie matką kapłana.

2019-01-26 19:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszkanie uczcili Matkę Bożą Anielską

– Maryja i św. Franciszek uczą zawierzenia miłosiernemu Bogu. Uwierzmy w siłę modlitwy, a w sytuacjach trudnych wzywajmy pomocy Matki Bożej Anielskiej – powiedział bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który w niedzielę 2 sierpnia przewodniczył w klasztorze franciszkanów w Wieluniu Sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Anielskiej.

Eucharystia zgromadziła przy grocie lurdzkiej i wystawionym obrazie z wizerunkiem Matki Bożej Anielskiej, ofiarującej odpust zupełny Franciszkowi dla kapliczki Porcjunkuli, wielu wiernych z Wielunia i okolic. Przybyły także siostry antoninki i bernardynki oraz pochodzący z Pątnowa ks. Rafał Środa.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

ks. Paweł Klys

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję