Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Koncert w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi

Tradycją stały się już koncerty odbywające się w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Jeden z nich miał miejsce 27 stycznia.

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

Beata Pieczykura/Niedziela

Zebrani w świątyni usłyszeli najpierw muzykę organową w wykonaniu Kamila Majchrzaka, studenta pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, absolwenta Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej w Częstochowie, który zaprezentował Chorał „Liebster Jesu, Wir sind hier” Jana S. Bacha, Scherzetto Louisa Vierne'a, Preludium d-moll op. 65 Maxa Regera, Pastorale op. 19 Francka. 

Następnie zabrzmiały kolędy Stanisława Niewiadomskiego, Feliksa Rączkowskiego, Włodzimierza Sołtysika i Andrzeja Nikodemowicza wykonane przez Kwartet Wokalny Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, którym kieruje dr. hab. Przemysław Jeziorowski, jest on tworzony corocznie ze studentów Instytutu UJD, występował w Częstochowie, Koszęcinie, Rużomberku na Słowacji i Katowicach na III Śląskim Festiwalu Nauki.

Na zakończenie Chór Kameralny Instytutu Muzyki AJD zaprezentował m.in. „Jubilate Deo” Orlando di Lasso, „Ave verum” Edwarda W. Elgara, „Tym, gdzie srebrna gwiazdka płonie” Zbigniewa Preisnera czy „Moją piosenka” Józefa Świdra.

Reklama

W tym miejscu warto przypomnieć, że chóry kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Akademii im. Jana Długosa w Częstochowie mają długą i bogatą tradycję. Pierwszy, chór, chór mieszany, powstał w 1977 r. Od 1985 r. powstały dwa chóry – żeński i mieszany prowadzone przez Krzysztofa Pośpiecha biorące udział w festiwalach polskich i zagranicznych, zdobywały nagrody m.in. w Poznaniu, Myślenicach, Neerpelt i Coimbra, a w obecnym kształcie chór działa od roku adademickiego 2000/2001 pod dyrekcją dr. hab. Przemysława Jeziorowskiego, koncertował w Pilznie, Łucku, Hradec-Kralove, zdobył nagrody na konkursach chóralnych w Myślenicach i Łodzi.

Licznie zgromadzonych powitał rektor ks. Mikołaj Węgrzyn. Wyraził radość ze współpracy kościoła z uniwersytetem. Uczynił to z nadzieją, że kolejnych latach będzie ona trwała z pożytkiem dla publiczności słuchających pięknych wykonań instrumentalnych czy wokalnych.

2019-01-27 21:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. w intencji zmarłego Benedykta XVI

W bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 31 grudnia 2022 r. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w koncelebrze z m.in. bp. Andrzejem Przybylskim, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej, i ks. Włodzimierzem Kowalikiem, proboszczem parafii archikatedralnej, sprawował Mszę św. w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI.

W homilii abp Depo powiedział na wstępie o zmarłym papieżu: – Chcemy dzisiaj wraz z Maryją wyśpiewywać Magnificat za wielkie sprawy, które stały się naszym udziałem poprzez pontyfikat Benedykta XVI. Trwając na Eucharystii w ten ostatni wieczór Roku Pańskiego 2022, trwamy na modlitwie, powierzając Bożemu miłosierdziu papieża Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję