Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Koncert w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi

Tradycją stały się już koncerty odbywające się w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Jeden z nich miał miejsce 27 stycznia.

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

Beata Pieczykura/Niedziela

Zebrani w świątyni usłyszeli najpierw muzykę organową w wykonaniu Kamila Majchrzaka, studenta pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, absolwenta Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej w Częstochowie, który zaprezentował Chorał „Liebster Jesu, Wir sind hier” Jana S. Bacha, Scherzetto Louisa Vierne'a, Preludium d-moll op. 65 Maxa Regera, Pastorale op. 19 Francka. 

Następnie zabrzmiały kolędy Stanisława Niewiadomskiego, Feliksa Rączkowskiego, Włodzimierza Sołtysika i Andrzeja Nikodemowicza wykonane przez Kwartet Wokalny Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, którym kieruje dr. hab. Przemysław Jeziorowski, jest on tworzony corocznie ze studentów Instytutu UJD, występował w Częstochowie, Koszęcinie, Rużomberku na Słowacji i Katowicach na III Śląskim Festiwalu Nauki.

Reklama

Na zakończenie Chór Kameralny Instytutu Muzyki AJD zaprezentował m.in. „Jubilate Deo” Orlando di Lasso, „Ave verum” Edwarda W. Elgara, „Tym, gdzie srebrna gwiazdka płonie” Zbigniewa Preisnera czy „Moją piosenka” Józefa Świdra.

W tym miejscu warto przypomnieć, że chóry kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Akademii im. Jana Długosa w Częstochowie mają długą i bogatą tradycję. Pierwszy, chór, chór mieszany, powstał w 1977 r. Od 1985 r. powstały dwa chóry – żeński i mieszany prowadzone przez Krzysztofa Pośpiecha biorące udział w festiwalach polskich i zagranicznych, zdobywały nagrody m.in. w Poznaniu, Myślenicach, Neerpelt i Coimbra, a w obecnym kształcie chór działa od roku adademickiego 2000/2001 pod dyrekcją dr. hab. Przemysława Jeziorowskiego, koncertował w Pilznie, Łucku, Hradec-Kralove, zdobył nagrody na konkursach chóralnych w Myślenicach i Łodzi.

Licznie zgromadzonych powitał rektor ks. Mikołaj Węgrzyn. Wyraził radość ze współpracy kościoła z uniwersytetem. Uczynił to z nadzieją, że kolejnych latach będzie ona trwała z pożytkiem dla publiczności słuchających pięknych wykonań instrumentalnych czy wokalnych.

2019-01-27 21:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert na żywo

2021-06-08 12:34

Niedziela legnicka 24/2021, str. VII

[ TEMATY ]

koncert

Artystki podczas występu

Artystki podczas występu

30 maja w Letnim Pawilonie na Wodzie w Krzeszowie odbył się pierwszy w tym roku koncert w wykonaniu zespołu Musica Graziosa.

Wnętrze obiektu oraz muzyka płynąca z klawesynu i fletu pozwoliły słuchaczom przeżyć to popołudnie w sposób niezwykły. W muzyczną podróż zabrały słuchaczy: Paulina Tkaczyk – flet traverso i klawesyn, Ewa Rzetecka-Niewiadomska – klawesyn.

CZYTAJ DALEJ

Wsparto lubuskie kościoły

2021-06-14 11:48

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

ks. Adrian Put

Podpisanie umów w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie

Podpisanie umów w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie

W poniedziałek 14 czerwca w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie podpisano umowy na wsparcie lubuskich kościołów. Środki przyznał Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Pieniądze posłużą m.in. na wsparcie remontów zabytkowych kościołów i zabytków ruchomych w parafiach w Długoszynie, Lubięcinie, Sulechowie, Krośnie Odrzańskim czy Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: w tym roku pielgrzymka dominikańska w okrojonym składzie

2021-06-14 19:28

[ TEMATY ]

pielgrzymka

dominikanie

krakow.dominikanie.pl

„Ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – napisał przeor krakowskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski OP w komunikacie na temat tegorocznej pielgrzymki dominikańskiej. Do Pani Jasnogórskiej, w imieniu wszystkich pątników, pójdzie kilku braci dominikanów.

Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę odbywa się tradycyjnie od 3 do 9 sierpnia. „Jesteśmy zmuszeni zakomunikować, że ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – poinformował o. Łukasz Wiśniewski OP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję